آیا اقدام مثبت دولت در مبارزه با قاچاق گازوئیل تکمیل می شود؟

با وجود کارایی بسیار مطلوب اجرای فاز اول طرح پیمایش و کاهش۴۰% از قاچاق گازوئیل، اجرای فاز دوم این طرح که قرار بود از مهرماه سال جاری کلید بخورد، به تعویق افتاده است. با توجه به نتایج مثبت طرح در ایجاد شفافیت در نظام تخصیص یارانه انرژی و عواید مالی حاصل از آن، اجرای فاز دوم ضروری است.

به گزارش عیارآنلاین، طرح پیمایش یا همان طرح تخصیص گازوئیل به بخش حمل و نقل دیزلی براساس پیمایش (مسافت طی شده) از مهرماه ۹۴ وارد فاز اجرایی شد. این طرح گامی بزرگی در راستای مبارزه با قاچاق سوخت به عنوان یکی از بزرگترین معضلات اقتصاد کشور و یکی از دلایل هدررفت بخش عظیمی از منابع ملی برداشته شد. اجرای طرح پیمایش به عنوان بزرگترین و هوشمندانه‌ترین طرح مبارزه با قاچاق سوخت در کشور از ابتدای اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹، در دستور کار دولت قرار گرفته بود. طرحی که نهایتا اجرای آن در دو مرحله (فاز) در بهمن ماه ۹۳ تبدیل به مصوبه دولت شد و بعد از چند ماه تعویق، مرحله اول اجرای آن از ابتدای مهرماه سال گذشته آغاز شد.

با اجرای مرحله اول طرح پیمایش از ابتدای مهرماه ۹۴، استفاده از بارنامه و سایر اسناد مشابه برای دریافت سهمیه سوخت گسترش یافت زیرا به مرور، سهمیه پایه گازوئیل خودروهای دیزلی کاهش یافت و این خودروها برای دریافت بخشی از سوخت مورد نیاز خود مجبور به استفاده از سهمیه سوخت عملکردی شدند؛ سهمیه‌ای که شرط دریافت آن، ارائه بارنامه و سایر اسناد مشابه است.

گسترش استفاده از این اسناد حمل که حاوی اطلاعاتی درباره نوع، حجم، مبدا و مقصد کالاهای در حال جایجایی توسط این خودروها است، شفافیت بیشتری در نظام توزیع کالا ایجاد کرد و امکان رصد این فرآیند توزیع در سراسر کشور را فراهم کرد؛ امکانی که کاهش قاچاق کالا را به همراه خواهد داشت.

براساس آمارهای اعلام شده توسط وزارتخانه های راه و شهرسازی و نفت، اجرای طرح پیمایش موجب شد تا قاچاق گازوئیل در یک سال اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۸ میلیون لیتر در روز کاهش یابد که به معنای کاهش ۴۰ درصدی قاچاق این فرآورده نفتی است.

قرار بود در مرحله نخست از ابتدای اردیبهشت ۹۴، سوخت براساس اسناد حمل (بارنامه و صورت وضعیت) و در مرحله دوم طرح از مهرماه ۹۵، سوخت براساس اطلاعات سامانه موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS) اختصاص یابد. اما با وجود تلاش‌های انجام شده، اجرایی شدن مرحله اول طرح پیمایش از ابتدای اردیبهشت ماه ۹۴ ممکن نشد و بعد از چند بار تاخیر، اجرای این مرحله از ابتدای مهرماه ۹۴ آغاز شد و مرحله دوم هم که قرار بود از مهرماه سال جاری کلید بخورد، تاکنون اجرایی نشده است.

با توجه به اهمیت اجرای طرح پایش در کنترل و کاهش قاچاق گازوئیل ضرورت دارد که وزارتخانه های نفت، راه و شهرسازی و کشور به عنوان متولیان این طرح، هر چه سریعتر زمینه اجرای فاز دوم را با نصب دستگاه موقعیت یاب فراهم نمایند تا علاوه بر حذف قاچاق این فراورده نفتی، زمینه ایجاد شفافیت در نظام تخصیص یارانه حوزه انرژی و هدفمندتر نمودن آن فراهم شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: