۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵

مسکن اجتماعی دولت یازدهم روی کاغذ ماند

طرح مسکن مهر عقیم مانده و دولت در جزئیات این طرح مانند فاضلاب، فضای سبز، آموزش و غیره هیچ گونه کمکی به شهرداری ها نکرده و این طرح با مشکلات زیادی روبرو است.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس گزارش جدید مرکز آمار که هفته گذشته منتشر شد قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در تابستان سال جاری ۳/۳ درصد و اجاره بها ۹/۹ درصد نسبت به تابستان ۹۴ افزایش یافته است. اما نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز معتقد است رهن و اجاره ها حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

یخ رکود در بازار خرید و فروش مسکن همچنان ذوب نشده است، واحدهای ساخته شده توسط انبوه سازان به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم روی دستشان مانده، ساکنان مسکن مهر از بدقولی های دولت خسته و همچنان گلایه مند هستند. طرح «مسکن اجتماعی» دولت یازدهم که گفته می‌شد کارشناسی شده‌تر از طرح «مسکن مهر» است و جزئیات آن در آذر ماه ۱۳۹۲ اعلام شد تاکنون عملیاتی نشده است.

دولت اعتباری را برای خانه اولی ها در نظر گرفت اما زوج های جوان و اقشار کم درآمد به دلیل اقساط بالا از پس هزینه آن برنیامدند و فعلا از خیر خانه‌دار شدن گذشته اند.

وضعیت ودیعه و اجاره نیز طی یکی دو سال گذشته با شیب تندی همراه بود. دولت در مقطعی سود بانک ها را کاهش چهار و پنج درصدی داد که باعث افزایش اجاربها شد. موجران ترجیح می دادند که مقدار ودیعه را کم کنند و به اجاربها اضافه کنند. اجاره ها برخلاف معمول بیش از ۱۰ درصد افزوده شد و بعد از مدتی نیز سود بانکی که کاهش پیدا کرده بود مقداری افزایش پیدا کرد. شهریور ۹۵ روزنامه اعتماد که از رسانه های حامی دولت است در این باره نوشت:«نرخ سود بین بانکی مجدد به ۲۴ درصد رسید. پس از مانورهای گسترده روی کاهش نرخ سود بین بانکی تا ۱۷ درصد و تاثیری که این کاهش نرخ بر قیمت تمام شده پول و نهایتا کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات می‌گذارد، مجدد نرخ‌ها در بازار بین بانکی بالا رفت»

عقیل یزدان پناه نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز در گفتگو با شیرازه در مورد سیاست های دولت در بخش مسکن می گوید:دولت هیچ گونه سیاستی بخصوص در بخش رهن و اجاره اعمال نکرده است.حدود نیمی از مردم شیراز مستاجر هستند.

وی اضافه کرد: طرح مسکن مهر عقیم مانده و دولت در جزئیات این طرح مانند فاضلاب، فضای سبز، آموزش و غیره هیچ گونه کمکی به شهرداری ها نکرده و این طرح با مشکلات زیادی روبرو است.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به رکود شدید در بخش مسکن گفت: سال ۹۵ نسبت به سالهای قبل رکود شدیدی دارد رهن و اجاره ها حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش داشته و با توجه به سیاست دولت این رکود تا سال ۹۶ ادامه خواهد داشت.

یزدان پناه در مورد ساخت و سازها نیز با اشاره به اینکه امسال با کاهش حدودا  ۲۰ درصدی  ساخت و ساز روبرو بوده ایم اظهار داشت: در شیراز اکثر سازنده‌ها به علت بالا بودن قیمت تمام شده و عوارض شهرداریها ساخت و ساز را متوقف کرده اند. واحدهای ساخته شده نیز به فروش نمی رسد.

در حالی که طبق آمار حدود نیمی از مردم شیراز در خانه های اجاره ای به سر می برند اما فروش و عرضه مسکن در بازار امروز بیش از تقاضا است و دولتمردان دولت یازدهم عملا بزرگترین دستاوردی که در مسکن داشته اند افتتاح برخی از طرح های نیمه تمام مسکن مهر بوده است. حال بماند که وزیر راه و شهرسازی اصولا اعتقادی به مسکن مهر ندارد و آن را طرح مزخرف دولت نهم ودهم می نامید.

منبع: مسکن نیوز

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: