۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴

کنکور سد بزرگ تعلیم و تربیت

مسئولان حیطه تعلیم و تربیت، کنکور را مانعی برای دست نیافتن نظام آموزشی به توفیقات پرورشی و تربیتی عنوان می‌کنند. نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش، معتقد است که اگر هدف آموزش و پرورش را «تربیت» بدانیم، کنکور سم مهلک و مانع جدی قلمداد می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، مسئولان حیطه تعلیم و تربیت، کنکور را مانعی برای دست نیافتن نظام آموزشی به توفیقات پرورشی و تربیتی عنوان می‌کنند. نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش، معتقد است که اگر هدف آموزش و پرورش را «تربیت» بدانیم، کنکور سم مهلک و مانع جدی قلمداد می‌شود. وی کارکرد کنکور را صد درصد مغایر با اهداف تعلیم و تربیت دانسته است. دانش‌آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش، نیز در مراسم معارفه خود با بیان اینکه بازار سیاه آموزش در قسمت کنکور فعال است، گفت: «به‌شدت از اینکه می‌بینم حتی در دبستان کتب کنکور توزیع می‌شود، رنج می‌برم».

محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، درباره حذف کنکور از چرخه سنجش و ارزیابی دانش‌آموزان معتقد است که باید با عزمی جدی خیمه کنکور را پایین آورد تا به اهداف پرورشی مشخص شده دست یابیم.

این در حالی است که در سال ۸۶، مجلس شورای اسلامی دولت را موظف نمود که تا سال ۹۰، کنکور را به طور کامل از چرخه پذیرش دانشجو برای مقاطع کاردانی و کارشناسی حذف نماید. طبق این قانون قرار بود که  دانشجویان بر اساس «سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در دوران دبیرستان» پذیرش شوند و نه کنکور کنونی. برگزاری آزمون‌های استاندارد و هماهنگ در کل دوره دبیرستان از سوی وزارت آموزش و پرورش لازمه این امر بود که البته محقق نشد.

با اجرا نشدن قانون مذکور، مجلس در سال ۹۲، قانون دیگری را تصویب کرد. بر اساس مصوبه جدید مقرر گردید که در گام اول سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان سهم ۲۵ درصدی داشته باشند. بنا به برنامه‌ریزی صورت گرفته مطابق این مصوبه، دولت موظف شد تا طی ۵ سال (تا سال ۹۷)، ۸۵ درصد از ظرفیت ورودی دانشگاه‌ها را بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کند. از همین رو این امیدواری به وجود آمد که دانش آموزان و والدین دیگر دغدغه آزمون کنکور را نداشته و مسئولان نیز در مقابل به مباحث تربیتی بیشتر ورود پیدا کنند.

با اصلاح قانون کنکور توسط مجلس زمینه قانونی حذف آن برای مسئولین آموزش و پرورش فراهم شد اما تاکنون بیشترین همت آنان به نقد و برشمردن آسیب‌های کنکور بوده است، هر چند در آزمون امسال سهم سوابق تحصیلی تأثیر ۳۰ درصدی مثبت  و نه تأثیر قطعی عنوان شده است، اما باید مدنظر داشت که قدم برداشتن برای برگزار کردن امتحانات هماهنگ و برطرف کردن موانع مسیر، به اجرای کامل قانون نزدیک‌تر است.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: