فعالیت ۲ هزار و ۷۶۴ مدرسه هیات امنایی شناسنامه‌دار در کشور

عباسپور، مدیر شوراهای آموزش و پرورش: شوراهای آموزش و پرورش بازوی قدرتمندی برای اداره امور هستند و اگر جلسات آن به صورت مرتب برگزار نشود باید منتظر بحران باشیم. شهرداری ها باید تا ۵ درصد از عوارض ساختمان سازی و صدور پروانه را به آموزش و پرورش اختصاص دهند. شهرداری ها موظف هستند آیین نامه وصول عوارض را تدوین کنند اما پس از ۲۴ سال هنوز این آیین نامه تدوین نشده است بنابراین در سه سال اخیر تعاملاتی با وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها برای تدوین آیین نامه داشتیم و به تازگی بخشنامه‌ای از طریق سازمان شهرداری‌ها به شهرداری‌های سراسر کشور برای تدوین این آیین نامه‌ها ارسال شد. از محل مواد قانون شوراهای آموزش و پرورش حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان درآمد در سال ۹۴ داشتیم که این رقم در سال ۹۵ افزایش یافته است. در مدارس هیئت امنایی شهریه نداریم اما خدمات فوق برنامه داوطلبانه است که هزینه آن را شوراهای آموزش و پرورش تعیین می‌کنند. تا کنون دو هزار و ۷۶۴ مدرسه شناسنامه‌دار هیئت امنایی با ۱۷ هزار دانش آموز در سطح کشور فعال هستند

به گزارش عیارآنلاین، نورعلی عباسپور در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش اظهار کرد: شوراهای آموزش و پرورش بازوی قدرتمندی برای اداره امور هستند و اگر جلسات آن به صورت مرتب برگزار نشود باید منتظر بحران باشیم تمام فرمانداران و استانداران ریاست شوراها را در مناطق بر عهده دارند و همه آنها نسبت به قطع آب و برق مدارس حساس هستند و بخشنامه کرده‌اند که این اتفاق رخ ندهد.

وی افزود: در قانون برخی مواد مالی هستند و برای آموزش و پرورش آورده مالی دارند به عنوان مثال طبق قانون شوراها شهرداری ها باید تا ۵ درصد از عوارض ساختمان سازی و صدور پروانه را به آموزش و پرورش اختصاص دهند. شهرداری ها موظف هستند آیین نامه وصول عوارض را تدوین کنند اما پس از ۲۴ سال هنوز این آیین نامه تدوین نشده است بنابراین در سه سال اخیر تعاملاتی با وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها برای تدوین آیین نامه داشتیم و به تازگی بخشنامه‌ای از طریق سازمان شهرداری‌ها به شهرداری‌های سراسر کشور برای تدوین این آیین نامه‌ها ارسال شد.

مدیر شوراهای آموزش و پرورش گفت: هم‌اکنون با رکود در ساخت و سازها روبرو هستیم اما درآمدها از این محل در حال افزایش است و در این مدت ۱۰۰ میلیارد تومان از این محل افزایش درآمد داشته‌ایم در حالی که این مبلغ در گذشته ۶۰ میلیارد تومان بود.از محل مواد قانون شوراهای آموزش و پرورش حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان درآمد در سال ۹۴ داشتیم که این رقم در سال ۹۵ افزایش یافته است.

عباسپور درباره هزینه کرد درآمدهای حاصله از طریق قانون شوراهای آموزش و پرورش افزود: کمک‌های افراد خیر، کمک‌های داوطلبانه خانواده‌ها، عوارض شهرداری‌ها و اجاره فضاها محل درآمد هستند که در سال ۹۴ به ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسید و پیش بینی می‌شود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش درآمد در سال ۹۵ داشته باشیم که چگونگی هزینه کرد آن در قانون آمده است یعنی در بخش فعالیت‌های پرورش و تامین تجهیزات هزینه می‌شوند.

وی با اشاره به مدارس هیئت امنایی بیان کرد: این مدارس از آموزش و پرورش مجوزهای لازم را دریافت می‌کنند و اغلب آنها جزو مدارس موفق و مورد اقبال جامعه هستند.در سه سال اخیر تلاش کردیم ساماندهی این مدارس را انجام دهیم و تا کنون دو هزار و ۷۶۴  مدرسه شناسنامه‌دار هیئت امنایی با ۱۷ هزار دانش آموز در سطح کشور فعال هستند همچنین سال گذشته ۵۰۰ مدرسه مورد بازدید قرار گرفتند و ۱۴ مدرسه که به ماموریت‌های خود عمل نکرده بودند از حالت هیئت امنایی خارج شدند.

عباسپور درباره شهریه مدارس هئات امنایی گفت: در مدارس هیئت امنایی شهریه نداریم اما خدمات فوق برنامه داوطلبانه است که هزینه آن را شوراهای آموزش و پرورش تعیین می‌کنند و اگر هزینه‌ای به اجبار نیز دریافت شود، تخلف است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: