ایران رتبه ششم انتشار مقالات جهانی فناوری نانو را از آن خود کرد

ستاد ویِژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری از کسب رتبه ششم ایران در میان ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه انتشار مقالات فناوری نانو طی سال ۲۰۱۶ میلادی خبر داد

به گزارش عیارآنلاین، بر این اساس تا دی ماه امسال در مجموع ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ مقاله مرتبط با فناوری نانو معادل ۹٫۵ درصد از کل مقالات نمایه شده در پایگاه داده Web of Science قرار گرفته که ایران نیز با افزایش سهم حدود ۰٫۸ درصد، بالاتر از ژاپن رده ششم را از آن خود کرده است .
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با استناد به گزارش بانک اطلاعات استت نانو ایران (بانک اطلاعات شاخص های علم،فناوری وصنعت نانو) آورده است : چین و آمریکا در مجموع نزدیک به نیمی از مقالات نانو در سال ۲۰۱۶ را منتشر کردند. هند ،کره جنوبی و آلمان در رده‌های بعدی قرار دارند.
از مجموع مقالات نمایه شده،‌سهم چین ۳۴ درصد و ایالات متحده ۱۶ درصد است. چین همچنان به روند صعودی خود در انتشار مقالات نانو ادامه می‌دهد و در حال حاضر تعداد مقالات نانوی آن بیش از ۲ برابر آمریکا و ۱٫۲ برابر کل اتحادیه اروپاست. هند، کره جنوبی و آلمان در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند.
طبق این گزارش، ژاپن تا سال ۲۰۱۱ چهارمین کشور در انتشار مقالات نانو بود اما در سال های گذشته با کاهش تدریجی سهم مقالات نانوی خود در رده هفتم قرار گرفت . علاوه بر ژاپن، آمریکا، کره جنوبی، فرانسه و روسیه هم در سال ۲۰۱۶ با کاهش سهم روبرو شدند.
در ادامه گزارش آمده است،‌از میان ۲۰ کشور اول دنیا در این رده‌بندی ۹ کشور از آسیا و اقیانوسیه هستند و در کل، بیش از نیمی از انتشارات نانو مربوط به کشورهای آسیایی و استرالیا بوده است.
در میان کشورهای آمریکای لاتین تنها برزیل در بین ۲۰ کشور برتر قرار دارد. بهترین کشور آفریقایی نیز در این رده‌بندی، مصر است که با انتشار یک هزار و ۴۲۳ مقاله در رده ۲۵ قرار دارد. آفریقای جنوبی نیز به عنوان دومین کشور آفریقایی در رده ۳۵ جای گرفته است.
سهم کشورهای آسیایی در مقالات فناوری نانو در میان ۲۰ کشور بالاتر بوده و تقریبا همه بیش از میانگین جهانی (۹٫۵ درصد) هستند. ایران و عربستان بالاترین نسبت مقالات نانو به کل مقالات را دارند و با اولویت‌دهی به تحقیقات فناوری نانو در سال‌های اخیر رشد زیادی در انتشار مقالات نانو داشتند. آمریکا نیز به عنوان دومین کشور تولیدکننده علوم نانو، تنها ۶ درصد از کل مقالات خود را به فناوری نانو اختصاص داده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: