عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: افزایش قیمت خودروی داخلی به بهانه نوسانات ارز پذیرفتنی نیست

عضوکمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازانی که به بهانه نوسان ارز قیمت خودروی داخلی را افزایش می دهند، از شرایط بازار سوء استفاده می کنند.

به گزارش عیارآنلاین، حمید گرمابی با اشاره به تاثیر نوسانات ارز بر افزایش قیمت لوازم خانگی و خودور،گفت: امیدواریم خبرهایی که رئیس کل بانک مرکزی می دهد به واقعیت نزدیک باشد؛چراکه  قرار است با تزریق ارز به بازار،قیمت آن کاهش پیدا کند.

نماینده مردم نیشابور وفیروزه در مجلس شورای اسلامی افزود:متاسفانه طی چند هفته اخیر، ارز افزایش داشته که چنین انتظاری نمی رفت؛البته دلایل مختلفی برای این افزایش قیمت از جمله سال نو میلادی و عوامل بین المللی و داخلی عنوان می کنند.

نوسان در بازار ارز به نفع هیچ کسی نیست

وی تصریح کرد:نکته مهم این است که دولت باید اجازه نوسان نرخ ارز را ندهد؛چرا که تولید کنندگان از نوسانات غیرقابل پیش بینی بازار بیشتر از بالا رفتن یا پائین آمدن آن متضرر می شوند و مشکل عمده این است که وقتی بازرگان یا تولیدکننده ای با نرخ ارز مشخص کالایی را وارد یا صادر می کند؛رای کار خود محاسبه و برنامه ریزی می کند که در صورت نوسان در بازار همه برنامه ریزی ها او به هم می ریزد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه عده ای معتقدند که نرخ ارز مدتی است که متناسب با تورم بالا نرفته و هنوز جای افزایش دارد؛اما اصل قضیه این است که باید نوسان قابل قبولی باشد که هم تولیدکننده و هم واردکننده بتوانند روی آن حساب کنند؛چراکه نوسانات آن به نفع هیچ کسی نیست،بنابراین امیدواریم که دولت بتواند جلوی این نوسانات را بگیرد.

نماینده مردم نیشابور وفیروزه در مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه با تاکید براینکه از سوی دیگر،حواس دولت باید به قدرت خرید مردم باشد،خاطرنشان کرد: با وجود نوسان در بازار ارز به یکباره قیمت هر کالایی از جمله لوازم خانگی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به واردات وابسته باشد بالا می رود؛درحالی که نباید نسبت به قدرت خرید مردم بی توجه بود که اگر در مدت کوتاهی،نرخ ارز ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند،زندگی بسیاری از اقشار جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد از این رو،دولت باید توجه بیشتری روی این موضوع داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا افزایش قیمت خودروی داخلی را با توجه به نوسانات ارز منطقی می دانید،گفت:آن گونه که خودروسازان داخلی بیان می کنند،درصد لوازمی که در خارج ساخته می شود، کم است و این درصد بسته به نوع خودروهای مختلف،متفاوت است در این صورت اگر به فرض لوازم خارجی بیشتر خودروهای عمومی ما ۲۰ درصد باشد و نرخ ارز ۱۵ درصد افزایش پیدا کند، ۱۵ درصد از ۲۰ درصد، ۳ درصد می شود؛بنابراین باید ۳ درصد افزایش قیمت پیدا کند.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد:افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودروی داخلی برابر با افزایش ۱۵ درصدی نرخ ارز قابل قبول نبوده و می تواند سوء استفاده از شرایط بازار باشد و درصد افزایش قیمت خودروی ساخت داخل باید بسیار کمتر باشد؛ همانطور که نرخ خودروهای وارداتی ممکن است به همان میزان افزایش پیدا کند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: