۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۲

تحصیل بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج کشور

رئیس دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور گفت: تصمیم داریم سامانه‌ای را طراحی کنیم تا اطلاعات همه دانش‌آموختگان خارج از کشور در آن ثبت شود.

به گزارش عیارآنلاین، حجت‌الاسلام مرتضوی رئیس دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور  در نشست خبری که صبح امروز در رابطه با برگزاری چهارمین همایش دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور برگزار شد، با اشاره به تاریخچه اعزام دانشجویان ایرانی به خارج از کشور، گفت: دانشجویان ایرانی خارج از کشور در سه مقطع قبل از انقلاب، بعد از پیروزی انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی نقش مهمی را در پیشبرد انقلاب داشته‌اند.

وی افزود: این پیشینه درخشان دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی در امر خدمت‌رسانی و توسعه کشور به هیچ وجه از نظر مسئولین نظام به ویژه شخص مقام معظم رهبری دور نبوده است، به طوری که در دوره قبل از انقلاب شهید مظلوم بهشتی با حضور در مرکز اسلامی هامبورگ ارتباطات تنگاتنگی با دانشجویان ایرانی خارج از کشور داشتند و بعد از انقلاب هم رهبر معظم انقلاب نمایندگانی را به صورت مستقیم از طرف خودشان جهت رسیدگی به امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور منصوب کردند.

مرتضوی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای را از سال ۱۳۶۹ تاکنون به عنوان نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نظام‌زاده را از سال ۱۳۸۵ به عنوان نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در آسیا و اقیانوسیه منصوب کردند.

رئیس دبیرخانه نهاد رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور گفت: مهم‌ترین رسالت و هدف نهاد نمایندگی رهبری در امور دانشجویان خارج کشور حمایت‌های مادی و معنوی از دانشجویان و فعالیت تشکل‌ها و انجمن‌های مذهبی، علمی و فرهنگی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی خارج از کشور است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف مصرح در اساسنامه نهاد تداوم ارتباط و حمایت از دانشجویان فارغ‌التحصیل جهت استفاده بهینه از تخصص آنها در کشور و ایجاد بسترهای مناسب برای افزایش تعلقات ملی و انقلابی و روحیه خدمت به کشور است که چهارمین همایش دانش‌آموختگان ایرانی در خارج از کشور نیز در همین راستا قرار است که برگزار شود.

مرتضوی تاکید کرد: تفاوتی که این همایش با همایش‌های سال‌‌های قبل دارد این است که ما از تشکل‌های فارغ‌التحصیلان ایرانی در خارج از کشور برای برگزاری همایش امسال دعوت کردیم و در جلساتی که به همین منظور برگزار شد، ۹ تشکل رسمی برای همکاری، اعلام آمادگی کردند و مقرر شد که کانون فارغ‌التحصیلان شبه قاره هند مسئولیت اجرایی دبیرخانه همایش را بر عهده بگیرد.

وی افزود: با توجه به این که در حال حاضر آقای مسعود حکیم‌جوادی دبیری کانون فارغ‌التحصیلان شبه قاره هند  را عهده‌دار است، زحمت دبیری اجرایی این همایش را متقبل شده است.

مرتضوی در ادامه در رابطه با تعداد دانشجویان ایرانی خارج کشور گفت: آمار دقیقی از این موضوع وجود ندارد اما همین آمارها از ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج کشور خبر می‌دهند که البته به نظر ما آمار دقیقی بالای ۱۰۰ هزار دانشجو است.

وی افزود: در رابطه با دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور هم آمار دقیقی در دست نیست ولی به وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف فراخوان داده شده تا لیستی از این دانش‌آموختگان تهیه شود.

مرتضوی در خاتمه گفت: ما در نهاد نمایندگی رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور تصمیم داریم سامانه‌ای را طراحی کنیم تا اطلاعات همه دانش‌آموختگان خارج از کشور در آن ثبت شود و امیدواریم بتوانیم این سامانه را در بعدازظهر روز همایش رونمایی کنیم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: