۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۰
متن انرژی 50 منتشر شد

از اختلاف وزرا برای صادرات برق تا وعده گازرسانی به سیستان و بلوچستان

بسته خبری این هفته به دلایل اختلاف وزارتخانه‌های نفت و نیرو برای صادرات برق، وعده‌های مکرر مسئولان برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان و اهمیت کاهش تلفات برق به جای افزایش تولید برق در کشور پرداخته است.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. نبود هم‌افزایی برای صادرات برق بین وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو، وعده‌های مکرر مسئولین برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و غفلت از کاهش تلفات برق، موضوعات بررسی شده در بسته خبری این هفته است.

فرصت‌سوزی وزارت نفت و نیرو برای صادرات برق

در روزهای گذشته ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو اعلام کرده در اطراف ایران کشورهایی هستند که زمان پیک مصرف برقشان با ما یکی نیستند که این مسئله، امکان تبادل الکتریکی برای جبران بخشی از کمبودهای ظرفیت تولید در زمان پیک مصرف را به ایران و سایر کشورها فراهم می‌کند. با این وجود بررسی‌ها نشان داده  است که از ظرفیتهای صادرات برق کشور به خوبی استفاده  نشده  است.

در حوزه بررسی قوانین موجود برای صادرات برق، با وجود مشوق‌های زیاد در این حوزه شاهد توسعه صادرات برق به کشورهای منطقه نبوده‌ایم. در دستورالعمل صادرات برق ابلاغ شده از سوی وزارت نیرو اشاره شده که در صورتی که بخش خصوصی اقدام به صادرات برق نماید سوخت تحویلی به نیروگاه برای صادرات برق با قیمت غیر یارانه‌ای محاسبه می‌گردد. همچنین وزارت نیرو برای تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی برای صادرات برق از طریق افزودن بخش بخار تسهیلات ویژه ای را در نظر گرفته است. در این تسهیلات مقدر شده است که معادل یک سال برق تولیدی واحدهای بخار جدید الاحداث، بدون پرداخت هزینه سوخت برق صادر نماید.

گفتنی است که یکی از راهکارهای تامین مالی صنعت برق و کاهش بدهی‌های آن، صدور مجوز برای صادرات برق است. این مهم در بندهای ۱۳ و ۱۵ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به منظور مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز و افزایش ارزش افزوده بر افزایش صادرات برق تأکید شده است. میانگین قیمت صادرات برق به کشورهای همسایه ۳۰۰ الی ۳۵۰ تومان برای هرکیلووات ساعت است و این تفاوت قیمت با فروش برق در داخل کشور(۶۰ تومان برای هر کیلووات ساعت) فرصت مناسبی برای جبران منابع مالی مورد نیاز صنعت برق است.

با این وجود وزارت نفت انگیزه‌ای برای استفاده از این روش برای صادرات گاز ندارد و ترجیح می‌دهد گاز را از طریق خط لوله و یا به صورت مایع شده (LNG) صادر کند. این بی‌انگیزگی وزارت نفت به نحوه تخصیص درآمدهای حاصل از صادرات برق برمی‌گردد. بر اساس رویه‌های موجود، ۹۳% درآمدهای حاصل از صادرات برق عاید وزارت نیرو و ۷% عاید وزارت نفت می‌شود. این در حالی است که اگر این وزارت‌خانه، گاز را به صورت LNG یا خط لوله صادر کند نه تنها ۱۴.۵% از درآمدهای آن سهم خودش می‌شود بلکه وظیفه خود را در تأمین درآمدهای خزانه دولت و صندوق توسعه ملی انجام داده است. این موضوع باعث شده است که وزارت نفت در مذاکرات با طرف‌های خارجی صادرات برق را در اولویت قرار ندهد.

بنابر این لازم است که وزارت نفت و نیرو با لحاظ نمودن صلاح‌دید ملی زمینه توسعه صادرات برق را با توجه  به ارزش افزوده بیشترواهمیت مسائل امنیتی فراهم نمایند.

نیروگاههای سیستان و بلوچستان چشم انتظار گاز!

هفته گذشته طرز طلب مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرده که از سال ۹۶ سوخت مصرفی تمامی نیروگاههای کشور گاز طبیعی خواهد شد و این مهم در نیمه دوم سال آینده محقق می‌گردد. وی همچنین گفته  است که از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، در مجموع ۹۵ درصد از سوخت نیروگاههای حرارتی کشور از گاز طبیعی تأمین شده است.

یکی از مهم‌ترین اولویت‌های گازرسانی به نیروگاهها، وعده گازرسانی به نیروگاه‌های استان سیستان و بلوچستان است. محاسبات نشان می‌دهد که با گازرسانی به نیروگاههای استان از مصرف سالانه ١,۴ میلیارد لیتر نفت‌گاز و ۵۵٠ میلیون لیتر نفت کوره به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار جلوگیری می شود.

اردیبهشت ماه سال ۹۵ حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مورد پروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان بیان داشت که این پروژه در دست اقدام است و گازرسانی به این استان از اولویتهای وزارت نفت است.

اگرچه مهر ماه ۹۴  عملیات اجرایی خط لوله گاز استان سیستان و بلوچستان با اعتبار یک‌میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار با حضور وزیر نفت آغاز شد، اما این نعمت خدادادی هنوز به  این استان نرسیده است.

خرداد ماه سال ۹۵ منتظر، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرده که خط لوله گاز تا ورودی استان سیستان‌وبلوچستان رسیده و شهرستان ایرانشهر به شبکه سراسری گاز متصل شده است و تا پایان ۹۵ خط لوله ایرانشهر-زاهدان به بهره‌برداری خواهد رسید. اما پایان یافتن طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان تا سال ۹۷ زمان‌بر خواهد بود.

به تعویق افتادن وعده گازرسانی به محروم‌ترین استان کشور تاکنون باعث مصرف میلیاردها لیتر سوخت مایع و ازبین رفتن فرصت صادراتاین مواد باارزش شده است. اگرچه دولت یازدهم وعده داده که  در اوایل سال ۹۶ گاز وارد استانسیستان و بلوچستان خواهد شد، اما باید منتظر ماند و دید که آیا داستان وعده‌های گازرسانی پایان  خواهدیافت یا خیر.

کاهش تلفات، کارآمدترین شیوه رفع نیاز برق

محمودرضا حقی‌فام معاون هماهنگی توزیع برق توانیر در روزهای اخیر اعلام کرده که کاهش یک درصدی تلفات برق معادل ۲۵۰ میلیارد تومان در سال برای دولت درآمدزایی دارد و اگر سوخت مصرفی معادل را نیز لحاظ نماییم، حدودا در سال ۶۰۰ میلیارد تومان به ازای کاهش یک درصدی تلفات درآمد عاید کشور می‌شود.

با در نظر گرفتن یک میلیون دلار هزینه احداث هرمگاوات نیروگاه جدید، می‌توان با کاهش ۵% در تلفات برق، نیاز به احداث سالانه  ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه در کشور را کاهش داد. بر اساس گفته های مسئولان وزارت نیرو، نتایج بررسی های کارشناسی با توجه به رشد سالانه مصرف برق در کشور و سیاست های توسعه صادرات برق و توسعه صنعتی حاکی از این است که نیاز به افزایش ظرفیت تولید برق به میزان ۵ هزار مگاوات در هر سال وجود دارد.

بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس تلفات برق در شبکه های تولید، انتقال و توزیع برق ایران بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری کشور را در این شبکه ناکارآمد کرده است. بر اساس این گزارش ایران از نظر سطح مطلوب تلفات شبکه توزیع در سال ۲۰۱۰ در بین ۱۰۱ کشور با حدود ۱۴ درصد تلفات، جایگاه هشتادوچهارم را داشته است در حالی که متوسط تلفات توزیع در ۱۰۱ کشور مورد اشاره ۳۹٫۸ درصد بوده است. با لحاظ نمودن تلفات انتقال، میزان تلفات برق به بالای ۲۰% خواهد رسید که رقم بالایی محسوب می‌شود.

بنابر این به نظر می‌رسد که کاهش تلفات برق یکی از راهکارهای اصلی برای تامین افزایش ظرفیت تولید برق باشد. چراکه در این روش علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف سوخت، نیاز سالانه افزایش تولید برق با هزینه‌ای به مراتب کمتر تامین  می‌گردد.

سایر اخبار برگزیده

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: همه قراردادهای خارجی آب و برق پیوست فناوری دارد

دائمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: پیش شرط این وزارتخانه برای همکاری‌های بین المللی انتقال فناوری است و بر این اساس همه قراردادهای خارجی صنعت آب و برق پیوست فناوری دارد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس: کمیسیون انرژی همیشه موافق ماندن کارت سوخت بوده است/ حذف کارت سوخت در زمان بحران به ضرر کشور است

ادیانی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: پیش‌بینی می‌کنم نمایندگان در صحن علنی مجلس به الزام دولت به استفاده از کارت سوخت در توزیع بنزین رای خواهند داد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت: ایران هیچ تعهدی در مقابل شل و توتال برای امضای قرارداد آزادگان جنوبی ندارد

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه ایران هیچ تعهدی در مقابل شل و توتال برای امضای قرارداد آزادگان جنوبی ندارد، گفت: تأمین مالی انجام مطالعات بر عهده خود شرکت هاست و شرکت ملی نفت ایران هیچ هزینه ای در این خصوص متقبل نمی شود.

برداشت گاز از سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی آغاز شد

عبادی سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی از آغاز برداشت گاز از سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی با ظرفیت ٢٨ میلیون مترمکعب در روز خبر داد.

نعمت زاده برای خروج پتروشیمی از بورس به رییس جمهور نامه نوشت

وزیر صنعت در نامه‌ای به رییس جمهور با موضوع «مشکلات عرضه انحصاری محصولات پتروشیمی در بورس» بدون توجه به دستورالعمل شورای رقابت مبنی بر عرضه و قیمت‌گذاری پتروشیمی در بورس کالا، خواستار اصلاح مصوبه ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها شد.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات نفت: دولت تمایلی به اجرای قانون استفاده حداکثر از توان داخل ندارد

صمیمی، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار انجمن سازندگان تجهیزات نفت: اصل موضوع این است که باید به شرکت‌های سازنده داخلی، فرصت داد. قوانین بسیار خوبی در کشور وجود دارد که اگر فرهنگ التزام به قانون در همه ایجاد شود و خودمان را در مقابل قانون یکسان بدانیم زمینه رشد شرکتهای داخلی نیز مهیا می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: تعرفه‌های آب و برق تا ۱۴۰۴واقعی می‌شود

دائمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به پیش بینی قیمت تعرفه‌های آب و برق در لایحه برنامه ششم گفت: در این لایحه صراحتاً اشاره شده که تا افق ۱۴۰۴ بایستی قیمت تعرفه‌های آب و برق واقعی شده و به قیمت تمام شده برسد.

رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن: سالانه ۵ میلیارد دلار انرژی در واحدهای مسکونی هدر می‌رود

شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی: سالانه پنج میلیارد دلار انرژی در ساختمان‌های کشور هدر می‌رود و رعایت مبحث ١٩ مقررات ملی ساختمان در این زمینه بسیار ضروری است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو:۸۰ هزار میلیارد بدهی وزارت نیرو از آغاز امسال کاهش یافت

دائمی  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو: ۸۰ هزار میلیارد ریال از مجموع ۲۵۰ هزار میلیارد ریال بدهی اعلامی وزارت نیرو در ابتدای سال به پیمانکاران، تولیدکنندگان برق، تولیدکنندگان تجهیزات و بانک ها کاهش یافت.

معاون حقوقی وزیر نیرو: تامین ۵ هزار مگاوت برق تجدیدپذیر در برنامه ششم پیش‌بینی شده است

انجم معاون حقوقی وزیر نیرو: قرار است در برنامه ششم توسعه حداقل پنج هزار مگاوات از انرژی مورد نیاز کشور توسط انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین شود که سهم بخش خصوصی در این زمینه بالا است.

سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی ۳۰ درصد تعیین شد

مجلس شورای اسلامی سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را در سال اول برنامه ششم ۳۰ درصد تعیین کرد که سالانه حداقل ۲ درصد به این سهم اضافه می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: