۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۸

پرورش مرغ و ماکیان بومی تهدیدی جدی برای صنعت مرغداری/ مقابله با آنفلوآنزا ردیف اعتباری دولتی می‌خواهد

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور، خواستار نظارت سازمان دامپزشکی بر پرورش مرغ و ماکیان بومی و خانگی و فرهنگ سازی در این زمینه شد و تصریح کرد: بر پرورش مرغ بومی در روستاها هیچ گونه نظارتی نمی شود و صنعت مرغداری در معرض تهدید جدی قرار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، عطاالله حسن زاده، اظهار کرد: تاثیر منفی حمایت از مشاغل خانگی بدون نظارت، مانند پرورش مرغ و ماکیان را اکنون در بخش صنعت طیور مشاهده می کنیم. با این تفاسیر این شائبه ایجاد می شود که شاید شیوع آنفلوآنزا یک شایعه باشد!

وی ادامه داد: متولی بهداشت در این زمینه سازمان دامپزشکی است و باید با این مشکل برخورد کند. وقتی مرغدار صنعتی از ماه ها پیش تمام مسایل قرنطینه ای و بهداشتی را رعایت کرده اما در کنار واحد مرغداری اش، مرغ و اردک بومی به صورت سنتی و بدون هیچ گونه نظارتی تولید می شود، چگونه می تواند از شیوع بیماری پیشگیری کند؟

 

پرداخت خسارت مرغداران نیازمند تعریف ردیف اعتباری در دولت

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور همچنین خواستار تخصیص ردیف اعتباری و بودجه ای مشخص برای مقابله و پرداخت خسارت های انفلوآنزای فوق حاد پرندگان توسط دولت شد و تصریح کرد: این موضوع باید در کمیته عالی آنفلوآنزای کشور و بر اساس سیاست گذاری های سازمان دامپزشکی، بررسی و تبیین شود.

حسن زاده اظهار کرد: برای پیشگیری، مقابله و پرداخت خسارت های مرغداران، نیاز به منابع و اعتبارهای دولتی داریم و دولت باید پشتوانه های مالی برای آن تعریف کند. بیماری آنفلوآنزا در تمامی کشورها وجود دارد و به اصطلاح نهادینه شده است.

وی افزود: بنابراین نیازمند یک طرح پیشگیری، قرنطینه ای و بازدارنده قوی هستیم و در صورت درگیری و شیوع این بیماری، اعتبارهای دولتی باید از تولیدکننده حمایت کند. به بیان دیگر؛ ابزار اصلی در این زمینه پشتوانه های مالی است که دولت باید آن را در ردیف بودجه سالانه تعریف و منظور کند.

 

اطلاع رسانی درست و به موقع رسانه ها، کمک به تولید

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور، همچنین اطلاع رسانی درست و به موقع از سوی رسانه ها را بسیار مهم دانست و افزود: رسانه ها به ویژه نشریات و سایت های تخصصی وظیفه مهمی در این زمینه دارند و می توانند به صنعت کمک کنند.

وی تصریح کرد: واقعیت ها را باید شفاف و بی کم و کاست بیان کرد و منافع تولید و تولیدکننده از بیان واقعیت هاست. از مرغداران نیز خواهش می کنم در صورت مشاهده حتی یک مورد مشکوک بیماری، اقدام مناسب را انجام دهند و یا به سازمان دامپزشکی اطلاع دهند و بهانه ای دست افراد سودجو ندهند.

 

مازندران قطب صنعت مرغداری؛ فرصت ها و تهدیدها

حسن زاده مازندران را قطب صنعت مرغداری کشور دانست و افزود: در این استان با توجه به فرصت های بزرگی که در زمینه صنعت مرغداری و زنجیره تولید مرغ فراهم شده، همواره تهدیدهای جدی نیز وجود داشته است.

وی در بیان تهدیدها، اظهار کرد: شهرهای ساحلی مازندران نخستین مکان استقرار پرندگان مهاجر از سیبری هستند و این تهدید بزرگی برای انتقال بیماری ها محسوب می شود. از سوی دیگر این استان مرکز پرورش مرغ های خانگی و ماکیان دیگر مانند اردک است که دولت در بخش مشاغل خانگی از آن حمایت می کند.

حسن زاده ادامه داد: پرورش مرغ و اردک بومی به صورت سنتی و بدون هیچ گونه نظارتی در این استان انجام می شود که منبع بزرگ آلودگی و احتمال شیوع بیماری ها به ویژه در فصل سرماست.

 

مرغداری های گوشتی در امان مانده اند

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در پایان با ابراز خرسندی از اینکه مرغداری های گوشتی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در امان مانده اند، گفت: ما از ابتدای مهرماه و پیش از شروع فصل سرما با برگزاری سمینارها و کلاس های آموزشی، مرغداران را برای پیشگیری و رعایت موازین بهداشتی آماده کردیم و خوشبختانه تاکنون گزارشی از شیوع این بیماری در مرغداری های گوشتی به ما ارایه نشده است.

منبع: اگنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: