چرا وزیر صنعت بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس اصرار دارد؟

با وجود اظهار نظر شورای رقابت مبنی بر الزام عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، وزیر صنعت در اقدامی چندباره خواستار ایجاد عدم شفافیت در عرضه محصولات پتروشیمی با خروج این محصولات  از بورس کالا  شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس جمهور در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۹۵ با عنوان مشکلات عرضه انحصاری محصولات پتروشیمی در بورس، ضمن تکرار بهانه‌های قبلی خود بر سر لزوم خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا خواستار اصلاح مصوبه ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها مبنی بر لزوم عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا شده است.

این در حالی است که شورای رقابت در مصوبه شهریور ماه ۹۵ خود بر لزوم عرضه تمامی محصولات تولیدی شرکت‌های پتروشیمی در بورس کالا تاکید و هرگونه فروش خارج از بوس کالا و یا قراردادهای مستقیم این شرکت‌ها با مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمی در صنایع پایین‌دستی را به عنوان عرصه خارج از شبکه، غیرمجاز تلقی عنوان کرده است.

در همین رابطه حامد سلطانی‌نژاد مدیر عامل بورس کالا در مورد نامه نگاری مجدد  وزیر صنعت به روحانی و اصرار مجدد وی بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا با وجود مصوبه شورای رقابت، گفت: ایرادهای وزیر صنعت در نامه نگاری اخیر تکرار ایرادهای قبلی وی است.

مدیر عامل بورس کالا ابهام های عنوان شده و ادبیات نگارش نامه مذکور را تکرار همان ایرادهای قبلی دانسته که در جلسات مختلف و حتی با حضور نهادهای تصمیم گیر و قانون‌گذار مثل شورای رقابت و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام به این ابهام ها پاسخ داده شده و راه حل ها نیز ارایه شده است.

در تایید لزوم عرضه محصولات پتروشیمی و مواد معدنی در بورس کالا کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از منظم شدن عرضه آلومینیوم در بورس کالا خبر داده و عنوان داشته طی سال‌های گذشته تمامی محصولات فلزی اعم از مس، آلومینیوم و فولاد در بورس کالا معامله شده است. وی کشف واقعی قیمت‌ها، جلوگیری از انحصار و شفافیت در روند داد و ستدها را از ثمرات معامله محصولات در بورس کالا عنوان کرده است. وی همچنین گفته است که به منظور حذف واسطه گرهای محصولات فلزی و فولادی در بورس کالای ایران طراحی ابزارهای مالی نوین نیز می تواند به فعالان صنایع در تامین مالی و روند معاملات کمک کند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عرضه محصولات در بازارهای خارج از بورس کالا را سبب ایجاد انحصار در خرید را به وجود می آورد.

حال سوالی که به ذهن می‌رسد این است که اصرار چندین باره نعمت زاده برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا و نامه‌نگاری به رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری با وجوداظهار نظر کارشناسان این حوزه مبنی بر لزوم عرضه محصولات در بورس چه مفهومی دارد؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: