۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
کارشناس حقوق بین‌الملل عنوان کرد:

تعهدات توافقنامه پاریس سنگین‌تر از پروتکل الحاقی

کارشناس حقوق بین الملل با اشاره به توافقنامه پاریس گفت: در صورت تأیید این توافقنامه، تعهدات حقوقی به مراتب سنگینتری نسبت به NPT و پروتکل الحاقی بر کشور بار خواهد شد که احتمال تصویب تحریم‌های جدیدی را در پی خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعات چالشی این روزها، بحث توافقنامه پاریس است. عده ­ای از کارشناسان معتقدند پذیرش این توافقنامه تبعات حقوقی، اقتصادی و سیاسی زیادی بر کشور تحمیل می­ کند.

در این زمینه علیزاده، کارشناس حقوق بین‌الملل در مورد تبعات حقوقی توافقنامه پاریس در برنامه پیک بامدادی در تاریخ ۱۸ آذرماه گفت: در متن توافقنامه به کمیته‌ای اشاره شده است که مسئولیت پیگیری اجرای برنامه‌های ارائه شده توسط کشورها را بر عهده دارد، اما سازوکار این کمیته در متن موافقت‌نامه نامشخص است. در واقع این موضوع به طور کاملاً مبهم مطرح شده و نامشخص باقی مانده است و کشورهایی که به این پیمان می‌پیوندند نمی‌دانند که به طور دقیق چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

وی در ادامه بحث خود به این موضوع اشاره کرد که عراق توافقنامه پاریس را امضا نکرده و روسیه نیز هنوز آن را به تصویب مجلس خود نرسانده است. از طرفی ایران و دیگر کشورهای دارای منابع نفت و گاز در اجلاس اعضا در اقلیت خواهند بود و مشخص نیست که در آن جلسه چه تصمیمات نظارتی اتخاذ شود.

این کارشناس مسائل حقوقی در ادامه گفت: برای این تعهد، محدودیت جدی زمانی برای تصویب وجود ندارد و این شتاب‌زدگی در دولت و مجلس برای تصویب سریعتر این موافقت‌نامه جای سؤال دارد!

وی بیان داشت در صورت تأیید این توافقنامه در شورای نگهبان، کشور به صورت رسمی این پیمان بین‌المللی را پذیرفته است. در این صورت کشور وارد شرایط جدیدی خواهد شد که به مراتب نسبت به NPT و پروتکل الحاقی تعهدات حقوقی سنگین‌تری خواهد داشت و احتمال تصویب تحریم‌های جدید با عنوان مسائل زیست‌محیطی به دلیل عدم حصول تعهدات داده شده بسیار محتمل است.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: