۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۹

شورای نگهبان لایحه موافقتنامه پاریس را دارای ابهام دانست

شورای نگهبان مصوبه مجلس شورای اسلامی درمورد لایحه موافقتنامه پاریس را دارای ابهام دانست و اعلام کرد: پیوست‌های این موافقتنامه باید ضمیمه شوند تا امکان بررسی و اظهارنظر در این شورا فراهم شود.

به گزارش عیارآنلاین، لایحه موافقتنامه پاریس مصوب جلسه مورخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به ‌شرح زیر اعلام شد:
۱- با توجه به بندهای ۸ و ۹ ماده ۴ و بند ۱۱ ماده ۱۳، پیوست‌های این موافقتنامه باید ضمیمه شوند تا امکان بررسی و اظهارنظر در این شورا فراهم شود.
۲- در ماده ۲۳، از این جهت که مشخص نیست آیا پیوست مصوبی وجود دارد یا خیر؟ ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
به گزارش ایرنا، تاکنون بیش از ۱۱۰ کشور جهان رسما این موافقت نامه را که از اوایل ماه جاری میلادی اجرایی شد، تایید و به امضا رسانده‌اند.
موافقتنامه آب و هوایی پاریس، موسوم به «کاپ ۲۱» که در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ میلادی با موافقت بیش از ۱۹۵کشور جهان به تصویب رسید از روز ۴ نوامبر -۱۴ آبان ماه سال جاری – در کشورهای امضا کننده اجرایی شد.
براساس ماده واحده لایحه موافقتنامه پاریس مصوب ۲۳ آبان ۹۵، موافقتنامه پاریس مشتمل بر یک مقدمه و ۲۹ ماده است که به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه می‌دهد اسناد تصویب را نزد امین اسناد تودیع کند.
همچنین طبق تبصره ذیل این ماده واحده رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی در مورد هرگونه اصلاح موافقتنامه و پیوست های آن موضوع مواد ۲۲ و ۲۳ موافقتنامه و اصل ۱۳۹ قانون اساسی در مورد حل و فصل اختلاف‌ها موضوع ماده ۲۴ آن الزامی است.
در مقدمه این لایحه نیز دولت اعلام کرده است: با توجه به لزوم واکنش موثر و تدریجی نسبت به تهدید فوری تغییرات آب و هوایی براساس بهترین دانش علمی موجود و با عنایت به نیازهای خاص و شرایط ویژه کشورهای عضو کنواسیون چهارچوب ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا بخصوص کشورهایی که به طور ویژه در برابر عوارض نامطلوب تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند و ضرورت تامین مالی و انتقال فناوری در این زمینه وجود دارد این لایحه جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: