۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۲
انجمن اقتصاددانان ایران در نامه به رئیس جمهور:

اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای اشتغالزایی روستاها شتابزده است

انجمن اقتصاددانان ایران در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور و رئیس مجلس، اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی در روستاها را شتابزده توصیف کرد، اختصاص چنین بودجه هائی یادآور وام‎های خوداشتغالی و بنگاه‎های زودبازده است که خاطره ناخوشایندی را در اذهان زنده می کند.

به گزارش عیارآنلاین، هیات اجرایی انجمن اقتصاد‌دانان ایران بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور و رئیس مجلس، درباره بودجه سال ۹۶ کشور صادر کرد.

در این بیانیه آمده است، با توجه به بررسی بودجه سال ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی، انجمن اقتصاد‌دانان ایران توصیه های زیر را خدمت شما و همکاران محترمتان تقدیم می‌دارد.

۱-با توجه به جهات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بحران اشتغال، توجه ویژه به آن در بخش های مختلف بودجه از اولویت بالائی برخوردار است که این مهم زمینه ساز رشد پایدار در کشور نیز خواهد بود. در این راستا از آنجا که ایجاد شغل پایدار و مولد در کشور توسط بخش خصوصی امکان‌پذیر است توصیه ما بر آن است تلاش و تمرکز بیشتری بر رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری در مواد مرتبط در بودجه صورت گیرد.

۲-رقم بودجه عمرانی امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که شایسته قدردانی است. متأسفانه بودجه عمرانی مصوب سال های گذشته هیچ گاه کاملا تخصیص نیافته و به ردیف های جاری انتقال یافته است. توصیه می شود با تفاهم مجلس و دولت، ماده‌ای تصویب شود که انتقال ردیف های بودجه عمرانی به بودجه جاری ممنوع شود.

۳- تامین و مصرف درست آب از معضلات اساسی حال و آینده کشور است. توصیه می شود در بودجه سال آینده توجه و اهتمام بیشتری بر روی آن صورت گیرد.

۴- با توجه به حاد شدن مسایل و آسیب های اجتماعی در کشور، تخصیص بودجه به امور اجتماعی اولویت بیشتری یابد و زمینه های ورود سازمان های مردم نهاد به خدمات اجتماعی، که با وجود محدودیت های موجود عملکرد خوبی داشته اند، بیشتر مهیا گردد.

۵- از اقدامات شتاب زده و مطالعه نشده مانند تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به امور روستائی اجتناب شود. اختصاص چنین بودجه هائی یادآور وام‌های خوداشتغالی و بنگاههای زودبازده است که خاطره ناخوشایندی را در اذهان زنده می کند.

۶- امر کوچک سازی دولت در دستور کار قرار گیرد و از اهرم های بودجه ای ادغام و حذف سازمانها و وظایف موازی، غیرضرور و غیر مرتبط به دولت استفاده شود. امید است با اتکال به خداوند متعال و واقع نگری بیشتر دولتمردان و نمایندگان، بودجه کشور در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: