ایران رئیس هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی شد

بانک مرکزی ایران برای سال ۲۰۱۷، ریاست هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی را بر عهده گرفت./ هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی یکی از نهادهای اصلی استانداردساز برای مالیه اسلامی است که دستورالعمل هایی را در حوزه های مختلف شامل بانکداری، کفایت سرمایه و مدیریت ریسک نقدینگی تهیه و منتشر می کند.

به گزارش عیارآنلاین، بانک مرکزی ایران برای سال ۲۰۱۷، ریاست هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی را بر عهده خواهد گرفت، اقدامی که می تواند به هماهنگی بیشتر نظام بانکداری ایران با همتایانش در آسیا و خاورمیانه کمک کند.
بانک های ایرانی که سال ها به دلیل تحریم های غرب از سیستم بانکی جهانی دور بوده اند تمایل دارند همکاری با بانک های خارجی را از سر بگیرند توافقاتی در زمینه های مختلف از تامین مالی پروژه های زیرساختی گرفته تا بیمه تجارت خارجی با آنها انجام دهند.
سال ها دوری از سیستم بانکی بین المللی موجب شده که عملکرد سیستم بانکی ایران به سمتی برود که می توانند در تضاد با دیگر مراکز مالی اسلامی باشد، اما هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی مستقر در کوالالامپور مالزی می تواند به کاهش این اختلافات کمک کند.
شورای هیئت مدیره خدمات اسلامی گفته که ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران را از اول ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان رئیس انتخاب کرده و فاضل کبیر، رئیس کل بانک مرکزی بنگلادش نیز به عنوان معاون رئیس انتخاب شده است.
هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی یکی از نهادهای اصلی استانداردساز برای مالیه اسلامی است که  دستورالعمل هایی را در حوزه های مختلف شامل بانکداری، کفایت سرمایه و مدیریت ریسک نقدینگی تهیه و منتشر می کند.
از سال ۱۹۸۳، کل سیستم بانکی ایران که شامل ۳۴ بانک با ارزش دارایی مجموعا ۱۴٫۴۵۱ تریلیون ریال (۴۴۸ میلیارد دلار) است، از اصول بانکداری اسلامی تبعیت می کند. این رقم حدود یک سوم کل دارایی های بانکداری اسلامی در جهان را تشکیل می دهد، هرچند که نسخه بانکداری اسلامی ایران تفاوت هایی با بانکداری اسلامی در حال اجرا با دیگر کشورهای مسلمان دارد.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: