۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶

“رییس کمیسیون پایش سیاست‌‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی: افزایش فرزندآوری به بسته جامع حمایتی نیاز دارد”

سال‌هاست که روند کاهش جمعیت به عنوان زنگ خطری جامعه ایرانی را تهدید می‌کند و «افزایش سن ازدواج، کاهش تعداد فرزندان و تمایل خانواده‌ها به تک فرزندی» از متهمان اصلی کاهش نرخ رشد جمعیت هستند.
بر اثر سیاست‌های تنظیم خانواده و اقدامات فرهنگی انجام شده در دهه ۷۰ تمایل خانواده‌های ایرانی به تک فرزندی یا داشتن دو فرزند افزایش یافته است و مطابق آمار ۱۹ درصد خانواده‌ها تک فرزند و ۱۴ درصد بدون فرزند هستند.

به گزارش عیارآنلاین، اغلب کشورهای پیشرفته جهان به منظور تشویق مادران، سیاست‌های حمایتی از فرزندآوری را طراحی کرده‌اند؛ سیاست‌هایی از جمله مرخصی زایمان، هدیه‌های مالی، مقرری ماهیانه، امکانات بهداشتی و تغذیه‌ای رایگان و بسته‌های حمایت از مادر و کودک.
در ایران نیز اگرچه سیاست‌های جمعیت در ۱۴ بند ابلاغ شد اما تاکنون اقدام درخور توجهی برای عملیاتی شدن آنها صورت نگرفته است.
روند جمعیتی ایران، وضعیت فرزندآوری در دهه ۱۴۰۰ و نحوه عملیاتی شدن قوانین حمایتی و سیاست های کلی جمعیت بهانه‌ای شد تا «حمایت» با محمد جواد محمودی، رییس کمیسیون مطالعات و پایش سیاست‌‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سابق موسسه مطالعات جمعیتی، به گفت‌وگو بپردازد.
محمودی در ابتدا به روند کاهش جمعیت ایران در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: زمانی که روند رشد جمعیت ایران را بررسی می‌کنیم شاهد هستیم که رشد باروری در دهه ۷۰ و ۸۰ روند کاهش گرفته است به گونه ای که ۶٫۵ فرزند به ازای هر زن در دهه ۶۰ به حدود ۱٫۷ فرزند به ازای هر زن در سال ۹۳ رسیده است که این روند کاهش در طول تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است.
وی افزود: مطالعات انجام شده درباره تحولات باروری در آینده ایران حکایت از آن دارد که افراد متولد شده در دهه های ۶۰ و ۷۰ که اوج تولدها را در دهه ۶۰ شاهد بودیم، مرحله ازدواج و فرزندآوری را طی کرده‌‎اند به همین دلیل  توان درونی جمعیت در حال کم شدن است پس به طور طبیعی ازدواج کاهش می‌یابد.
محمودی به طور جد کاهش نرخ رشد جمعیت را هشدار داده و بر این موضوع تأکید دارد:  سال ۶۰ حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تولد در کشور داشتیم ، متولدین این سال هم اکنون ۳۵ سال داشته و اغلب ازدواج کرده‌اند و در حال عبور از مرحله ازدواج و فرزندآوری هستند بنابراین انتظار می‌رود روند کاهش باروری با شیب ملایم ادامه داشته باشد.
رییس کمیسیون مطالعات و پایش سیاست‌‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی  ادامه داد: نرخ رشد جمعیت در سال ۶۵، ۳٫۲ درصد بود که در سال ۹۰ به ۱٫۲۹ رسید و به نظر نمی‌رسد که در سال ۹۵ با افزایش رشد جمعیت مواجه شویم و در حالت خوشبینانه اگر رشد جمعیت کاهش نداشته باشد قطعاً انتظار افزایش را نداریم.

ایران در آستانه سالخوردگی جمعیت
محودی با گریزی به پیش‌بینی‌های مرکزآمار کشور گفت:  با توجه به این پیش‌بینی‌ها انتظار داریم روند کاهش رشد جمعیت ادامه داشته باشد. جمعیت ایران مانند کشورهای در حال توسعه به دنبال کاهش مستمر باروری و افزایش امید به زندگی با کاهش مواجه است واین مسئله منجر شده تا تغییرات اساسی مهم در ساختار سنی جمعیت ایجاد شود. پیامد این اتفاقات باعث می‌شود مرحله انتقال ساختار سنی از جوانی به میانسالی را تجربه و در آستانه سالخوردگی جمعیت قرار بگیریم.
وی افزود: در سه دهه آینده یک جامعه کاملا سالخورده را خواهیم داشت. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵، ۱۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال خواهند بود و در سال ۱۴۲۹ جمعیت بالای ۶۰ سال به ۳۳ درصد افزایش می‌یابد. هم اکنون ژاپن به عنوان سالخورده‌ترین کشور دنیا شناخته می‌شود که ۳۰ درصد جمعیتش بالای ۶۰ سال است و در سال ۱۴۰۴ وضعیت ایران تقریبا مشابه ژاپن می‌شود.
رییس کمیسیون مطالعات و پایش سیاست‌‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به میانه سنی در کشور مطرح کرد: هم اکنون میانه سنی ۳۰ سال است و این مسئله نشان می‌دهد نیمی از جمعیت کشور بالای ۳۰ سال و نیمی دیگر پایین تر از ۳۰ سال هستند، این میانه سنی در سال ۹۰، ۲۷ سال بود و در سال ۱۴۰۴ به ۳۶ سال و در سال ۱۴۲۹ به ۴۷ سال می‌رسد با این روند ایران یکی از سالخورده‌ترین کشورهای جهان می‌شود.

لزوم همه جانبه گرایی در بسته‌های حمایتی
محمودی درخصوص سیاست‌های ابلاغی جمعیت گفت: مبنای سیاست‌های ابلاغی جمعیت اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات آن بود و مقرر شد با مدنظر قراردان این سیاست‌ها و سیاست‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به مجلس رفته و به قانون تبدیل شود که در رفت وبرگشت‌ها سرانجام طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با ۴۲ ماده و ۳ فصل تصویب شده است که شامل موادی از جمله کاهش سن باروری، کاهش سن ازدواج، کاهش سن طلاق و حمایت از فرزندآوری می‌شود که آماده ارائه به صحن علنی مجلس است.
رییس کمیسیون مطالعات و پایش سیاست‌‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: هم اکنون مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش یافته است اما زمانی که خانمی به مرخصی می رود پس از بازگشت به کار یا او را نمی‌خواهند یا موقعیت شغلی سابق را ندارد این مسائل نشان می‌دهد که برای افزایش فرزندآوری نیاز به بسته جامع حمایتی داریم و این سیاست‌ها باید تمام جوانب را در نظر بگیرد.
وی گفت: زمانی که یک خانواده صاحب فرزند می‌شود برای تحصیل فرزندش باید هزینه زیادی را متحمل شود، حداقل کار دولت فراهم کردن تحصیل رایگان است از سوی دیگر قانون تنظیم خانواده که در گذشته مصوب شده بود باید تغییر و روح آن به سمت گسترش جمعیت تغییر یابد اما هنوز در رابطه با تشویق به فرزندآوری مشکل داریم.

منبع: حمایت آنلاین

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: