ارزان فروشی فولاد به خارج، بجای تامین مواد بنگاه‌های تولیدی

در حالی طی دو سال گذشته شرکت فولاد مبارکه اقدام به صادرات بخش عمده ورق های فولادی خود کرده آنهم ۴۰ درصد زیر قیمت فروش به بخش داخلی کرده است که تولیدکنندگان داخلی برای سرپا نگه داشتن کارخانه خود و انجام تولید و حفظ اشتغال کارگران خود محتاج ورق فولادی هستند.

به گزارش عیارآنلاین، تکمیل زنجیره تولید ارزش افزوده در صنعت یکی از اصول مسلم توسعه صنعتی به شمار می رود و در کشور ما نیز این مسئله و تامین مواد اولیه لازم برای بنگاههای تولیدی در اغلب اسناد بالادستی و سیاستهای کلان کشور مورد تاکید و اشاره بوده است. اما گاهی شاهد رفتارهایی از سوی مسئولین صنعتی کشور هستیم که کاملا عکس سیاست های کلان کشور عمل می شود.

شرکت فولاد مبارکه که به عنوان یک بنگاه بزرگ دولتی تامین انواع محصولات فولادی از جمله ورق‌های فولادی را که به عنوان مواد اولیه برای کارخانجات لوله و پروفیل بکار می رود را بر عهده دارد. کارخانه های لوله و پروفیل، ورق‌های فولادی را به محصولات لوله و پروفیل تبدیل کرده و آن را در بازارهای گسترده صادراتی خود بخصوص در کشورهای منطقه بفروش می‌رسانند. مواد اولیه این کارخانجات با محدودیت‌های زیادی و بصورت سهمیه‌ای بین کارخانه جات لوله و پروفیل تقسیم می شود و در واقع باید گفت نیاز تولید کنندگان لوله و پروفیل بیشتر از ورق های تولیدی فولاد مبارکه است.

با این همه طی دو سال گذشته شرکت فولاد مبارکه اقدام به صادرات بخش عمده ورق های فولادی خود کرده آنهم ۴۰ درصد زیر قیمت فروش به داخلی ها! درواقع در حالی که تولیدکنندگان داخلی برای سرپا نگه داشتن کارخانه خود و انجام تولید و حفظ اشتغال کارگران خود محتاج ورق فولادی هستند، فولاد مبارکه ورق های تولیدی خود را با هدف افزایش صادرات با تخفیف های نامتعارف صادر کرده است بطوریکه برخی کشورهای اروپایی قصد به جریان انداختن پرونده دمپینگ در بازارهای فولادی اروپا بر علیه ایران کرده اند. در شکل زیر متوسط نرخ فروش صادراتی و داخلی محصولات فولاد نشان داده شده است.

این درحالی است که ورق های فولادی صادر شده که در واقع یک محصول نیمه خام محسوب می‌شود می‌توانست با قیمت روز (بیشتر از قیمت صادراتی) در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار گیرد تا ارزش افزوده بیشتری تولید شود و سپس محصول لوله و پروفیل تولیدی به کشورهای هدف صادر شود. در این صورت نه تنها ارزش افزوده بالاتری نصیب کشور می شد بلکه بنگاه‌های تولیدی بیشتری می توانستند در شرایط موجود سرپا بمانند و اشتغال ایجاد شده را حفظ نمایند.

این اقدام نامتعارف فولاد مبارکه در حالی انجام می شود که واردات ورق های فولادی نیز با مشکلات متعددی همراه است و از سوی مسئولین وزارت صنایع با افزایش تعرفه ۵۰۰ درصدی همراه شده است. درواقع باید گفت تمام درها به روی تولید کنندگان لوله و پروفیل کشور بسته شده است.

بنابراین لازم است که با هدف حمایت از تولید داخل و تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد زنجیره ارزش بیشتر در صنعت فولاد، زمینه ارزان‌فروشی و صادرات فولاد با قیمتهایی کمتر از قیمت تحویل به مصرف‌کننده داخلی از بین برود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: