۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۱
متن انرژی 52 منتشر شد

قرارداد با یونیت‌اینترنشنال؛ از مخالفت نهاد نظارتی تا اصرار وزارت نیرو

با توجه به ورود نهادهای نظارتی برای اصلاح قرارداد با شرکت یونیت‌اینترنشنال، اصرار مسئولین وزارت نیرو بر این قرارداد، خلاف عرف سازمانی می‌باشد و انتظار می رود که قرارداد ساخت نیروگاه در شرایط یکسانی برای شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد شود.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه و دومین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. قطع گاز ترکمنستان به دلیل پابرجا بودن تحریم های بانکی، اصرار وزارت نیرو بر اجرای قرارداد یونیت اینترنشنال با توجه به مخالفت سازمان بازرسی در متن انرژی این هفته بررسی شده است.

از مخالفت سازمان بازرسی تا اصرار وزارت نیرو

موضوع انعقاد قرارداد وزارت نیرو با شرکت ترکیه‌ای یونیت اینترنشنال که در خرداد ۹۵ به امضا رسید، به پرحاشیه‌ترین قرارداد این وزارتخانه تبدیل شده است؛ طبق قرارداد، شرکت مذکور موظف شد تا ۴ نیروگاه به ارزش ۳ میلیارد دلار با ظرفیت ۶ هزار مگاوات در ایران احداث خواهد کرد.

سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، شرکت مپنا، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تاکنون نسبت به این قرارداد واکنش نشان داده‌‌اند؛  همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی عنوان کرده است، با توجه به ابهامات موجود ضرورت دارد که قبل از امضا، متن این قرارداد با مشارکت نهادهای نظارتی ازجمله مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری، به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

اوایل آذرماه جاری، یکی از نهادهای نظارتی کشور با ارسال نامه‌ای الزام‌آور به مقامات ارشد دولتی و وزیر نیرو، تأکید نمود که ظرفیت نیروگاهی مطرح در قرارداد  کاهش یابد؛ همچنین در این نامه آمده است که احداث تنها یک نیروگاه به شرکت ترکیه‌ای سپرده شود. انتظار این بود که با ورود نهاد‌های نظارتی و تذکرات مسئولان و کارشناسان، تغییری اساسی در اجرای این قرارداد به وجود آید؛ اما ۱۷ دی ماه طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی، اعلام کرد که به هیچ عنوان احتمال لغو این قرارداد وجود ندارد و هیچ اتفاقی برای قرارداد یونیت نیفتاده است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال این قرارداد به نتیجه برسد.

با توجه به ورود سازمان نظارتی بالادستی مبنی بر اصلاح قرارداد یونیت اینترنشال اظهارات مسئولین وزارت نیرو خلاف عرف سازمانی می‌باشد، و انتظار این است که با توجه به ابهامات این قرارداد و لزوم حمایت از توان داخل در ساخت نیروگاه و مخافت سازمان‌های نظارتی ضرورت دارد که واگذاری احداث نیروگاه‌های کشور در شرایط امتیازدهی یکسان برای شرکت‌های داخلی و خارجی صورت گیرد.

پابرجا بودن تحریم های بانکی؛ علت قطع گاز ترکمنستان

۱۲ دی ماه سال ۹۵ عراقی، معاون وزیر نفت، اعلام کرد که ترکمنستان به واسطه مطالباتی که در زمان دولت قبل داشته است، ایران را به قطع گاز تهدید می‌کند. چند ساعت بعد یک مقام مسئول با اشاره به توافق نهایی گازی میان ایران و ترکمنستان، ابراز داشت که تفاهم نامه گازی بین دو طرف، امضا شده و بحث توقف صادرات گاز به ایران منتفی شد. اما به یکباره شرکت گاز ترکمنستان، گاز صادراتی خود را به ایران قطع و به تعطیلات کریسمس رفتند. پس از این اقدام شرکت ملی گاز ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن درخواست از مشترکان برای صرفه جویی، مدعی شد که در سه سال اخیر هزینه گاز خریداری شده را به شرکت ترکمن پرداخت کرده است.

وزارت امور خارجه ترکمنستان در واکنش به ادعای مطرح شده از طرف شرکت ملی گاز ایران طی بیانیه‌ای در تاریخ ۱۳ دی اعلام کرد که طرف ایرانی از سال ۲۰۱۳ میلادی، تعهدات لازم جهت پرداخت بدهی خود بابت گازهایی که پیشتر به جمهوری اسلامی ایران صادر شده را انجام نداده است؛ همچنین این وزارت‌خانه ادعا نمود که در سال ۲۰۱۶ چند بار به صورت رسمی احتمال قطع گاز به طرف ایرانی اعلام شد.

اما شرکت ملی گاز در جواب وزارت خارجه ترکمنستان در ۱۴ دی مدعی شد که بدهی مذکور مربوط به سال‌های تحریم است که از طریق صادرات کالا و خدمات پرداخت شده است. ضمناً شرکت ملی گاز اعلام نمود که طبق متن صریح قرارداد حتی در صورت عدم پرداخت بدهی، طرف ترکمن ، مجاز به قطع گاز نبوده است. در مقابل ترکمن‌ها نیز این نکته را مدنظر قرار دادند که طرف ایرانی یکی از اصول اصلی قرارداد، مبنی بر پرداخت بدهی در موعد مقرر را اجرا نکرده است.

اما فارغ از کشمکش‌های فوق، به نظر می‌رسد چالش مبادلات بانکی یکی از معضلات فعلی در مسیر تجارت بین‌الملل کشورمان به شمار می‌رود؛ در این رابطه مدیر امور شعب منطقه سه بانک صادرات ایران اعلام نمودکه بسیاری از بازرگانان ایرانی کشور ترکمنستان در خصوص نقل و انتقال پول از این کشور مشکل دارند.

با توجه به این معضل به نظر می‌رسد که برای ایران می‌تواند از دیگر سازوکارهای مرسوم در تجارت بین‌الملل و به طور خاص پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه استفاده نماید.

یک دقیقه تأمل

در حالی که شرکت نفت از صادرات هر بشکه نفت خام با قیمت متوسط ۵۰ دلار، ۲۵/۷ دلار سهم می‌برد؛ اگر همین یک بشکه نفت خام به پالایشگاه داخلی برای تولید محصولات ارزش افزوده بالا ارسال شود، این شرکت تنها ۲٫۵ دلار سهم خواهد برد. چرا باید در چنین شرایطی از شرکت نفت انتظار داشت تا با ارسال نفت خام به پالایشگاه‌ها از سود بیشتر چشم بپوشد؟

سایر اخبار برگزیده

فروش فراورده و نفت ایران به ویتول سوئیس در ازای دریافت وام

شرکت ملی نفت ایران متعهد شده است از اول ماه نوامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۶)، میلیون‌ها تن فرآورده پالایشگاهی از جمله انواع نفت کوره و انواع گازوئیل با کیفیت‌های متفاوت را با تخفیف‌های ۱۵ تا ۴۵ دلار در هر تن و برای مدت دو سال به شرکت ویتول سوئیس بفروشد و در مقابل یک میلیارد دلار وام با بهره ۶٫۱ درصد و ۲٫۳۵ درصد کارمزد اولیه به عنوان هزینه فاینانس و در مجموع ۸٫۵۴ درصد، به علاوه نرخ بهره رایج بین‌المللی یا لایبور دریافت کند. با این حساب نرخ بهره نهایی وام دریافتی بالغ بر ده درصد خواهد بود.

پس از گذشت ۱۷ سال؛ ایران همچنان در حال مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان فرزاد B

درحالیکه ایران بعد از گذشت ۱۷سال از امضای قرارداد اولیه با شرکت های هندی،هنوز در حال مذاکره برای توسعه میدان فرزاد B است، عربستان از سال ۲۰۱۳ توسعه میدان عربیه (مشترک با فرزاد) را آغاز کرده و به زودی به تولید روزانه ۱.۲ میلیارد فوت مکعبی می رسد.

میزان صادرات محصولات پتروشیمی در ۹ ماهه امسال به ۳۱.۵ میلیارد دلار رسید

اسلامی نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی: طبق آمار گمرک در ۹ ماهه امسال ۳۱.۵ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که ۱۴ میلیارد دلار آن مربوط به حوزه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی است.به‌طور کلی به غیر از میعانات گازی حجم صادرات ۹ ماهه ۱۱ درصد رشد داشته است. البته صادرات از نظر تناژ افزایش داشته است، اما از نظر دلاری کاهش داشته است.

پرداخت پاداش یک میلیارد دلاری گازی به توتال فرانسه

منوچهری معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران:مدت قراردادهای جدید در صنعت نفت ۲۰ ساله بوده و مطابق با تولید تجمعی نفت و گاز طبیعی در طول دوره قرارداد، پاداش به شرکت‌ها پرداخت می‌شود. به عنوان نمونه چنانچه یک شرکت موفق به افزایش تولید یک میلیارد بشکه‌ای افزایش تولید نفت و یا یک میلیارد مترمکعبی تولید گاز شود یک میلیارد دلار پاداش دریافت می‌کند.

تائید صلاحیت ۴٠ شرکت ایرانی و خارجی برای حضور در مناقصه‎های نفتی

شرکت‎های پتروپارس، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، انرژی دانا، توسعه پتروایران، گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران) و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا)، شرکتهایی هستند که توانسته اند حدنصاب‌های لازم را در ارزیابی‎های صورت گرفته کسب کنند.

مشارکت نفتی ایران-چین کلید خورد/ اولین فاینانس چینی‌ها بازگشایی شد

کاظمی معاون وزیر نفت: فاز اول خط اعتباری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری طرح توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت آبادان توسط یک شرکت چینی به طور رسمی بازگشایی شده است، برای اجرای فاز اول توسعه، بهینه‌سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه آبادان، طرف ایرانی ۱۵ درصد و طرف چینی ۸۵ درصد سهم دارد که سهم چینی توسط فاینانسورهای این کشور تامین و به پروژه تزریق می‌شود.

ضرر ۲.۲ دلاری شرکت ملی نفت از فروش هر بشکه نفت به پالایشگاه‌ها و نقش قوانین غلط در توسعه خام‌فروشی

نظام درآمدی فعلی شرکت ملی نفت ایران به گونه‌ای است که درصد سهم این شرکت از صادرات نفت خام بیشتر از درصد سهمش از فروش داخلی نفت است. به این معنی که شرکت ملی نفت ایران، هر چقدر نفت خام و میعانات گازی بیشتری صادر کند، بودجه سالانه خودش بیشتر خواهد شد و هر چقدر حجم بیشتری از این مواد را به پالایشگاه‌های داخلی بفروشد، ضرر خواهد کرد.متوسط هزینه تولید هر بشکه نفت، تابعی از قیمت های جهانی نفت و شرایط مخزن است. این رقم برای کشور ایران و در قیمت‌های فعلی نفت خام، حدود ۴٫۳ دلار به ازای هر بشکه است یعنی شرکت ملی نفت ایران به ازای استخراج هر بشکه نفت خام متحمل هزینه ۴٫۳ دلاری می شود. از طرف دیگر، این شرکت به ازای هر بشکه نفت فروخته شده به پالایشگاه‌های داخلی سهمی برابر ۲٫۳ دلار دارد. با این حساب، این شرکت به ازای فروش هر بشکه نفت به پالایشگاه های داخلی حدود ۲ دلار ضرر می‌دهد

افزایش تولید انرژی و کاهش آلایندگی های زیست محیطی باید اجرایی شود

دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو: تعهد ایران در کاهش گازهای گلخانه ای کره زمین در همایش بین المللی زیست محیطی پاریس فرانسه مشهور به «کاپ ٢١» (۹ تا ۲۰ آذرماه ۱۳۹۴) در پاریس موجب شد تا توسعه انرژی های تجدیدپذیر در قالب لایحه برنامه ششم توسعه گنجانده شود. هدف اصلی این معاهده، جلوگیری از افزایش دمای کره زمین به بیش از دو درجه در قرن جاری است.

شرکت صادرات گاز رسما منحل شد

کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حکمی علی امیرانی را به عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب کرد.مهرماه امسال وزیر نفت از انحلال شرکت صادرات گاز خبرداده بود و اعلام کرد این شرکت تحت یک مدیریت در شرکت ملی نفت ایران فعالیت خواهد کرد.

نیروگاه بخار سیریک با مشارکت روس‌ها ساخته می‌شود

طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی: کشور از آغاز عملیات اجرایی نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی در شهرستان سیریک با همکاری یک شرکت روسی خبر داد.این نیروگاه نخستین نیروگاه از نسل نو توربین‌های کلاس اف و مدرن دنیا با راندمان ۵۸ درصد است که در کشور توسط بخش خصوصی شرکت مپنا اجراء می‌شود و تکنولوژی و تجهیزات ساخت آن از شرکت زیمنس کشور آلمان خریداری‌شده و به‌تدریج وارد ایران می‌شود.

احتمال تعویق نخستین مناقصه نفتی ایران به بهار ۹۶/ شرکت نفت منتظر شل و توتال

با توجه به اینکه مقرر شده نخستین مناقصه نفتی ایران بعد از نهایی شدن متن اصلی قراردادهای جدید نفتی و تهیه ضمیمه های مربوط به انتقال فناوری برگزار شود و همچنین شرکت های بزرگی چون توتال فرانسه و شل انگلیس هنوز مطالعات خود را بر روی میدان آزادگان جنوبی تکمیل نکرده اند، به نظر می رسد برگزاری نخستین مناقصه نفتی ایران در سال ۹۵ منتفی شده و در بهار سال ۹۶ شاهد برگزاری مناقصه واگذاری توسعه میدان آزادگان جنوبی باشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: