رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران:

معلوم نیست ارز دولتی واردات کود، کجا می‌رود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران : کود با کیفیت و با قیمت مناسب نداریم و معلوم نیست ارز دولتی به کجا می رود.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمهدی حسینی یزدی با اشاره به اینکه کود برای کشاورز با قیمت مناسب تمام نمی شود، افزود: علی رغم اینکه دولت برای تامین کود مورد نیاز ارز دولتی و در اصل یارانه اختصاص می دهد اما معلوم نیست یارانه کود چگونه مصرف می شود که قیمت برای کشاورز مناسب نیست.

وی تصریح کرد: در تمام دنیا خاک مزرعه را آزمایش و با درنظر گرفتن شرایط کود مناسب را تجویز می کنند اما در ایران دولت کود وارد می کند و در اختیار دلالان و واسطه ها قرار می گیرد و بعد به دست کشاورزان می رسد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در پاسخ به این سوال که آیا کود افزایش قیمت داشته است یا خیر؟ گفت: کشاورز باید برای خرید کود حدود ۵۰ درصد عوارض و دیگر هزینه های مربوط را پرداخت کند و در آخر کود بی کیفیت تحویل بگیرد بهتر است یارانه را از کود بردارند و برای مدیریت مصرف و کنترل کیفیت در اختیار موسسات نظارتی قرار دهند.
حسینی یزدی افزود: در اصل یارانه برای شرکت های دولتی هزینه می شود و سودی برای کشاورز ندارد.
وی گفت: امروز شاهدیم شرکت های دولتی برای فروش انواع سم و کود مناقصه می گذارند و به عنوان شرکت دلال و با امکانات دولتی واردات انجام می دهند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از صدور کارت اعتباری انتقاد کرد و گفت: کشاورز به کارت اعتباری نیاز ندارد چون درحال حاضر بخش خصوصی کود و سم مورد نیاز را با مهلت زمانی ۶ تا ۷ ماه به کشاورز می فروشد.
حسینی یزدی افزود: کارت اعتباری کشاورز را مجبور می کند سم و کودی که شرکت های دولتی وارد می کنند ، خریداری کند و به این ترتیب بخش خصوصی و کارخانجات تولید سم و کود تعطیل می شود.
وی گفت: ۷۰ تا ۷۵ درصد کودهای تک عنصری موجود را دولت وارد می کند و بخش خصوصی کودهای تخصصی بخش باغبانی و گلخانه ها را وارد می کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران افزود: امکان تولید کودهای تخصصی ویژه باغات و گلخانه ها در داخل وجود ندارد اما اعلام می کنند که این کودها در داخل تولید می شود در صورتی که آنچه در داخل تولید می شود کودهای تخصصی نیست.
حسینی یزدی درباره روند اجرای طرح ارزیابی کیفی و صدور گواهی ثبت کود گفت: طرح بسیار خوبی است اما آیا کودهایی که دولت در حجم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن وارد می کند هم آزمایش و کنترل می شود؟!
وی تصریح کرد: طرح ارزیابی کیفی کود باید برای همه اجرا شود حتی در بخش های دولتی و شبه دولتی و نباید تفاوتی باشد.

منبع: صدا و سیما

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: