دولت برای برداشت ۱٫۵میلیارد دلار از صندوق‌توسعه‌ملی، برنامه ارائه دهد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، با اشاره به لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان، گفت: دولت باید در این زمینه، برنامه مشخص و جزئی ارائه دهد که در آن، نحوه برداشت، جامعه هدف، نهاد متولی و چگونگی اجرا مشخص باشد.

مهدی فرشادان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار عیارآنلاین، پیرامون لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان گفت: اشتغال روستایی یکی از مشکلات مهم اکثر مناطق محروم و استان‌های کم برخوردار است؛ به همین دلیل دولت باید در مسیر ایجاد کسب‌وکارهای پایدار روستایی حرکت کند.

وی ادامه داد: استفاده از این اعتبارات تخصیص داده شده اگر همراه با برنامه‌ریزی دقیق و در راستای ایجاد اشتغال روستاییان باشد می‌تواند مانع از حاشیه‌نشینی، مهاجرت به شهرها و همچنین جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی شود.

این نماینده مجلس در خصوص وجود ابهام در جزئیات لایحه پیشنهادی افزود: دولت باید برای برداشت این میزان اعتبار از صندوق توسعه ملی، برنامه مشخص و جزئی ارائه کند که در آن، نحوه برداشت، جامعه هدف، نهاد متولی و اینکه کدام  فعالیت‌ها برای حمایت مدنظر هستند، مشخص باشد؛ در این صورت است که نمایندگان مجلس اطمینان حاصل خواهد کرد که این بوجه در زمینه اشتغال روستایی هزینه می شود.

فرشادان در پاسخ به اینکه اگر دولت، برنامه مشخص و جزئی برای برداشت از صندوق توسعه ملی ارائه ندهد، رویکرد مجلس چه خواهد بود، گفت: مجلس شورای اسلامی دو وظیفه مهم برعهده دارد، یکی از این وظایف تصویب و دیگری نظارت بر اجرا است. اگر مجلس لایحه‌ای را تصویب کند، قطعا بر آن نظارت هم خواهد کرد؛ به همین دلیل، دولت باید متعهد شود که این میزان اعتبار را در مسیر کسب‌وکار روستایی صرف خواهد کرد در غیر این صورت با آنها برخورد می‌کنیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: