افزایش سهم نیروگاه های تجدیدپذیر در برنامه ششم/دولت موظف به ایجاد قطب منطقه ای برق شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب مواد دیگری از لایحه برنامه ششم توسعه دولت را موظف به ایجاد قطب منطقه ای برق و افزایش سهم نیروگاه های تجدیدپذیر در برنامه ششم کردند.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز -یکشنبه- با ۱۴۸ رای موافق، ۱۷ رای مخالف، ۱ رای ممتنع از ۲۱۹ نماینده حاضر با ماده ۶۰ لایحه برنامه ششم توسعه موافقت کردند.
دولت در ماده ۶۰ موظف شد از سال اول برنامه اقدامات لازم را جهت تشکیل بازار منطقه ای و ایجاد قطب(هاب) منطقه ای برق را انجام دهد به طوری که شبکه برق کشور از شمال، جنوب، شرق و غرب به کشورهای همسایه متصل شود.
در ماده ۶۱ نیز که نمایندگان با ۱۶۱ رای موافق، ۲ رای مخالف، ۴ رای ممتنع از ۲۲۳ نماینده حاضر آنرا مصوب کردند، دولت مکلف شد سهم نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک با اولویت سرمایه‌گذاری توسط بخش غیردولتی (داخلی و خارجی) با حداکثر استفاده از ظرفیت داخلی را تا پایان برنامه به حداقل (۵%) ظرفیت برق کشور برساند.
نمایندگان مجلس همچنین با ۱۵۳ رای موافق، ۴۲ رای مخالف، ۲ رای ممتنع از ۲۳۸ نماینده حاضر با حذف ماده ۶۲ موافقت کردند.
براساس بند الف این ماده وزارت نیرو موظف می شد تا پایان سال ۱۳۹۶ تمام امور برق (تولید، انتقال) هر استان را در یک مجموعه (اداره کل یا شرکت) تجمیع نماید و تا پایان برنامه بخش تصدی‌گری این امور را در قالب قانون اجرای اصل چهل و چهارم قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار کند.
آئین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان، سازمان اداری و استخدامی، سازمان خصوصی سازی و وزارت نیرو ظرف مدت شش ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.
در بند ب نیز آمده بود در راستای سیاست های کلی اصل۴۴ قانون اساسی صدور مجوز برگزاری نمایشگاه های بین‌المللی و تخصصی داخلی و خارجی به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون مرکزی و اتاق اصناف ایران واگذار می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: