۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۴
حجتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

سهم ۲۰ درصدی کشاورزی در اشتغال‌زایی

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی در اشتغال‌زایی کشور حدود ۲۰ درصد است، گفت: عمده مشکلات بخش کشاورزی مربوط به دوران بعد از تولید محصولات است.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در حاشیه جشنواره ملی کشاورزی ایران و تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی در فضای اشتغال کشور حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است، گفت: ضمن اینکه بر اساس گزارش های بانک مرکزی بخش کشاورزی بیش از ۳۴ درصد در فعالیت های اقتصادی و کسب و کار کشور نقش آفرینی کرده است.

وی با اشاره به تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی افزود: ما در این دوره تولیدکننده ای داشتیم که در بخش چغندرقند ۱۶۰ تن در هر هکتار تولید کرده در حالیکه متوسط تولید ملی ما در این زمینه در حال حاضر ۵۰ تن است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشاورزان نمونه این اعتماد را برای ما ایجاد کرده اند که می توانیم با افزایش بهره وری آب از مصرف زیاد این منبع اساسی جلوگیری کنیم و تولید را افزایش دهیم.

حجتی با بیان اینکه طی سال های اخیر راندمان آبیاری از حدود ۳۸ درصد به حدود ۴۴ درصد افزایش یافته است، گفت: به ازای افزایش هر درصد بهره‌وری ما می توانیم ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب در یکسال صرفه‌جویی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی عمده مشکل  این بخش را در زنجیره تولید و بعد از تولید محصولات عنوان کرد و افزود: تجربیات جهانی نشان می دهد خود تولیدکنندگان باید در این زمینه آمادگی پیدا کنند و در میدان حضور داشته باشند. البته در برخی نقاط نیز ما شاهد این هستیم که کمابیش این اتفاق رخ داده است.

وی در پاسخ به این سوال که نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی چه زمانی اعلام خواهد شد و وزارت جهاد برای کنترل قیمت گوشت در بازار چه تمهیداتی را در نظر گرفته است، سکوت کرد.

به گزارش مهر، در اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی و یکمین دوره انتخاب معرفی و تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی از ۱۱۸ محقق و کشاورز نمونه در زمینه های مختلف کشاورزی تقدیر به عمل آمد.

منبع: مهر

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: