۱ بهم ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳

۲ عامل تاخیر در راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان تنها طرح پالایشی کشور است که می‌تواند با تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین، نیاز کشور به واردات این محصولِ استراتژیک را برطرف و حتی ایران را به صادرکننده بنزین تبدیل کند اما وجود مشکلات مدیریتی و فناوری سبب تاخیر در این اقدام مهم شده است.

به گزارش عیارآنلاین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس به‌عنوان تنها پالایشگاه میعانات گازی کشور بیش از ۱۰ سال در مرحله ساخت قرار دارد. عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در جدیدترین اظهار نظر رسمی خود در خصوص زمان بهره برداری کامل از فاز نخست این پروژه ملی گفته است که فاز یک این پالایشگاه تا پایان سال جاری یا پایان دولت یازدهم (مرداد ۹۶) به بهره برداری می‌رسد.

در همین رابطه علی بختیار نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در پاسخ به سوال اقدام وزارت نفت در تحقق اقتصاد مقاومتی در تاریخ جمعه ۲۴ دی ۹۵، عنوان داشته است که «از جمله اقداماتی که وزارت نفت باید در جهت اقتصاد مقاومتی انجام دهد جلوگیری از خام فروشی است. خصوصا پروژه هایی مثل پالایشگاه ستاره خلیج فارس از اهمیت به سزایی برخوردار هستند. این پالایشگاه از سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای تشکیل شده است و میعانات گازی را به عنوان خوراک استفاده و پالایش می کند. اهمیت این پالایشگاه به خاطر این است که ایران میعانات گازی را سخت‌تر از نفت خام می تواند به فروش برساند. در مورد نفت خام، چه نفت سبک و چه نفت سنگین خریدار خودش را دارد اما میعانات گازی خریداران خاصی دارد و ما امکان عرضه عمومی آن در بازار را نداریم. بنابراین ما باید در زمینه احداث پالایشگاه میعانات گازی حتما قدم های جدی برداریم. به لطف خدا کلنگ پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت قبل زده شد و این کار مهمی بوده است اما تا کنون با برخی مسائل و مشکلات مدیریتی مواجه بوده است که الان بخشی از این مشکلات مدیریتی حل شده است و ما امسال باید بتوانیم اولین فاز این پالایشگاه به ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه را به بهره‌برداری برسانیم.»

وی همچنین تجهیز صنعت نفت و گاز کشور به فناوری روز را عامل مهم دیگر برای کاهش خام فروشی دانست و عنوان کرد از آنجا که ایران با توجه به اکتشافات جدیدی که در زمینه مخازن گازی در حال وقوع است، بزرگترین دارنده منابع گازی جهان به حساب می‌آید به تبع آن ایران باید در زمینه فناوری های تبدیل و فرآوری گاز هم پیشتاز باشد و ما باید بتوانیم گاز را به فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر تبدیل کنیم. خصوصا که پیشنهاد تشکیل اوپک گازی اولین بار توسط مقام معظم رهبری داده شد. البته مجموعه نظام اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام داد اما متاسفانه دولت سابق نتوانست به خوبی از فرصت به وجود آمده استفاده کند و روس ها و قطری ها جایگزین ما شدند.

اگرچه مسئولین مشکلات تامین مالی را علت اصلی تاخیر در راه اندازی این پالایشگاه عنوان کرده اند اما کارشناسان مسئله اصلی را اولویت نداشتن پروژه برای وزارت نفت دانسته اند. چراکه فروش منابع نفت به صورت خام را سریع‌ترین راهکار دستیابی به منابع مالی دانسته اند.

بنابراین با توجه به ارزش افزوده بالایی که از طریق پالایش نفت به دست خواهد آمد ضروری است که اولویت اول وزارت نفت تکمیل و راه اندازی طرح های پالایشی باشد تا علاوه بر جلوگیری از خام فروشی، ارزش افزوده بیشتری عاید کشور گردد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان تنها طرح پالایشی کشور است که می‌تواند با تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین، نیاز کشور به واردات این محصولِ استراتژیک را برطرف و حتی ایران را به صادرکننده بنزین تبدیل کند اما وجود مشکلات مدیریتی و فناوری سبب تا خیر در این مهم شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: