نعمت‌زاده واردات واگن را “تکذیب و تایید” کرد

وزیر صنعت با اعلام اینکه شایعه ورود واگن به داخل کذب است زیرا این مسئله اجرائی نشده، در عین حال گفت: البته تعدادی قرارداد از قبل عقد شده که درحال مذاکره با طرف خارجی هستیم و امکان ورود تعدادی واگن به داخل در نظر گرفته شده تا نیاز فوری را تامین کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه نشست اقتصادمقاومتی استان مرکزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در زمینه تولید واگن خریداران ایرانی و همکاران ما در وزارت صنایع درحال مذاکره با طرف‌های خارجی هستند تا بتوانیم برای قطعاتی که از خارج به داخل کشور وارد می‌شوند فاینانس دراز مدت داشته باشیم و بخشی از مشکلات مالی از این طریق برطرف شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: شایعه ورود واگن به داخل کذب است زیرا این مسئله اجرائی نشده البته تعدادی قرارداد از قبل عقد شده که اکنون درحال مذاکره با طرف خارجی هستیم و وزارت راه و راه‌آهن نیز در این زمینه با ما همراه هستند تا کمک‌رسانی کنند که بخش عمده‌ای از این بحث را به داخل کشور انتقال دهیم.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: البته امکان ورود تعدادی واگن به داخل نیز در نظر گرفته شده تا بتواند نیازهای فوری و آنی را تامین کند، همچنین ما در مرحله ساخت با مشکلی مواجه نیستیم بلکه مشکل ما منابع مالی است که شرکت‌های ریلی نمی‌توانند خرید ریلی داشته باشند و به دلیل محدودیت سرمایه نیز نمی‌توانند فروش نسیه داشته باشند.

اظهارات وزیر صنعت در حالی است که پیش از این معاون برنامه‌ریزی راه‌آهن با بیان این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات واگن را صادر کرده و بخشی از آنها وارد شده و در مرز است، گفت: راه آهن هیچ دخالتی در خرید واگن از خارج ندارد.

سعید رسولی در خصوص جدیدترین وضعیت واردات واگن اظهار کرد:‌ بخشی از واگن‌های وارداتی آمده و در مرز است و بخش دیگری نیز در حال ورود است.

وی در پاسخ به این پرسش که این شرکت‌ها مجوز واردات را از چه ارگانی گرفته‌اند، افزود: مجوز واردات واگن را وزارت صنعت، معدن و تجارت داده و ربطی به ما (راه آهن) ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، چند ماه پیش وزیر صنعت اعلام کرده بود که روی ریل می ایستد و اجازه واردات واگن را نمی دهد. درپی این اظهار نظرها، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به رئیس جمهور نامه نوشت و ممنوعیت واردات واگن از سوی وزارت صنعت را غیرقانونی اعلام کرد. درپی این نامه نگاری خبر رسید که دستور واردات واگن به وزارت صنعت داده شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: