۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۹
اقدام عجیب شرکت ملی گاز

اصلاح چراغ‌خاموشِ تعرفه گاز به نفع پُرمصرف‌ها!

بنا بر مصوبه دولت، در هشت ماه ابتدای سال، قیمت گاز برای تمامی مشترکان پُرمصرف و کم مصرف به میزان یکسانی محاسبه شده و افزایش پلکانی تعرفه ها لحاظ نمی شود. این در حالی است که با افزایش پلکانی قیمت، مشترکان انگیزه بیشتری برای کاهش مصرف گاز خود دارند.

به گزارش عیارآنلاین، وزارت نفت برای تشویق مشترکین به رعایت الگوی مصرف، از اواسط دهه ۸۰ اقدام به محاسبه هزینه گاز مصرفی بخش خانگی به صورت پلکانی نموده و قبوض مشترکین خانگی را بر همین اساس صادر کرده است.

به علاوه این وزارتخانه مناطق مختلف کشور را در جریان تعرفه گذاری گاز بر اساس تفاوت های آب و هوایی ایران به چهار اقلیم مصرفی تقسیم کرده است. میزان تعرفه هر پله گاز به ازای هر متر مکعب به صورت پلکانی و متناسب با افزایش میزان مصرف گاز افزایش می یابد و روش محاسبه هزینه گاز هم به این صورت است که مازاد مصرف در هر پله نسبت به پله قبل با تعرفه پله بالاتر محاسبه می گردد.

اگرچه نفس پلکانی نمودن تعرفه گاز مطلوب است اما وزارت نفت در اجرای گام‌های دوم و سوم هدف‌مندی یارانه‌ها بیش از آنکه به کاهش مصرف انرژی به عنوان هدف اصلی تعرفه‌گذاری پلکانی توجه کند، افزایش درآمد را مدنظر قرار داد. در گام دوم، بر اساس یک الگوی بسیار ساده، به صورت یکسان ۱۴ تومان به تعرفۀ پله‌های مختلف مصرف گاز خانگی اضافه کرد. در این حالت پلکان‌های پایین الگو با درصد افزایش بیشتر  و پلکان‌های بالاتر از الگو با درصد افزایش کمتر مواجه شدند.

در نتیجه شرکت گاز عموم مشترکین به ویژه مشترکین کم مصرف را با افزایش درصد مواجه کرده و هزینه مصرف بالاتر از الگو را با درصد کمتر اضافه کرده است. این اقدام خلاف عدالت و اصول تعرفه‌گذاری انرژی در دنیا است؛ چرا که «همۀ مردم» به‌جای «مشترکین پرمصرف» در کانون افزایش قیمت قرار می‌گیرند.

در ابتدای سال ۹۴، ساختار تعرفه‌های سال ۹۳، با اِعمال درصد یکسان (به جای مقدار یکسان) به همۀ پله‌ها اصلاح شد. البته باید پله‌های بالاتر با درصد افزایش بالاتری روبه‌رو می‌شدند. در خرداد ۹۴ نیز، تعرفۀ تمامی پله‌های مصرف، باز هم با ۱۵% افزایش برای تمامی پله‌ها تعیین شد که باز هم با مدل مطلوب فاصله داشت.

اما این پایان داستان تعرفه‌گذاری گاز نبود. در روزهای اخیر دارابی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران از تغییر تعرفه گاز مشترکین خبر داده است. در این تغییر بنابر مصوبه‌ای که در ۳ مهرماه ۹۵ از سوی هیات وزیران ابلاغ شده قرار است که هشت ماه ابتدای سال به عنوان فصل گرم لحاظ گردد و قیمت گاز به صورت تصاعدی افزایش نیابد. در این رویه افزایش تصاعدی در هشت ماه ابتدایی سال که گرم است، لغو شده و با رقم ثابت ۱۵۰ تومان محاسبه می‌شود. بنابر گفته مدیرعامل شرکت گاز استان تهران از ابتدای آذرماه دوباره روند قیمت‌گذاری بر مبنای تصاعدی محاسبه می‌شود و مشترکان پرمصرف قیمت بالاتری را با توجه به تصاعدی بودن قیمت هر مترمکعب گاز باید بپردازند.

این اقدام شرکت ملی گاز به معنی حذف نظام IBT به عنوان کارآمدترین مدل اصلاح شیوه نادرست مشترکین پرمصرف گاز است. چراکه رقم ۱۵۰ تومان برای هرمترمکعب معادل ۲۵% هزینه گاز صادرات گاز به کشور ترکیه است و برای هر مترمکعب گاز مصرفی مازاد برای مشترکین پرمصرف ۴۵۰ تومان یارانه پنهان پرداخت می‌شود.

حال سوالی که به ذهن می‌رسد این است که چرا تعرفه گاز برای تمامی مشترکین پرمصرف و کم مصرف برای ۸ ماه از سال مقدار ثابتی در نظر گرفته شده در حالی که با روشهای ساده‌ای امکان هدایت مشترکین پرمصرف به رعایت الگوی مصرف گاز وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: