۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۳
در جوانه 63 بررسی شد:

اشتغال در روستا با رونق کشاورزی یا توسعه صنایع دستی؟

شصت‌وسومین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع شیوه صحیح توسعه اشتغال در روستا و همچنین تداوم اثرات سوء بیماری تب برفکی؛ پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌وسومین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع شیوه صحیح توسعه اشتغال در روستا و همچنین تداوم سوء بیماری تب برفکی؛ پرداخته شده است.

 رونق کشاورزی یا توسعه صنایع دستی؟

آذر ماه امسال، یک فوریت لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از  صندوق توسعه ملی جهت ایجاد اشتغال در روستاها و به‌خصوص روستاهای مرزی در مجلس تصویب شد. در رابطه با این لایحه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود که آیین‌نامه اجرایی این طرح تهیه شده است؛ البته ربیعی از جزییات این طرح سخنی نگفت لکن در هفته‌های اخیر مسئولین، که بعضاً حوزه کاری آنان غیرمرتبط با روستا است، با صحبت‌های خود پیرامون اهمیت توسعه صنایع دستی و گردشگری به طور ضمنی تمرکز این لایحه بر صنایع گردشگری را مطرح ساخته‌اند.

با این اوصاف، بررسی اظهارات پُرتکرار مسئولین نشان می‌دهد که توسعه صنایع دستی به عنوان محل اصلی مصرف مبلغ فوق درنظر گرفته شده است. در همین راستا ملاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از تلاش دولت جهت عرضه و فروش صنایع دستی روستایی و عشایری کشور خبر داد. همچنین رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، مهم‌ترین عنصر تولید ثروت در روستا‌های کشور را صنایع دستی عنوان نمود. زیرا به اعتقاد وی صنایع دستی روستایی، به میزان یک سوم تولید نفت، پتانسیل ارزآوری دارد.

در رابطه با صنایع دستی، این سوال مطرح می‌شود که آیا این محصولات، بازار داخلی و خارجی دارد یا خیر؛ نکته مهم دیگر اینکه، توجه صرف روستاها به صنایع دستی، دور شدن روستائیان از مقوله کشاورزی را در پی خواهد داشت که این امر به نوبه‌ی خود تهدیدی جدی برای امنیت غذایی محسوب می‌شود.

توجه صرف مسئولان دولتی به مقوله صنایع دستی و گردشگری روستایی در حالی است که کارشناسان حوزه روستا، پیشرفت کشاورزی را پاشنه آشیل تقویت روستا می‌دانند. در همین راستا کلانتری، استاد اقتصاد و توسعه کشاورزی دانشگاه تهران، تولیدات کشاورزی در روستا را مهم‌ترین رکن تامین مالی خانوارهای روستایی دانست. همچنین طبق گفته پالوج، معاون مؤسسه پژوهش های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، حمایت از بخش کشاورزی، شرط اول برای توسعه این بخش است. با این اوصاف می‌توان پرسید که آیا شایسته‌ترین ابزار برای اشتغال‌زایی در روستاها توسعه صنایع دستی و گردشگری خواهد بود؟ طبق گفته خضری، نماینده مردم سردشت در مجلس شورای اسلامی، بخش قابل توجهی از معیشت روستائیان وابسته به دامداری است؛ بر این اساس باید گفت که اقتصاد روستا با حوزه کشاورزی پیوندی وثیق دارد و لذا انتظار می‌رود مسئولان دولتی در سیاست‌های کلان خود جهت توسعه روستا، بخش کشاورزی را در اولویت قرار دهند.

البته در رابطه با تخصیص منابع مالی جهت توسعه روستا باید گفت، سیاست‌های حمایتی دولت‌های قبل، به سبب هدفمند نبودن (همانند این طرح) راهگشا نبوده‌اند.

نوسان چندماهه قیمت گوشت قرمز؛ سوء مدیریت بازار یا ترکش‌های تب برفکی؟

بیماری تب برفکی در سال گذشته تلفات زیادی را از دام‌های سبک کشور گرفت. به گونه‌ای که حدود ۳۱۰۰۰ راس دام سبک که عمدتا بره بودند، تلف شدند. در جریان پیشروی این بیماری در کشور، انتظار می‌رفت تا دستگاه‌های ذی‌ربط مسئولیت خویش را به نحوی بهتر انجام می‌دادند لکن این اتفاق نیفتاد و شیوع بیماری جان بسیاری از دام‌های کشور را گرفت و خسارات قابل توجهی را نیز به دامداران تحمیل کرد.

اما آثار سوء بیماری تب برفکی در سال گذشته همچنان دامن کشور را رها ننموده است و این بار قیمت گوشت قرمز را تحت تأثیر خود قرار داد. بر اساس اخبار و گزارش‌های میدانی قیمت گوشت در چند ماه گذشته از مرز ۵۰ هزار تومان نیز عبور نمود که با توجه به گفته مسئولین، تلفات بالای بره در اثر تب برفکی، طی هفته‌های اخیر، زمینه کمبود گوشت قرمز در بازار و گرانی را فراهم نموده است.

بیماری تب برفکی و اثرات مخل آن بر دامداری کشور، ضرورت مقابله بهنگام و مؤثر با بیماری‌های اینچنینی را به اثبات می‌رساند؛ باری در چند هفته اخیر نیز به سبب شیوع بیماری آنفلوآنزا در ۱۱ استان کشور، تعداد زیادی از طیور تلف شده‌اند. با این اوصاف احتمال دارد که پس از گذشت چندماه، بازار طیور نیز همانند بخش دام، به مشکل تنظیم بازار دچار شود. طبق گفته خضری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، اگر امروز در مورد آنفلوانزا تدبیری اندیشیده نشود، این بخش در ماه‌های آتی با چالش مواجه خواهد شد.

طبق اساسنامه سازمان دامپزشکی، شناسایی بیماری و ارزیابی سلامت دام، قرنطینه و در نهایت واکسیناسیون، از وظایف این سازمان محسوب می‌شود. این در حالی است که شیوع بیماری‌های واگیر در سال‌های اخیر حکایت از آن دارد که این سازمان عملاً در شناسایی بیماری ناتوان بوده است. با این تفاسیر به نظر می‌رسد باید تغییری اساسی در رویکرد سازمان دامپزشکی در مواجهه با بیماری‌های دام و طیور صورت پذیرد.

یک دقیقه تأمل

با گذشت چهار ماه از کشت پاییزه، نرخ خرید تضمینی گندم همچنان پشت درهای بسته مانده است. درحالیکه براساس قانون، نرخ خرید تضمینی محصولات باید تا پایان شهریور ماه اعلام می‌شد.

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: