۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵

تحصیل ۶۵۰ هزار هنرجو در بیش از هفت هزار هنرستان کشور

آذرکیش، مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش: اکنون حدود ۶۵۰ هزار هنرجو در شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش در بیش از هفت هزار هنرستان کشور مشغول تحصیل هستند. بیش از ۴۰ درصد اعتبارات تجهیزات مورد نیاز هنرستان های فنی و حرفه ای وکارودانش در سال تحصیلی افزایش یافته که سال گذشته این بودجه ۲۵۴ میلیارد ریال بود و امسال به حدود ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمصطفی آذرکیش پنجشنبه شب و در سفر به شهرستان آمل افزود : با پیاده کردن نظام آموزشی ۳-۳-۶ ، اکنون هنرستان ها ۲ سال آموزشی در پایه دوم و سوم دارند و در سال تحصیلی آینده پایه اول دوره متوسطه دوم وجود نخواهد داشت .
وی گفت : به همین دلیل ، تغییرات اساسی در کتاب های شاخه های کار دانش و فنی و حرفه ای که پیش از سال تحصیلی جاری آغاز شده با هدف استانداردسازی دروس مهارتی در کارودانش به مرور ادامه می یابد تا کامل شود.
آذرکیش با اعلام این که تاکنون تعدادی از کتاب های مربوط به شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش بازنگری شده است ، اضافه کرد : در طراحی و تدوین برنامه های درسی شاخه فنی و حرفه ای اسناد بالادستی از جمله سیاست های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری ، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ، برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران ، سند جامع علمی کشور و همچنین استاندارد های بین المللی مرتبط با آموزش های فنی و حرفه ای ملاک عمل قرار می گیرد.
** نوسازی تجهیزات هنرستان های کشور با ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار
مدیرکل دفتر آموزش های کاردانش وزارت آموزش و پرورش همچنین از افزایش بیش از ۴۰ درصدی اعتبارات تجهیزات مورد نیاز هنرستان های فنی و حرفه ای وکارودانش در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: سال گذشته این بودجه ۲۵۴ میلیارد ریال بود که امسال به حدود ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.
وی افزود : ۳۶۰ میلیارد ریال از این مبلغ از محل اعتبارات بودجه ای این وزارتخانه و ۱۴۰ میلیارد ریال دیگر نیز از محل فروش ۲ درصدی گاز کشور برای نوسازی و به روزرسانی هنرستان های کشور اختصاص داده شده که توزیع اعتبارها نیز به استان ها آغاز شده و اختصاص آن به هنرستان ها نیز از سوی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها انجام خواهد شد.
او ادامه داد: اکنون حدود ۶۵۰ هزار هنرجو در شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش در بیش از هفت هزار هنرستان کشور مشغول تحصیل هستند.
** مهارت آموزی ضرورت اجتناب ناپذیر امروز ایران
مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مهارت آموزی ضرورت اجتناب ناپذیر جامعه امروز است ، گفت : با توجه به کمبود نیروی ماهر در جامعه ، آموزش های مهارتی و کارآفرینی باید در مدارس تقویت شود.
آذرکیش افزود : کارآفرینی یکی از ویژگی های مدارس در افق ۱۴۰۴ است و آموزش و پرورش برای جلوگیری از بیکاری دانش آموزان باید در راستای افزایش مهارت های فنی و حرفه ای تلاش کند.
وی با اشاره به این که مهارت کلید رفاه فردی و رشد اقتصادی جامعه است، گفت: فارغ التحصیلان هنرستان های کاردانش و فنی و حرفه ای نخستین گروه از دانش آموزان هستند که بعد از گرفتن دیپلم می توانند وارد بازار کار شوند.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: