۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۴
رئیس پژوهشکده سبزی و صیفی:

سالانه۷میلیون تن سبزی و صیفی ضایع می‌شود

رئیس پژوهشکده سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که سالانه ۷ میلیون تن از محصولات سبزی و صیفی کشور به ضایعات تبدیل می شود.

به گزارش عیارآنلاین، محسن خدادادی روز سه شنبه در گردهمایی سالانه پژوهشی سبزی و صیفی که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: سبزی و صیفی جایگاه بالایی در تولیدات کشاورزی کشور دارد به طوری که در ۹۳۰ هزار هکتار از سطح زیر کشت این محصولات ۲۸ میلیون تن محصول برداشت می شود.
وی با بیان اینکه این محصولات در ۳۶ گونه مختلف گیاهی تولید می شوند، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۲ ارزش این میزان محصول تولید شده تقریبا ۱۱ میلیارد دلار بوده که معادل یارانه یک سال ۷۵ میلیون نفر است که نشان دهنده جایگاه ویژه این بخش در سلامت مردم است.
خدادادی گفت: برای رشد این بخش بایستی بر روی محصولات گلخانه ای، کشت کدوئیان در فضای باز، کشت سبزی های برگی، نخودفرنگی و لوبیاسبز و همچنین سبزی های ریشه ای و قارچ تمرکز کنیم.
وی به برنامه ها و اهداف این بخش برای ارتقای کیفیت و کمیت سبزی و صیفی اشاره کرد و افزود: تغییر الگوی کشت در مناطق عمده تولید با هدف انتقال محصولات سبزی و صیفی از فضاهای باز به محیط کنترل شده را از جمله این برنامه ها برشمرد.
این مسئول برنامه تحقیقاتی به نژادی در تولید ارقام سبزی و صیفی در فضای باز و گلخانه ای و کاهش ضایعات و افزایش کیفیت محصولات سبزی و صیفی را از دیگر برنامه ها برشمرد و بیان داشت: با توجه به ضایعات بالا در این بخش کارهای تحقیقاتی خوبی در حال انجام است.
وی بهینه سازی روش های برداشت، انبارداری و حمل و نقل و بکارگیری فناوری های نوین با دیدگاه تولید محصول سالم و همچنین تعیین محصول جدید را از دیگر رویکردهای پژوهشکده سبزی و صیفی عنوان کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: