۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
با ممانعت رئیس مجلس از نطق مخالفان:

وزارت بهداشت همه‌کاره سازمان بیمه سلامت شد

در جریان بررسی برنامه ششم توسعه با پیشنهاد یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و بدون شنیده شدن حرف های مخالفان طرح از سوی رئیس مجلس، سازمان بیمه سلامت از وزارت رفاه به وزارت بهداشت منتقل شد تا بر خلاف قانون، ارائه دهنده، خریدار، سیاست‌گذار و ناظر نظام سلامت کشور خود وزارت بهداشت و درمان باشد.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه) در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه با پیشنهاد اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان درباره الحاق یک بند به بخش ۱۴ این لایحه با موضوع «سلامت، بیمه، سلامت و زنان و خانواده» با ۱۳۰ رای موافق، ۸۴ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

اما در یک اتفاقی نادر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به مخالفان و موافقان این پیشنهاد الحاقی اجازه صحبت نداد تا رای گیری بدون شنیده شدن حرف های مخالفان این بند الحاقی که بسیار تاثیرگذار در نظام سلامت است انجام شود.

با تصویب این بند الحاقی در برنامه ششم توسعه در سازمان بیمه سلامت، وزارت بهداشت خود خریدار خدمتی شد که خودش ارائه کننده آن است و بر کیفیت آن نظارت می کند درواقع ارائه دهنده، خریدار، سیاست‌گذار و ناظر خود وزارت بهداشت و درمان شد  که خلاف بند ۷ سیاست های کلی سلامت است که بر تفکیک تولیت، تامین مالی و ارائه خدمت در حوزه سلامت تاکید دارد.

بنابراین به موجب این اقدام مجلس، کاهش کیفیت خدمات را به دنبال خواهیم داشت زیرا که وزارت بهداشت در چهارچوبی قانونی می تواند در جهت حداکثر کردن منافع ارائه دهنده خدمت(پزشکان) و نه هزینه کرد بهینه منابع و تامین سلامت مردم قدم بردارد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: