۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۰
با حذف کل ماده ۵۳ برنامه ششم

حرف زنگنه به کرسی نشست

زنگنه در جریان بررسی حذف کل ماده ۵۳ برنامه ششم، گفت: اگر قیمت خوراک بالاست، پس چرا همه برای دریافت خوراک صف کشیده‌اند؟ وزیر صنعت قانوناً هیچ مسئولیتی در مورد بخش پتروشیمی ندارد! اینکه آقای نعمت‌زاده یک موقع مدیرعامل پتروشیمی بوده است و الآن علاقه‌مند است که مرتب در مسائل پتروشیمی دخالت کند، یک بحث دیگر است!

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (شنبه ۱۱ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور با حذف کل ماده ۵۳ این لایحه با ۱۶۱ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

گفتنی است نمایندگان با ارجاع این ماده به کمیسیون تلفیق برنامه ششم برای بررسی بیشتر آن نیز مخالفت کردند.

پیشنهاد حذف این ماده توسط حاجی‌بابایی (رئیس کمیسیون تلفیق) مطرح شد. ادیانی، عضو کمیسیون انرژی در موافقت و رحیمی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی در مخالفت با حذف این ماده سخن گفتند.

وزیر نفت به نمایندگی از دولت موافق حذف و مصری به نمایندگی از کمیسیون تلفیق مخالف حذف این ماده بودند که در ادامه بخشی از اظهارات امروز زنگنه در موافقت با حذف ماده ۵۳ برنامه ششم آورده شده است:

زنگه در ابتدا با بیان اینکه یک عده به دنبال بی‌ثباتی در قیمت خوراک پتروشیمی هستند، گفت: اگر ماده ۵۳ تصویب شود، لایحه‌ای برای اصلاح آن به مجلس می‌آوریم چراکه این ماده با قیمت ۵۰ دلاری هر بشکه نفت، حداقل ۱۶ میلیارد دلار بار مالی برای دولت دارد.

وی با طرح دو سوال مبنی بر اینکه اگر قیمت خوراک بالاست، پس چرا همه برای دریافت خوراک صف کشیده‌اند؟ و پتروشیمی‌های گازی ۴۰ تا ۵۰ درصد سود خالص دارند. چرا زیاده‌خواهی می‌کنند؟ تصریح کرد: من مسئول بخش پتروشیمی هستم. وزیر صنعت قانوناً هیچ مسئولیتی در مورد بخش پتروشیمی ندارد! اینکه آقای نعمت‌زاده یک موقع مدیرعامل پتروشیمی بوده است و الآن علاقه‌مند است که مرتب در مسائل پتروشیمی دخالت کند، یک بحث دیگر است! من هیچ‌وقت کاری نخواهم کرد که صنعت پتروشیمی دچار اختلال بشود.

وزیر نفت با بیان اینکه الآن هیچ‌کس در منطقه، به جز ایران گاز اضافه ندارد که بفروشد، گفت: آیا خدا را خوش می‌آید که ۱۶ میلیارد دلار از دهان مردم بیچاره بگیریم و بریزیم توی جیب یک عده!

زنگه باشاره به اینکه قیمت فعلی خوراک مبنا دارد، دقیق و قابل رقابت است، افزود: در حال حاضر، قیمت تمام‌شده گاز برای کشور بیش از ۱۰ سنت در هر مترمکعب است و هر چه قیمت کمتر از این باشد، ضرر می‌کنیم. علاوه بر این، به عده‌ای رانت داده می‌شود.

وی افزود: شرکت‌های ۱۰۰ درصد خصوصی با قیمت‌های فعلی موافقند و می‌گوینده که بیشتر از این هم خوب است؛ چرا که خصولتی‌ها در قیمت‌های بالاتر نمی‌توانند رقابت کنند و  در صورت تصویب این ماده، دوباره یک بهشت مالی و پولی برای یک عده ایجاد می‌شود که منابع کشور را هدر می‌دهد و سر و ته آن هم معلوم نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: