۶ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۷

هزینه‌های قابل توجه فرانسوی ها جهت حمایت از ناباروران

کشور فرانسه بلعکس کشور ما، از ناباروران در ۳ سطح قانونی، زیرساختی و درمانی، حمایت های قابل توجهی می‎کند، این حمایت‎های ویژه منجر به این شده است که در سال ۲۰۱۴، حدود ۲۲ هزار نوزاد از طریق ۱۴۰ هزار دوره درمان ناباروری متولد شده‌اند که ۲٫۶ درصد از کل متولدین فرانسه در این سال را تشکیل می‌دهد.


به گزارش عیارآنلاین، ناباروری در قرن ۲۱ میلادی یکی از معضلات مهم خانواده‌ها در سراسر جهان به شمار می‌رود. سبک زندگی خانواده‌ها دارای ارتباط مستقیمی با شیوع ناباروری است. افزایش سن ازدواج، فاصله‌گذاری زیاد برای فرزندآوری، چاقی بیش‌ازاندازه، اعتیاد به مواد مخدر، مصرف الکل و مصرف غذاهای هورمونی از دلایل شیوع ناباروری است.

کشورهای توسعه‌یافته که برنامه‌های خود را در جهت افزایش جمعیت از چند دهه قبل آغاز کرده‌اند در درمان ناباروری هم که گریبان گیر بسیاری از زوجین است از پیشتازان درمان و حمایت از درمان ناباروران هستند؛ که ازجمله این حمایت‌ها می‌توان به وضع قوانین ویژه ناباروری، ایجاد زیرساخت‌هایی درمانی مثل بیمارستان و کلینیک برای درمان و حمایت از درمان رایگان نام برد.

کشور فرانسه با تولید ناخالص ۲٫۴ هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو بوده است و یکی از کشورهایی است که حمایت‌های بسیار خوبی را در جهت درمان ناباروری ارائه می‌دهد.

در فرانسه  ۱۸ درصد از زوج‌ها با مشکل ناباروری روبه‌رو هستند، در سال ۲۰۱۴، حدود ۲۲ هزار نوزاد از طریق ۱۴۰ هزار دوره درمان ناباروری متولد شده‌اند که ۶/۲ درصد از کل متولدین فرانسه در این سال را تشکیل می‌دهد. هزینه ناباروری در سال ۲۰۱۴ چیزی در حدود ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که این نشان‌دهنده اهتمام دولت فرانسه به درمان ناباروران است.

برای کشورها (و بخصوص کشورهایی که یا با پیری جمعیت روبه‌رو هستند یا با روند افزایش جمعیت فعلی‌شان در آینده با پیری جمعیت روبه‌رو خواهند شد) حمایت از درمان ناباروری راهبرد مهمی بشمار می‌رود، بنابراین باید در این کشورها حمایت‌های خوبی هم از ناباروری صورت گیرد.

از دیگر سو، ناباروری می‌تواند علت جدایی زوج‌ها از یکدیگر نیز باشد که در این صورت دولت‌هایی هم که سعی در کاهش بزه‌کاری‌های اجتماعی و مفاسد اجتماعی ناشی از جدایی بین زن و شوهر و درنتیجه از بین رفتن خانواده‌ دارند از درمان ناباروری حمایت می‌کنند.

حمایت‌هایی که دولت فرانسه از ناباروران کرده است را در ۳ سطح قانونی، زیرساختی و درمانی می‌توان تحلیل کرد که از بعد قانونی می‌توان به به قانون اخلاق زیستی مصوبه ۱۹۹۴ که در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۱ اصلاحاتی بر روی آن انجام شد که در ۳ ماده‌ی ‌قانونی مستقیماً به درمان ناباروری، اختصاص دارد، اشاره کرد.

زیرساخت‌های درمانی فرانسه نقش مهمی در حمایت از بیماران نابارور دارد و این زیرساخت‌های درمانی به شکل همگنی در سرتاسر این کشور توزیع شده است و شامل ۱۰۳ مرکز درمانی و ۱۸۰ آزمایشگاه تشخیص ناباروری است. در میان این مراکز درمانی، ۲۴ بیمارستان وجود دارد که خدمات درمان ناباروری را ارائه می‌دهد و مابقی کلینیک‌هایی است که مخصوص درمان ناباروری هستند.

تعداد ۱۰۳ مرکز درمانی در کشور فرانسه در مقایسه با ایران که یکی از کشورهایی است که بر طبق پیش‌بینی‌های جمعیتی با نرخ رشد جمعیتی فعلی در چند دهه آینده با پیری جمعیت روبه‌رو خواهد شد، تنها دارای ۶۲ مرکز درمان ناباروری است، آمار خوبی به‌حساب می‌آید، زیرا هم ازلحاظ آماری نسبت به ایران تعداد بیشتری درمانگاه وجود دارد و هم ازلحاظ پراکندگی همه‌ی استان‌های این کشور دارای مرکز درمان ناباروری هستند، درست عکس ایران!

ازلحاظ درمانی نیز در فرانسه ۴ سیکل درمان پیشرفته IVF و ۶ سیکل درمان IUI رایگان انجام می‌شود که در صورت هر تولد نوزاد زنده حق استفاده از این درمان‌ها برای زوجین محفوظ است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: