۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۴

قطع گاز ۴ نیروگاه شمالی برای تامین نیاز خانگی/ مشکلی در زمینه برق نیست

مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شرکت برق حرارتی گفت: گاز چهار نیروگاه از پنج نیروگاه مناطق شمالی کشور با هدف پاسخگویی به مصارف خانگی قطع شد اما با هماهنگی شرکت پخش فرآورده های نفتی و تامین سوخت دوم، مشکلی در تامین برق این مناطق وجود ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، «غلامرضا مهرداد» امروز (دوشنبه) با اشاره به قطعی گاز از سوی ترکمنستان و تاثیر آن بر تولید برق نیروگاه های شمال کشور، افزود: تزریق گاز از سمت ترکمنستان به ایران در مقایسه با کل گاز تولیدی کشور ناچیز است و در اندازه ای نیست که بتواند بر شبکه گاز تاثیر بگذارد.
به گفته این مسوول، دیروز ۱۱۱ میلیون مترمکعب گاز در نیروگاه ها مصرف شد؛ در حالی که بیشترین میزان تحویل گاز از شرکت ترکمنستانی فقط ۱۵ میلیون مترمکعب در روز بود.
مهرداد بیان داشت: با توجه به مصرف گاز کشور با اولویت بخش خانگی و فرستادن مازاد آن به صنایع و نیروگاه ها، کاهش تحویل گاز از سوی شرکت ترکمنستانی به کاهش مصرف آن در نیروگاه های شمالی منجر شد.
وی با اشاره به همکاری نزدیک و تنگاتنگ وزارت نیرو با شرکت گاز و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای تامین سوخت نیروگاه ها، تصریح کرد: با توجه به سراسری بودن شبکه برق کشور، همواره سعی شده است آرایش تولید برق نیروگاه ها به گونه ای باشد که از سوخت گاز یا سوخت های جایگزین گازوییل و مازوت به طور بهینه استفاده شود.
مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شرکت برق حرارتی یادآوری کرد: آذرماه امسال که کشور با سردی بی سابقه هوا در ۱۰ سال گذشته روبرو شد، با افزایش مصارف خانگی گاز، همزمان گاز تحویلی نیروگاه ها در برخی مناطق قطع و به جای آن از سوخت های دوم استفاده شد.
وی اعلام کرد: تاکنون خاموشی ناشی از کمبود تولید برق به دلیل نبود سوخت نیروگاه ها در کشور نداشتیم.
مهرداد اضافه کرد: اینک بیش از ۱۰ هزار مگاوات ذخیره تولید برق در کشور وجود دارد که در مواقع لزوم به نقاط مورد نیاز منتقل می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه قطعی گاز از سوی شرکت ترکمنستانی، کاهش احتمالی فشار گاز مناطق شمالی را به همراه خواهد داشت، بر این اساس با اولویت مصارف خانگی، نیروگاه های مناطق شمالی با کمبود تحویل گاز روبرو می شوند.
این مسوول ادامه داد: مجموع ظرفیت اسمی نیروگاه های «شهید سلیمی» نکا، «لوشان»، گلستان، «پره سر» و گیلان افزون بر پنج هزار و ۴۰۰ مگاوات است که حتی در صورت قطعی کامل تولید برق آنها، از طریق ۱۰ هزار مگاوات برق ذخیره کشور، برق مناطق شمالی تامین می شود.
وی اضافه کرد: اینک ۲۵ درصد مخازن ذخیره سوخت مایع نیروگاه گیلان، ۲۸ درصد نیروگاه پره سر، ۵۰ درصد نیروگاه نکا و ۲۲ درصد نیروگاه گلستان پر است و با همکاری شرکت پخش فرآورده های نفتی، مشکلی برای تامین سوخت دوم آنها وجود ندارد.
مهرداد عنوان کرد: اکنون بجز نیروگاه لوشان که یک میلیون مترمکعب گاز دارد، گاز چهار نیروگاه دیگر شمال کشور قطع شده است و از سوخت جایگزین استفاده می کنند.
وی بیان کرد: گاز نیروگاه های گیلان و پره سر تا چهار روز پیش به دلیل سردی و برودت هوا قطع بود اما پس از آن با گرم شدن تدریجی هوا روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب سهمیه گاز به آنها رسید که دوباره در پی تصمیم شرکت ترکمنستانی، گاز این نیروگاه ها نیز قطع شد.
به گزارش ایرنا، شرکت «ترکمن گاز» از صبح دیروز (یکشنبه) صادرات گاز به ایران را با ادعای طلب یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری متوقف کرده است.
قطع گاز در حالی انجام شده است که شرکت ترکمن گاز در پی مذاکره با هیات ایرانی توافق کرده بود روند صادرات گاز ادامه داشته باشد.
با وجود مذاکرات چند روز گذشته دو شرکت برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی، شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد، بار دیگر با این ادعا از صبح دیروز گاز ارسالی به ایران را قطع کرد که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: