تأخیر چهارماهه در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم به کاهش تولید می‌انجامد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، گفت: متاسفانه کشت پاییزه گندم هم تمام شده ولی دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است؛ این تاخیر در اعلام قیمت تاثیر زیادی در میزان تولید گندم سال آینده خواهد داشت.

نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تاخیر چهار ماهه در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم امسال از سوی دولت، گفت: متاسفانه کشت پاییزه گندم هم تمام شده ولی دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است، این تاخیر در اعلام قیمت تاثیر زیادی در میزان تولید گندم سال آینده خواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع خودکفایی در تولید گندم امسال افزود: امسال به این دلیل در تولید گندم خودکفا شدیم که دولت به موقع (یعنی هفته دوم شهریورماه) قیمت‌ها را با نرخ مناسب اعلام کرد و کشاورزان متناسب با آن برنامه‌ریزی کردند که منجر به افزایش تولید گندم شد.

وی ادامه داد: دولت نه تنها باید قیمت تضمینی گندم را به موقع اعلام کند بلکه باید سایر محصولات استراتژیک از جمله کلزا و دانه‌های روغنی ‌را هم خرید تضمینی کند.

افضلی، پیرامون لایحه دولت در خصوص برداشت ۱٫۵میلیارد دلار پول از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان، تصریح کرد: یک فوریت این لایحه تصویب شده است و احتمالا در مجلس هم به دلیل اینکه هدف را کمک به مناطق محروم اعلام کرده‌اند، رای بیاورد ولی دولت فقط کلیات طرح را به مجلس آورده و برنامه اجرائی مشخصی، ارائه نداده است.

این نماینده مجلس با بیان این که عدم ارائه برنامه اجرائی یکی از نقاط ضعف این لایحه است، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی، این لایحه را مشروط بر اعلام برنامه مشخص اجرائی تصویب خواهد کرد و در یک بندی دولت را موظف خواهیم کرد که برنامه مشخصی را برای موارد مصرف این اعتبارات، تهیه و به مجلس ارائه بدهد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: