جای خالی تنوع بخشی به مبادی ورادات محصولات اساسی کشاورزی در برنامه ششم

پیشنهاد می شود به منظور کاهش آسیب‌پذیری از واردات محصولات اساسی کشاورزی، موضوع اولویت تجارت با کشورهای همسایه و همسو و تنوع در مبادی واردات محصولات و نهاده‌های راهبردی کشاورزی، در برنامه ششم توسعه دیده شود.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از مسیرهایی که اقتصاد ایران را در سطح کلان می‌تواند در معرض آسیب‌پذیری قرار دهد وابستگی به واردات کالاهای اساسی می‌باشد زیرا علاوه بر کاهش منابع ارزی و کاهش تثبیت و استمرار فعالیت‌های کشاورزان در روستاها و ایجاد زمین‌های مهاجرت روستاییان به شهرها از لحاظ مخاطرات امنیتی که به علت سیاست‌های خصمانه یا منفعت‌طلبانه قدرت‌های سیاسی و استکباری جهان در تحریم کالاهای اساسی کشاورزی در شرایط حساس، از اهمیت جدی برخوردار می‌باشد.
بررسی آمارهای داخلی کشور نشان می‌دهد که با وجود تنظیم برنامه‌ریزی‌هایی بر محور خودکفایی در محصولات راهبردی و اساسی نظیر گندم، دانه‌های روغنی، محصولات خوراک دام و طیور و برنج و شکر و غلات اساسی و غیره و همچنین توجه به این امر در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، لکن هنوز تولیدات ملی در سطح قابل اتکاء برای رفع نگرانی‌های تأمین نیاز داخلی و ارتقاء شاخص‌های امنیت غذایی مانند ضریب خود اتکایی محصولات استراتژیک در جایگاه مطلوب ارزیابی نمی‌شود.

افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی کشاورزی بویژه در اقلام وارداتی و همچنین ایجاد تنوع در مبادی وارداتی این قبیل محصولات (در صورت عدم وجود توان تولید) به منظور کاهش مخاطرات ناشی از عدم تامین آن در شرایط مختلف، کاهش وابستگی به کشورهای خاص در تامین این نیازها و در نتیجه افزایش امنیت اقتصادی، یکی از اولویت های اصلی کشور جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است.

فارغ از معضلات گسترده عدم توجه به خودکفایی تولیدات محصولات استراتژیک کشاورزی یا کاهش راهبردی وابستگی به واردات این محصولات نحوه تأمین این اقلام و انحصار مبادی صادرکننده این کالاها به ایران در سالیان اخیر نیز می‌تواند یکی از نکات چالش‌زا در راهبردهای اقتصاد کلان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارزیابی شود.
وابستگی کشور در محصولات کشاورزی اساسی به یک یا چند کشور محدود. از نظر امنیت غذایی بسیار خطرناک می باشد، زیرا اگه این کشورها تصمیم بگیرند که به یکباره این محصولات را به ایران صادر نکند، مشکلات بسیاری ایجاد می شود.

بنابرای تنوع بخشی به مبادی ورادات کالاهای اساسی به ایران و وزن‌دهی به تعاملات تجاری با صادرکنندگان بین‌المللی دارای منافع راهبردی با جمهوری اسلامی ایران، نکته‎ی بسیار مهمی است که باید در برنامه ریزی های اقتصادی در کانون توجه قرار بگیرد.

بنابراین پیشنهاد می شود در راستای اقتصاد مقاومتی و با هدف کاهش آسیب‌پذیری در واردات نهاده‌های اساسی کشاورزی از طریق ایجاد تنوع در مبادی واردات این نهاده‌ها، بند، «اولویت تجارت با کشورهای همسایه و همسو و تنوع در مبادی واردات محصولات و نهاده‌های راهبردی کشاورزی به‌گونه‌ای که سهم هر کشور به زیر ۲۰ درصد ارزش وارداتی هر محصول تنزل یابد» به ماده ۴۱ گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه اضافه شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: