دانش آشتیانی: آموزش‌های رسمی نقش چندانی در تربیت دانش آموزان ندارند

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: هدف مدرسه، آموزش صرف نیست، بلکه هدف اصلی آن تربیت است. در بسیاری از کشورهای جهان، آموزش دروسی مانند ریاضی،‌ فیزیک و شیمی تنها وسیله ای برای رسیدن به اهداف تربیتی مورد نظر آن جامعه است، که باید در کشور ما نیز این نگرش به وجود آید. تفکیک نظام تعلیم و تربیت به بخش های آموزشی، پرورشی و پژوهشی کار درستی نیست و باید آموزش در قالب پژوهش و با هدف تربیت انجام شود. همه دستگاه ها در فرآیند تعلیم و تربیت موثر هستند و ‌دستگاه تعلیم و تربیت نقش سیاستگذاری در این فرآیند را به عهده دارد. آموزش های رسمی نقش چندانی در تربیت دانش آموزان ندارند، بنابراین همه به آموزش های غیررسمی روی آورده اند که که این امر به مدیریت نیاز دارد.

به گزارش عیارآنلاین، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در دیدار اعضای انجمن فلسفه تعلیم و تربیت ایران اظهار کرد: با طرح موضوع آموزش مهارت های زندگی در مدرسه، این تصور ایجاد می شود که کتابی به کتاب های درسی اضافه شده است، حال آنکه منظور آن است که مهارت های زندگی در همه دروس وجود داشته باشد.
وی افزود: هدف مدرسه، آموزش صرف نیست، بلکه هدف اصلی آن تربیت است، اما این مساله چنانکه باید و شاید در جامعه نهادینه نشده، به همین دلیل است که اولیا در مراجعه به مدرسه صرفا در مورد موضوعات آموزشی فرزندان سوال می کنند.
دانش آشتیانی تصریح کرد: تعلیم و تربیت یک مساله ملی است که باید اهمیت آن برای جامعه تبیین شود و نقش دانشگاهیان و استادان می تواند در این زمینه موثر باشد.
وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای جهان، آموزش دروسی مانند ریاضی،‌ فیزیک و شیمی تنها وسیله ای برای رسیدن به اهداف تربیتی مورد نظر آن جامعه است، که باید در کشور ما نیز این نگرش به وجود آید.
دانش آشتیانی با بیان اینکه نگرشی در معلمان باید ایجاد شود که آنها به آموزش صرف نپردازند و تربیت دانش آموزان را وظیفه اصلی خود بدانند، افزود: تفکیک نظام تعلیم و تربیت به بخش های آموزشی، پرورشی و پژوهشی کار درستی نیست و باید آموزش در قالب پژوهش و با هدف تربیت انجام شود.
وی یادآورشد: آموزش و پرورش یک مساله ملی و از مهم ترین مسایل کشور است و فرآیند تعلیم و تربیت نیز تنها برعهده آموزش و پرورش نیست، بلکه همه دستگاه ها در فرآیند تعلیم و تربیت موثر هستند و ‌دستگاه تعلیم و تربیت نقش سیاستگذاری در این فرآیند را به عهده دارد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: امروزه همگان به این نتیجه رسیده اند که آموزش های رسمی نقش چندانی در تربیت دانش آموزان ندارند، بنابراین همه به آموزش های غیررسمی روی آورده اند که که این امر به مدیریت نیاز دارد.
دانش آشتیانی با بیان اینکه تغییر نگرش نسبت به آموزش و پرورش باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، بر ضرورت تقویت رابطه انجمن های علمی بویژه انجمن فلسفه تعلیم و تربیت با آموزش و پرورش تاکید کرد و اظهار داشت: استادان و صاحب نظران باید با دانشگاه فرهنگیان و مراکز آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش همکاری داشته باشند و راهکارهای کاربردی را جایگزین مباحث نظری کنند.
وی همچنین برگزاری کارگاه های تخصصی ویژه معلمان را راهکاری برای کمک به تغییر نگرش در آنان دانست و افزود: استادان دانشگاه با ارایه مقالات و انتشار آن در رسانه ها می توانند راهکارهایی برای کمک به آموزش و پرورش ارایه دهند.
وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: شرایط و ساختاری را فراهم خواهیم کرد تا انجمن فلسفه تعلیم و تربیت، ارتباط مناسبی با وزارت آموزش و پرورش در تمامی سطوح داشته باشد و با یک حرکت ملی جایگاه واقعی آموزش و پرورش در جامعه تبیین شود.
در این دیدار اعضای انجمن فلسفه تعلیم و تربیت شامل روسا و استادان برخی دانشگاه های کشور به ارایه نظرات و پیشنهادهای خود درباره آموزش و پرورش پرداختند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: