۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۷

نامه «خیلی فوری» زنگنه به لاریجانی درباره پیامدهای منفی تغییر نرخ خوراک پتروشیمی

وزیر نفت با ارسال نامه ای به رئیس مجلس با اشاره به بار مالی دست ‌کم ۱۶ میلیارد دلاری اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق درباره قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی، نسبت به تصویب نهایی این ماده در مجلس هشدار داد.

به گزارش عیارآنلاین، وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تبعات منفی تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خوراک پتروشیمی‌ها در صحن علنی مجلس در قالب ماده ۵۳ گزارش این کمیسیون درباره لایحه برنامه ششم توسعه هشدار داد و اعلام کرد که بار مالی اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس برای دولت در طی دوره ۵ ساله اجرای برنامه ششم توسعه، حداقل ۱۶ میلیارد دلار است.

در ابتدای این نامه وزیر نفت به رئیس مجلس که به صورت «خیلی فوری» ارسال شده، زنگنه اعلام کرده است که در گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه، مواردی وجود دارد که در صورت تصویب مشکلات جدی مالی و مدیریتی برای کشور ایجاد خواهد شد و ایشان با توجه به وظیفه قانونی خود توضیحاتی درباره موارد مهم مرتبط با حوزه ماموریت های وزارت نفت ارائه می دهد.

بر همین اساس هم در ادامه این نامه، زنگنه به دیدگاه های خود درباره تبعات منفی مهم تصویب برخی از بخش های گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه شامل بند الف ماده ۱۳ (بازپرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی)، ماده  ۳۴ (پاداش بازنشستگی)، ماده ۵۳ (قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی)، بند ۸ ماده ۵۴ (قیمت گذاری گاز صنایع انرژی بر) و بند ۳ ماده ۵۵  (ظرفیت صنعت پتروشیمی) اشاره کرده است.

در ابتدای بخش سوم از این نامه زنگنه، با اشاره به سازوکار در نظر گرفته شده برای قیمت گذاری خوراک مایع واحدهای پتروشیمی در بند «د» ماده ۵۳ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه، اعلام شده است که کاهش درآمد و تحمیل بار مالی بر دولت با اجرای این بند (با فرض قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت خام)، «حداقل ۱۰ میلیارد دلار در طول برنامه» خواهد بود. در ادامه این بخش از نامه وزیر نفت به شاخص های تعیین شده برای شاخص های تعیین شده برای قیمت گذاری خوراک گاز طبیعی و خوراک اتان واحدهای پتروشیمی در بندهای «الف» و «ب» ماده ۵۳ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه، اشاره شده و اعلام شده است که کاهش درآمد و تحمیل بار مالی بر دولت با اجرای این بندها، «حداقل ۶ میلیارد دلار (۲۰ هزار میلیارد تومان) در طی دوره برنامه» خواهد بود.

همچنین در ادامه این بخش از نامه، زنگنه به این موضوع اشاره کرده است که در صورت تصویب ماده ۵۳، قانون دائمی (قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)) که در سال ۹۳ برای نحوه قیمت گذاری خوراک‌های گاز و مایع واحدهای پتروشیمی به تصویب مجلس رسیده بود؛ «فقط برای مدت ۵ سال متوقف خواهد شد» و این موضوع، موجب بی ثباتی و بلاتکلیفی سرمایه گذارانی خواهد شد که مایلند در این بخش ها سرمایه گذاری کنند و می خواهد از همین الان، تکلیف خود را برای حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال آینده بدانند. در پایان این بخش از نامه وزیر نفت، با اشاره به اینکه تغییر یک قانون مادر در مدتی کمتر از ۲ سال، موجب بی ثباتی است، پیش بینی شده است که با توجه به ناپختگی متن ارائه شده (ماده ۵۳)، این ماده حتی در صورت تصویب، قطعا در سال های آینده دچار تغییر گردد.

گفتنی است مطابق با اطلاعات موجود و همچنین صحبت های لاریجانی در پنجمین جلسه عمومی شورای عالی پیشکسوتان اتاق بازرگانی ایران در تاریخ ۲۴ آبان ماه، ورود کمیسیون تلفیق مجلس به موضوع قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه که به تصویب ماده ۵۳ منجر شد، به درخواست ایشان صورت گرفته بود.

با این وجود، در روزهای اخیر، دیدگاه رئیس مجلس درباره این مصوبه تغییر پیدا کرده است و ایشان در ابتدای جلسه غیرعلنی مجلس در تاریخ شنبه ۴ دی ماه، خواستار حذف آن شد. همچنین لاریجانی ساعاتی بعد در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضور یافت و در این جلسه هم بر دیدگاه خود درباره این مصوبه جنجالی تاکید کرد.
به نظر می رسد این نامه زنگنه و همچنین جلسه پنج شنبه صبح هفته گذشته (۲ دی ماه) با موضوع موارد دارای بار مالی برای دولت در گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه که به ریاست لاریجانی و با حضور حاجی بابایی (رئیس کمیسیون تلفیق مجلس)، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، تعدادی از وزرا و وزارتخانه‌ها و بعضی از کارشناسان برگزار شد، عوامل اصلی تغییر دیدگاه رئیس مجلس درباره ماده ۵۳ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه بوده است و احتمال حذف ماده ۵۳ گزارش این کمیسیون درباره لایحه برنامه ششم توسعه در صحن علنی مجلس را به شدت افزایش داده است.
خاطرنشان می گردد حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۲ دی ماه، با اشاره به حضور در این جلسه و همچنین مصوبه این کمیسیون درباره قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی، اعلام کرد: «بنده حس کردم این مصوبه خیلی با مذاق برنامه ششم جور در نمی‌آید. لذا امروز صبح که جلسه داشتیم گفتم من خودم در صحن مجلس پیشنهاد می‌دهم که این ماده حذف شود و همه هم در آن جلسه موافقت کردند از جمله دولت و قرار شد جای دیگری درباره این موضوع برنامه ریزی ‌کنیم».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: