۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵

مبارزه بیولوژیک با آفات گیاهی در ۲۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال در سطح ۲۳۰ هزار هکتار مبارزه بیولوژیک با آفات محصولات کشاورزی در ۲۸ استان هدف‌گذاری شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد علی باغستانی افزود: طرح کنترل غیر شیمیایی و بیولوژیک در سطح ۷۳۵ هزار هکتار برای تولید محصول سالم به اجرا در آمده و این طرح تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.
وی توسعه کنترل بیولوژیک در محصولات با مصرف تازه خوری، توانمند سازی بخش خصوصی و بومی سازی تولید عوامل، مواد و تجهیزات کنترل غیر شمیایی و بومی سازی و تولید عوامل بیولوژِیک برای کنترل آفات محصولات گلخانه ای را از جمله راهبردها و اولویت های اجرای عملیات کنترل غیر شیمیایی و بیولوژیک عنوان کرد.
باغستانی افزود: در حال حاضر ۲۳ آفت کش غیر شیمیایی در مرحله ثبت قرار دارد.
وی ثبت بیش از ۱۰۰ آفت کش کم خطر و زیست سازگار، ثبت ۳۰ تا ۴۰ آفت کش جدید با همکاری موسسه تحقیقات گیاهپزشکی، حذف ۱۹ قلم آفت کش پر خطر از سبد مصرف آفت کش ها در سال گذشته و کاهش فروشگاه های غیر مجاز سم در کشور از ۴ هزار مورد به ۴۵۰ فروشگاه در سال ۹۴ با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و پلیس اماکن را از اقدامات این سازمان برشمرد.
وی ابراز امیدواری کرد تا پایان امسال فروشگاه غیر مجاز سم در کشور فعال نباشد.
رییس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد که اخیرا ۲۰ آفت کش جدید برای محصولات سبزی و برگی معرفی کردیم تا دامنه مصرف سموم با کیفیت در این محصولات را داشته باشیم.
وی با بیان این که ۴۵۰ برند سموم مصرفی در کشور در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی در مرحله آزمایش کارایی است، تصریح کرد: تکنیکال های سموم نیز به سمت ثبت رفته است.
باغستانی بر حذف و جایگزینی حلال های پرخطر در تولید سموم تاکید کرد و گفت: از وزارت نفت در خواست کرده ایم که برای جایگزینی، حلال های کم خطر و مورد نیاز را تولید کند.
وی در همین حال اختصاص کد ۱۶ رقمی به ۳۷۰ هزار بهره بردار، ایجاد سامانه جامع پایش عوامل خسارتزای گیاهی، تدوین و ارایه طرح ارتقای سلامت هفت محصول زراعی و باغی را از دیگر اقدامات مهم سازمان حفظ نباتات کشور نام برد.
باغستانی، ارتقای سیستم پیش آگاهی برای کاهش مصرف سموم کشاورزی را مهم دانست و اظهار داشت: مدیریت و اقدام به موقع در کاهش مصرف سموم موثر است.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: