کاهش تعرفه واردات در بلند مدت، امنیت غذایی را تهدید می‎کند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به کاهش ۵۰درصدی تعرفه واردات بعضی از محصولات کشاورزی، گفت: دولت در این زمینه باید برعکس عمل می‌کرد و مشوق‌های صادراتی را افزایش می‌داد چراکه اکثر این محصولات در کشور تولید می‌شوند و حتی امکان کشت دیم هم دارند.

علی وقف‌چی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون کاهش تعرفه واردات کالای اساسی کشاورزی گفت: عامل اصلی بروز چنین مشکلاتی، عدم برنامه‌ریزی صحیح و توجه نداشتن به زیرساخت‌های بخش کشاورزی است.

وی افزود: متاسفانه سازمان‌های متولی بخش کشاورزی آمار و اطلاعات دقیقی از میزان مصرف،‌ میزان تولید و واردات محصولات کشاورزی ندارند و این عامل باعث به‌وجود آمدن هرج‌ومرج‌ در حوزه‌های اقتصادی و مخصوصا کشاورزی می‌شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تصمیم دولت در این زمینه یک تصمیم سیاسی است تا یک تصمیم معقول و منطقی و به همین دلیل در حق مردم ظلم است.

وقف‌چی گفت: این کاهش تعرفه در کوتاه مدت باعث کاهش قیمت می‌شود اما در بلند مدت باعث از بین رفتن زیرساخت‌های بخش کشاورزی و به خطر افتادن امنیت غذایی خواهد شد.

وی با اشاره به کاهش ۵۰درصدی تعرفه بعضی از این محصولات کشاورزی، ادامه داد: دولت در این زمینه باید برعکس عمل می‌کرد و مشوق‌های صادراتی را افزایش می‌داد تا مشوق‌های وارداتی چراکه اکثر این محصولاتی که برای آنها کاهش تعرفه صورت گرفته در کشور تولید می‌شوند و حتی امکان کشت دیم هم برای آنها وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص رویکرد مجلس‌ شورای اسلامی در این زمینه تصریح کرد: مجلس رضایت مندی نسبی تولید‌کننده، مصرف‌کننده و حتی واسطه را باید مدنظر داشته باشد به همین دلیل در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد این مسئله بحث خواهیم کرد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: