مصر و روسیه پیمان پولی دوجانبه امضا می‌کنند

مصر برای کاهش فشار در ذخایر ارزی خود در آینده نزدیک با روسیه پیمان پولی دوجانبه امضا خواهد کرد. در شرایطی که حتی مصر نیز به فکر استفاده از ارز ملی خود در مبادلات بین المللی است، بانک مرکزی ایران همچنان در برابر استفاده از ریال در تجارت خارجی، مقاومت می کند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از اسپوتنیک،دولت مصر قصد دارد با روسیه پیمان پولی دو جانبه امضا کند. این موافقتنامه به کاهش فشارهای اقتصادی این کشور کمک خواهد کرد. بنا به گزارش‌های رسمی، دولت مصر هنوز با روسیه چنین پیمانی را امضا نکرده است، اما مزایای چنین توافقی را درک می کند. پیمان پولی دوجانبه با روسیه به کاهش فشار در ذخایر ارزی مصر کمک خواهد کرد.

در سال گذشته، بانک مرکزی مصر و چین پیمان پولی دوجانبه امضا کردند که مطابق آن، به میزان ۲٫۶۲ میلیارد دلار در مبادلات دو جانبه از پول های ملی استفاده می گردد. پیمان پولی دوجانبه بین مصر و چین به مدت سه سال امضا شده است و می تواند تمدید شود. در حال حاضر مصر به دنبال امضای قراردادهای مشابه با شرکای دیگر خود است.

روسیه یکی از بزرگترین شرکای تجاری مصر است. این کشور گندم، فلزات، محصولات معدنی، ماشین آلات و تجهیزات را به مصر صادر می کند. صادرات روسیه به مصر به میزان ۴ میلیارد دلار در سال است و صادرات مصر به روسیه ۶۰۰ میلیون دلار در سال برآورد شده است.

دولت مصر با وجود روابط حسنه ای که با آمریکا دارد، به دلیل منافع ملی خود، در حال کاهش وابستگی خود به ارز آمریکایی دلار می باشد. در سال های اخیر، برای کاهش فشار های اقتصادی ناشی از تامین ارز، کشورهای زیادی مبادرت به تبادل مالی با ارز ملی خود می کنند. در شرایطی که حتی مصر نیز به فکر استفاده از ارز ملی خود در مبادلات بین المللی است، اما متاسفانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، همچنان دربرابر استفاده از ریال در تجارت خارجی، مقاومت می کند.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: