رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی: ۲۰۰ میلیارد تهِ صندوق نوآوری و شکوفایی باقی ماند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلام اینکه ۲۰۰ میلیارد تومان تهِ صندوق نوآوری و شکوفایی باقی مانده گفت: در حال حاضر ۵۳۰ طرح در دست بررسی داریم و پولی که این طرح‌ها تقاضا کردند، ۸۶۵ میلیارد تومان است.

به گزارش عیارآنلاین،بهزاد سلطانی ، با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت این صندوق حدود ۲هزار و ۷۵۹ شرکت دانش بنیان شده اند گفت: ۲ هزار و ۷۱۶ طرح دانش بنیان نیز از سوی شرکت های دانش بنیان به صندوق نو آوری و شکوفایی ارائه شده است.

وی ادامه داد: البته گاهی یک شرکت دو طرح را ارائه می کند. تعداد شرکت ها به صورت طبیعی کمتر است. در این ۲ هزار و ۷۱۶ شرکت، ۲هزار و ۲۴۱ شرکت تعیین تکلیف شده است. ۵۳۰ شرکت در دست بررسی است. از۲هزار و ۲۴۱ شرکتی که تصویب یا رد شده است حدود هزار و۴۲۸ شرکت تصویب  شده است و ۸۱۳ شرکت رد شده است.

سلطانی بیان کرد: حجم اتفاق افتاده در شرکت های دانش بنیان فوق العاده است. از بین هزار و ۴۲۸ طرحی که مصوب شده است حدود ۸۲۶ میلیارد تومان رقم دریافت تسهیلات این طرح ها بوده است. طرح هایی در نمونه سازی صنعتی،تولید و صادرات بوده است. برای انتقال فناوری واقعی تشویق و بسته مشخص داریم. برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان نرخ ۹درصد تسهیلات پرداخت می کنیم. برای تمام شرکت  های دانش بنیان سراسر کشور مشکلی در زمینه ضمانت نامه هنگام دریافت تسهیلات نداریم.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه با بانکی وارد مذاکره و حدود ۱۰۰میلیارد تومان بلوکه کرده ایم و در این قبال آن بانک پذیرفت که حدود ۱۰۰۰هزار میلیارد تومان ضمانت نامه برای شرکت های دانش بنیانی که ما معرفی می کنیم انجام دهد، گفت: همچنین حدود ۲۰۰ میلیارد تومان هم برای دفاتر کاری شرکت ها و برج های فناوری هزینه می شود. در استان  های مختلف کرمان، مشهد و شیراز و جاهای مختلف  تقاضای یک برج فناوری کرده اند که در دست خودشان است. در تهران نیز شرکت های حوزه هوا و فضا تعدادشان زیاد است.

وی افزود:توان بازپرداخت شرکت را می سنجیم و سپس تسهیلات پرداخت می کنیم. برج های فناوری ۳۰ درصد پول واحد خود را پرداخت می کنند و ما بقی را به جای اینکه مستاجر باشند به صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت می کند و پس از ۴سال که تسهیلات تمام شد به نام می کنیم. تسهیلات مناسب و موثری است که در سطح شهر ها بتوانید اقتصاد دانش بنیان را برای مردم ملموس کرد.زمانی که در شهر نگاهی بیندازید مجتمع های متعددی را مشاهده می کنید.باید فرهنگ سازی کنیم. اقتصاد دانش بنیان محور اقتصاد مقاومتی است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه اعتبارات صندوق تقریبا «لب به لب» است، در این باره توضیح داد: تاکنون تقریبا ۱۴۳۳ میلیارد تومان به صندوق اعطا شده است و ۱۲۳۰ میلیارد تومان مصوب کردیم و تقریبا ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات صندوق باقی مانده است.

وی با بیان اینکه با احتساب سود بانکی، این میزان اعتبارات حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان می‌شود، اضافه کرد: از سوی دیگر در حال حاضر ۵۳۰  طرح در دست بررسی داریم و پولی که این طرح‌ها تقاضا کردند، ۸۶۵ میلیارد تومان است. حال حتی اگر نیمی از این طرح‌ها را تصویب کنیم، حدود ۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، در حالی که کل اعتبارات صندوق بالغ بر ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان است.

سلطانی با بیان اینکه اگر ۵۳۰ طرح در دست بررسی مصوب شوند، تا پایان سال حتما بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان تقاضا دارند، ادامه داد: بنابراین اعتبارات صندوق لب به لب شده است، هر چند که رییس جمهور اعلام کرد که اگر اعتبارات صندوق به پایان رسید، از محل دیگر اعتبارات آن را تامین خواهد کرد و ما خوشحالیم که دولت دید وسیعی نسبت به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی دارد.

منبع: الف

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: