خیز پتروشیمی‌های گازی برای بازگرداندن رانت قیمت خوراک

کمیسیون تلفیق مجلس در لایحه برنامه ششم توسعه پیشنهادی برای قیمت‌گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در قالب بند «الف» ماده ۵۳ داده است که باعث بازگرداندن دوباره رانت به خوراک واحدهای پتروشیمی خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق مجلس شاخص‌های جدیدی برای قیمت‌گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در قالب بند «الف» ماده ۵۳ تعیین شده است که به معنای ابطال فرمول ۱۰ ساله وزارت نفت در این زمینه بر مبنای قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بازگشت مجدد رانت عظیم خوراک گاز این واحدها است.

گفتنی است که ابلاغ این فرمول هم نگرانی‌های کارشناسان درباره رانت عظیم خوراک گاز واحدهای پتروشیمی که از عوامل اصلی توسعه نامتوازن صنعت پتروشیمی و تقویت خام فروشی در این صنعت مهم کشور با توسعه بیش از حد واحدهای تولید محصولات بی‌ارزشی چون متانول، آمونیاک و اوره بود، را برطرف کرده بود و هم نگرانی‌های سرمایه گذاران درباره وضعیت مبهم خوراک گاز واحدهای پتروشیمی برای حضور در این صنعت را از بین برد.

تاکنون واکنش‌های بسیاری به این پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس داده شده است. لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه غیرعلنی مجلس در تاریخ شنبه ۴ دی ماه، توضیحاتی درباره مصوبه کمیسیون تلفیق درباره قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها ارائه داده و خواستار حذف این مصوبه شده است. حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق مجلس نیز با اشاره به جلسه مشترک با لاریجانی، مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان دولت درباره مصوبه این کمیسیون درباره خوراک پتروشیمی، گفته است که شخصا در صحن مجلس پیشنهاد حذف این ماده را ارائه خواهد داد.

علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره قیمت خوراک پتروشیمی ها در برنامه ششم توسعه گفته است که این پیشنهاد برای واحدهای پتروشیمی گازی، رانت بوجود می‌آورد. وی همچنین عنوان داشته که سازوکار پیشنهادی کمیسیون تلفیق مجلس برای خوراک واحدهای گازی، سود بالایی برای این واحدها در پی خواهد داشت و با توجه به اینکه عمده واحدهای پتروشیمی خصوصی هستند، این سوال وجود دارد که توجیه منطقی این اقدام کمیسیون تلفیق چیست؟

زنگنه وزیر نفت نیز با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تبعات منفی تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خوراک پتروشیمی‌ها در صحن علنی مجلس در قالب ماده ۵۳ گزارش این کمیسیون درباره لایحه برنامه ششم توسعه هشدار داد و اعلام کرد که بار مالی اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس برای دولت در طی دوره ۵ ساله اجرای برنامه ششم توسعه، حداقل ۱۶ میلیارد دلار است.

بنابر این با توجه به سودهای کلان تحویل خوراک ارزان به واحدهای پتروشیمی گازی و عدم توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی به دلیل سودآوری تولید مواد کم‌ارزش، ضروری است که پیشنهاد کمیسیون تلفیق توسط نمایندگان مجلس حذف گردد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: