۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۲

ستاد بحران کشور به زودی برای بررسی آنفلوانزای پرندگان تشکیل جلسه می‌دهد

با گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور و معدوم کردن مرغ های آلوده مرغ داری های مناطق آلوده، ستاد بحران کشور به زودی برای بررسی این بیماری تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، وضعیت شیوع آنفلوانزای پرندگان در کشور با عامل بیرونی از استان‌های تهران و کرج آغاز شد اما  این بیماری اکنون در ۴ استان دیگر کشور گسترش‌ یافته  و منجر به قرنطینه مناطق آلوده و منهدم کردن مرغ‌های آلوده شده است.

بنابراین گزارش با توجه به اینکه خسارت مرغداران از سال گذشته هنوز پرداخت نشده است ادر صورت شیوع بیماری در مرغداری خود از افشای حقیقت خودداری می‌کنند که این امر در شیوع بیماری به سایر مناطق به شدت تأثیر گذار است.

عدم سخت‌گیری برای صید پرندگان وحشی و فعالیت بازارچه‌های محلی فروش پرندگان زنده و وحشی نیز در گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور تأثیر گذار بوده است. باید توجه داشت فعالیت این بازارچه‌ها در وضعیت فعلی سلامت مردم را نیز نشانه می رود.

عصر امروز نشست ستاد ملی مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور وزرای جهاد کشاورزی، راه،مسکن و شهرسازی و روسای سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین رئیس سازمان دامپزشکی و مسئولان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در ریاست جمهوری برگزار شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور  در این نشست اظهار کرد :با توجه به اهمیت سلامت و بهداشت مردم و نیز حمایت از تولید کنندگان دام و طیور، همکاری همه دستگاه ها و نهادهای اجرایی برای مقابله با بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان ضروری است.

وی افزود: سازمان دامپزشکی دستورالمعل‌های تعیین سطح درگیری کشور با این بیماری و راهکارهای مقابله با آن را برای ارایه به ستاد بحران تهیه و همه دستگاه های ذیربط در انجام اقدامات پیشگیرانه این سازمان را حمایت و پشتیبانی کنند. ستاد کل نیروهای مسلح و صدا و سیما نیز در هماهنگی با سایر سازمان های ذی‌ربط نسبت به اطلاع رسانی و ممانعت از سرایت بیماری به سایر مناطق کشور نهایت مساعی خود را بکار بگیرند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به شیوع این بیماری در تالاب «میانکاله» و منطقه «فریدون کنار» همه مسئولان استان های مازندران و گلستان به ویژه استانداران و  قوه قضائیه، نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی باید برای مقابله با سودجویان و شکارچیان غیر مجاز در جهت حفاظت از سلامت جان مردم تلاش کنند.

وی با بیان اینکه ایران در سالهای اخیر همانند بسیاری از کشورهای جهان درگیر ویروس آنفلوانزای پرندگان بوده است،‌ از سازمان دامپزشکی خواست دستورالمعل های لازم به منظور تعیین سطح درگیری کشور با این معضل و راهکارهای مقابله با آن برای ارایه به ستاد بحران تهیه کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در ستاد بحران کشور باید وظیفه هر یک از دستگاه‌ها برای مقابله با این بیماری مشخص باشد، بر تشکیل جلسه فوری ستاد بحران کشور تاکید کرد و از استانداران برخی مناطق کشور که مواردی از آنفلوانزای پرندگان گزارش شده خواست تا بطور فعال وارد عرصه مقابله با این بیماری شوند.

جهانگیری با تاکید بر اهمیت مقابله با سرمنشا این بیماری، خواستار پایش و مراقبت ویژه از تالاب ها و جلوگیری از سرایت آنفلوانزا از پرندگان مهاجر به پرندگان اهلی شد و اظهار داشت: با توجه به شیوع این بیماری در تالاب «میانکاله» و منطقه «فریدون کنار» همه مسئولان استان های مازندران و گلستان به ویژه استانداران و نیز قوه قضائیه، نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی باید برای مقابله با سودجویان و شکارچیان غیر مجاز در جهت حفاظت از سلامت جان مردم تلاش کنند.

شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و افزایش قیمت تخم مرغ

به گزارش تسنیم با توسعه شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی از مناطق و مرغداری های مرغ تخم‎گذار شاهد افزایش قیمت تخم  مرغ نیز در بازار مصرف هستیم به طوری که  هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی معمولی با افزایش هزار تا ۲ هزار تومانی به ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان در سطح خرده‌فروشی رسید.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در این نشست اظهار کرد: تدابیر لازم از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرایت بیماری به نقاط دیگر کشور بکار گرفته شده است. برای تامین سلامت جامعه و جلوگیری از زیان تولید کنندگان لازم است همه دستگاه ها در اقدامات پیشگیرانه و مقابله با این بیماری این وزارت و سازمان دامپزشکی کشور را یاری کنند.

بنابراین گزارش در این جلسه مسئولان سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز گزارشی درباره نحوه شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان « H5N8 » در سطح جهان و ایران ارایه کردند.

بر اساس این گزارش شیوع این ویروس تاثیراتی بر مقوله بهداشت، اقتصاد داخلی و تجارت بین المللی خواهد داشت اما تاکنون موردی از ابتلای انسان به آن گزارش نشده است. افزایش سطح پوشش بیمه ای، پرداخت خسارت به واحدهای پرورش طیور صنعتی، ممنوعیت صید و شکار پرندگان وحشی و تامین اعتبارات لازم برای عملیات مبارزه با بیماری از مهمترین درخواست های مطرح شده در این جلسه بود.

همه دستگاه‌های ذی ربط برای کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کمک کنند

مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این نشست گفت: سازمان دامپزشکی با پایش وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جهان و ایران، همه توان خود را برای انجام اقدامات پیشگیرانه، کنترل، مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری بکار گرفته است.

وی افزود: پشتیبانی و همکاری همه دستگاه ها با سازمان دامپزشکی در تسریع موفقیت کشور برای ریشه کن کردن این بیماری موثر است.

خلج گفت: لازم است که اعتبارات لازم برای عملیات مبارزه با بیماری و پرداخت خسارت به واحدهای پرورش طیور صنعتی تامین و ممنوعیت صید و شکار پرندگان وحشی با جدیت اعمال شود.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عنوان یکی از مسئولان ذی ربط در این جلسه با اشاره به وجود دستورالعمل لازم در سازمان حفاظت از محیط زیست برای مقابله با ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان، از صدور بخشنامه ممنوعیت هرگونه شکار پرندگان در کشور خبر داد و گفت ؛ اجرای دقیق این بخشنامه منوط به همکاری همه دستگاه های ذیربط است و باید در این باره به مردم بویژه ساکنان مناطق حاشیه تالاب ها اطلاع رسانی دقیق کرد و هشدارهای لازم را داد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: