۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۰
پالوج در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

عدم توجه به بخش کشاورزی در برنامه بودجه سال ۹۶

معاون مؤسسه پژوهش‎های اقتصاد کشاورزی، با اشاره به لایحه برنامه بودجه سال ۹۶ که بر خلاف سنوات گذشته برای بانک‌ها میزان تسهیلات حمایتی از کشاورزان را معیین نکرده است، گفت: بخش کشاورزی، یک‌سوم ارزش افزوده اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهد ولی متاسفانه دولت در برنامه بودجه سال ۹۶ به این موضوع توجه‌ای نکرده است.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی پالوج، معاون مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی پیرامون عدم  حمایت بانک ها از پرداخت تسهیلات لازم برای بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن گفت: طبق تبصره ۱۱ لایحه بودجه ۹۴ بند (ح) و تبصره ۱۱لایحه بودجه ۹۳ بند (ز)، دولت بانک مرکزی را مکلف کرده بود به گونه ای برنامه ریزی کند که به طور متوسط حداقل بیست وپنج درصد (۲۵%) از مجموع تسهیلات پرداختی بانکها و مؤسسات اعتباری به بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن با نرخ ترجیحی اختصاص یابد.
معاون مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی، ضمن انتقاد از عدم اهتمام دولت و بانک ها، از دادن تسهیلات به کشاورزان، تصریح کرد: علی رغم اینکه در چند سال گذشته، یک سری فعالیت های در زمینه ایجاد بخش های تولیدی درحوزه کشاورزی شکل گرفته و برای پیشرفت و ارتقاء بهر‌ه‌وری نیاز به حمایت بیشتر دارد، ولی سرمایه گذاری در این حوزه بسیار کم بوده است به طوری که طی ۴۰سال گذشته میزان سرمایه گذاری در این بخش از ۵ درصد فراتر نرفته است.
وی در واکنش به این موضوع که در لایحه بودجه سال ۹۶، دولت برای بانک‌ها میزان دقیق تسهیلات پرداختی برای حمایت از کشاورزان را معیین نکرده است، افزود: به استناد آمار بانک جهانی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بخش کشاورزی، یک‌سوم ارزش افزوده اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهد به همین دلیل نیاز به توجه بیشتری دارد که متاسفانه دولت به این موضوع توجه‌ای نکرده است.
این کارشناس حوزه کشاورزی در خصوص راهکار پیشنهادی خود، گفت: مهمترین مشکل بخش کشاورزی کمبود و عدم سرمایه گذاری است و در واقع، قانون گذار در سالیان گذشته باعلم به این کمبود سرمایه گذاری، معیین کرده بود که بانک‌ها ۲۵‌درصد از تسهیلات خود رابه بخش کشاورزی اختصاص دهند. به همین دلیل حمایت از بخش کشاورزی برای اینکه بتواند نقدینگی ۴‌میلیون نفر را تامین کند شرط اول برای توسعه کشاورزی می باشد و مطمئنا باید در اولویت دولت و بانک مرکزی قرار بگیرد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: