“رئیس اتاق اصناف ایران: سهم بنگاه‌های کوچک و متوسط از اعطای وام تقریبا صفر بوده است”

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در تمام دنیا به بنگاه های کوچک و متوسط به عنوان سرمایه نگاه می شود اما در ایران موانع برای این قبیل بنگاه ها ایجاد می کنند و حتی اعطای وام به این بنگاه ها تقریبا صفر است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی در جمع اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وجود ۴۰ درصد فرصت شغلی دربنگاه های کوچک، کمترین رقم در کشورهای در حال توسعه است در حالی که تعداد واحدهای صنفی ما از میانگین استانداردهای جهانی بالاتر است.

وی با اشاره به سهم ۱۷٫۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص داخلی ادامه داد: اصناف با بیش از سه میلیون واحد صنفی در ۴ گروه صنوف تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی در سراسر کشور فعالیت دارند.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه دولت مطابق بند ب ماده ۱۰۱ برنامه توسعه باید برای شناسایی و ساماندهی واحدهای بدون پروانه تدبیری بیندیشد، افزود: اکنون ۱٫۳ میلیون واحد صنفی در توزیع دخالت دارند و ۹۰ درصد توزیع کالاهای داخلی و ۷۵ درصد توزیع کالاهای وارداتی برعهده اصناف است. همچنین ۶۰۰ هزار بنگاه تولیدی و ۵۵۰ هزار واحد صنفی در بخش تعمیر و نگهداری، خدمات ارائه می دهند.

فاضلی با اشاره به نقش کم نظیر اصناف در بخش فرهنگی گفت:  هر واحد صنفی روزانه حداقل با ۵ خانواده ارتباط دارد که می تواند فرصتی برای فرهنگ سازی باشد ضمن اینکه در مباحث اجتماعی نیز همین گونه است.

وی افزود: اصناف از توانمندی ها و ظرفیت های بسیار بالایی در مقایسه با دیگر بخش برخوردار هستند اما در برنامه های توسعه، تاکنون نقش اصناف نادیده گرفته شده است و اگر قرار باشد در اقتصاد کشور، تحولی رخ دهد از طریق اصناف بهتر محقق می شود.

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف با کمترین سرمایه امکان ایجاد اشتغال را دارند، اظهار کرد: در اصناف ۶٫۵ میلیون شغل ایجاد شده بدون اینکه تسهیلاتی از سوی دولت تامین شده باشد ؛ در تمام دنیا به بنگاه های کوچک و متوسط  به عنوان سرمایه نگاه می شود اما در ایران موانع برای این قبیل بنگاه ها ایجاد می کنند و حتی اعطای وام به این بنگاه ها تقریبا صفر است.

وی گفت: در طی حدود ۲ سال گذشته که مسئولیت اتاق اصناف ایران را برعهده گرفتم، تمام سعی و تلاشم بر برنامه ریزی بوده و برنامه های اتاق در سه بخش کوتاه، میان مدت و بلندمدت در ۶۰ ماده تدوین شده است.

فاضلی افزود: ۸۳۰۰ اتحادیه صنفی و ۴۰۰ اتاق اصناف در سراسر کشور وجود دارد که حجم بزرگی است و نباید این گونه باشد و  می توان با تجمیع آنها را ساماندهی کرد که مجلس می تواند در این زمینه کمک کند.

فاضلی با اشاره به ضرورت بازنگری و اصلاح قانون نظام صنفی تاکید کرد: بررسی اصلاحات قانون نظام صنفی مرحله نهایی را طی می کند و با ویرایش پایانی آن بزودی  تقدیم مجلس خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سهم صنوف در شاخص های اقتصادی در ایران اشاره کرد و گفت: اصناف با حداقل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ( به غیر از ارزش ملک) ، سهمی معادل ۵۰۰ میلیون دلار در صادرات کالا دارند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: