۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۱
در جوانه 62 بررسی شد:

رنج کشاورزان از بی‌رونقی صنایع تبدیلی و بازارهای صادراتی

در شصت‌دومین بسته خبری جوانه دراین شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع «رنج کشاورزان از بی‌رونقی صنایع تبدیلی و بازارهای صادراتی » و «پروژه احیای دشت‌های ایلام و خوزستان در انتظار تحقق وعده ۳ ساله دولت» پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌دومین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. دراین شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع «رنج کشاورزان از بی‌رونقی صنایع تبدیلی و بازارهای صادراتی » و «پروژه احیای دشت‌های ایلام و خوزستان در انتظار تحقق وعده ۳ ساله دولت» پرداخته شده است.

رنج کشاورزان از بی‌رونقی صنایع تبدیلی و بازارهای صادراتی

در هفته‌های اخیر قیمت گوجه فرنگی کاهش بی‌سابقه‌ای را تجربه نمود. ورود همزمان و متعاقباً بیش از اندازه محصول گوجه فرنگی کشاورزان جنوب کشور به بازار را می‌توان به عنوان عامل اصلی این کاهش قیمت برشمرد. در همین باره فاطمی، نماینده مردم استان بوشهر در مجلس، با اشاره به مدیریت ناصحیح تولید و توزیع محصولات کشاورزی این استان، میزان ضرری را که هر کشاورز در این رابطه متحمل شد، ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد نمود.

این وضعیت در حالی اتفاق افتاد که طی سالیان گذشته، سطح زیرکشت گوجه فرنگی، از ۱۲ هزار هکتار به ۵۰ هزار هکتار رسیده است. لکن همرسی این محصول در بسیاری از مناطق (بوشهر، بندرعباس و جنوب کرمان)، امکان صادرات این محصول به دیگر کشورها را از فعالان این بخش سلب نموده است. به نظر می‌رسد که کشاورزان با رعایت الگوی کشت مناسب می‌توانستند ضمن ارسال بهنگام محصولشان، جلوی ضرر و زیان احتمالی خود را بگیرند.

در رابطه با اعمال الگوی صحیح کشت محصولات کشاورزی، سعادت، نماینده مجلس، یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی را معرفی الگوی کشت به کشاورزان خواند. به طوری‌که نوع و زمان کشت و همچنین میزان نیاز بازار در آن لحاظ شود. در همین راستا طبق گفته ملک‌زاده، معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، الگوی کشت هرساله زراعی، از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعیین و به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

«ارائه مشوق‌های صادراتی» و «توسعه صنایع تبدیلی» دوراهکار عمده جهت حمایت از محصولات کشاورزی، به شمار می‌روند. در خصوص راهکار نخست باید گفت که هیچ‌گونه مشوق صادراتی به کشاورزان بابت صادرات این محصول پرداخت نمی‌شود که این امر کسادی بازارهای خارجی ایران را در پی دارد. به عنوان نمونه در سال جاری، صادرات ۲۲۱ هزار تنی گوجه فرنگی ایران به عراق  به سبب تولید داخل این محصول در عراق، متوقف شده است. کشور افغانستان نیز گوجه فرنگی تولید ایران را با قیمت ناچیز ۲۰۰ تومان خریداری می‌کند. نتیجه آنکه در حال حاضر بازار صادراتی جدید و مناسبی برای گوجه فرنگی وجود ندارد.

در حوزه صنعت کنسروسازی گوجه نیز وضع مناسب نیست. به گفته میررضوی، دبیرکل سندیکای صنایع کنسرو ایران، کارخانجات به صورت فصلی فعالیت می‌کنند و کارگران آن‌ها نیز به صورت فصلی استخدام می‌شوند؛ به گونه‌ای که در حال حاضر (پاییز و زمستان ۹۵) شرایط فعالیت آن‌ها وجود ندارد. به عقیده شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، صنایع تبدیلی همپای کشاورزی پیشرفت نکرده است.

در مجموع باید اذعان نمود که کارنامه عملکرد مسئولین در کاربست دو راهکار فوق جهت حمایت از تولید محصولات کشاورزی چندان قابل قبول نیست. هرچند که شاید مصوبه نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم پیرامون توسعه صنایع تبدیلی نقطه امیدی برای حمایت بیشتر از تولیدات کشاورزان باشد. بر اساس این مصوبه دولت مکلف شد تا به‌منظور افزایش صادرات محصولات کشاورزی و تکمیل زنجیره ارزش این محصولات به ایجاد صنایع‌تبدیلی، تکمیلی و نگهداری محصولات ‌اساسی کشاورزی در انبارهای فنی چند منظوره بپردازد.

پروژه احیای دشت‌های ایلام و خوزستان در انتظار تحقق وعده ۳ ساله دولت

طرح احیای ۵۵۰هزار هکتاری اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام در سال ۷۵ مطرح و در هفت بخش زیر برای مقام معظم رهبری ارائه شد: مطالعات و تحقیقات، منابع طبیعی و آبخیزداری، خدمات مهندسی زیربنایی و آماده کردن اراضی و توسعه باغبانی، دامداری و آبزیان، مکانیزاسیون کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، نظام‌ها و سازمان‌های بهره‌برداری. طبق گفته نیکو، معاون اقتصادی استاندار خوزستان اجرای این طرح باعث افزایش ۹ میلیون تنی تولیدات کشاورزی استان خواهد شد.

طی ۲۰ سال گذشته، اجرای این طرح با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است؛ به گونه‌ای که تا سال ۸۷ اقدام مناسبی در جهت عملیاتی شدن آن صورت نگرفت. طبق گفته شمایلی، مدیر عامل جهاد نصر (مجری عملیاتی نمودن طرح) تاکنون ۲۲۵ هزار هکتار از این اراضی آماده شده و مابقی نیز تا پایان سال ۹۶ اجرایی می‌شود.

دولت یازدهم در ابتدای کارِ خویش وعده داد تا ضمن اجرای طرح احیای اراضی خوزستان ظرف مدت سه سال، ۳۰۰ هزار موقعیت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شود. هرچند که پس از گذشت سه سال از وعده دولت، طرح مذکور در تنگنای تأمین منابع مالی در فاز اول- اتمام  ۳۱۲ هزار هکتار از آن– قرار دارد. این درحالی است که پس از سفر رئیس جمهور به خوزستان(درسال۹۲)، ۱٫۵ میلیارد دلار بودجه از صندوق توسعه ملی برای این طرح تعیین شد؛ البته طبق گفته شمایلی، مدیر عامل موسسه جهاد نصر، از این میزان، ۷۰۰ میلیون دلار آن تاکنون پرداخت شده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد یکی از موانع اصلی پیشرفت این طرح، کمبود اعتبارات باشد. در همین رابطه شریعتی، استاندار خوزستان، با اشاره به کاهش شدید درآمد نفتی دولت، وزارت نیرو را در انجام تعهدات خود (احداث کانال‌های آب) ناتوان خواند. طبق گفته شریعتی، وزارت نیرو به دنبال آن است تا ۱۲۰ هزار هکتار از ۵۵۰ هزار هکتارِ مشخص شده را نیز کسر نماید. البته ناگفته نماند که استانداری خوزستان مخالف این موضوع است.

علاوه بر مشکلات تامین مالی و مدیریتی این طرح، به نظر می‌رسد ملاحظات و مطالعات زیست محیطی آن نیز باید بررسی گردد. در همین راستا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، با اشاره به ارائه نشدن بررسی زیست محیطی برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، افزود:«دو سال است که در مورد مسائل زیست محیطی این طرح هشدار می‌دهیم».

یک دقیقه تامل

هفته گذشته، با تصویب نهایی نمایندگان مجلس در لایحه برنامه ششم توسعه، هرگونه رهاسازی، تولید، واردات و مصرف محصولات تراریخته بدون مجوز مراجع قانونی در چارچوب قانونی ایمنی زیستی و قبل از آزمایشات معتبر تشخیص سلامت، ممنوع شد. این در حالی است که طبق گفته شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، آزمایشگاه‌های مجهز و مناسب برای ارزیابی این محصولات در کشور وجود ندارد.

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: