۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵
جوانه 61 منتشر شد

تنها ۲٫۴ درصد افزایش نرخ خرید تضمینی گندم، پس از ۷۵ روز تاخیر

شصت‌ویکمین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. دراین شماره به دو موضوع «اعلام نرخ خرید تضمینی گندم با رشد ۲٫۴ درصدی» و «تاثیر چرای دام بر مراتع» پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌ویکمین بسته خبری جوانه که به مهمترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. دراین شماره به صورت تفصیلی به دو موضوع «اعلام نرخ خریدتضمینی گندم با رشد ۲٫۴ درصدی» و «تاثیر چرای دام بر مراتع» پرداخته شده است.

۲٫۴ درصد افزایش نرخ خرید تضمینی گندم، پس از ۷۵ روز تاخیر

خرید تضمینی گندمهفته گذشته نرخ خرید تضمینی گندم در یک مصاحبه مطبوعاتی و به طور غیر رسمی از سوی سخنگوی دولت بیان شد. نوبخت در این مصاحبه نرخ خرید تضمینی گندم را در سال زراعی ۹۶-۹۵، ۱۳۰۰ تومان اعلام نمود که تنها از رشد۲٫۴ درصدی نرخ مذکور حکایت دارد.

این افزایش اندک درحالی رخ داده که طبق جدول زیر، در دولت یازدهم، هرساله نرخ این محصول استراتژیک حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.

نرخ خرید گندم

به زعم برخی کارشناسان و مسئولان، میزان افزایش نرخ بسیار کم و غیر منصفانه بوده است. در تائید این ادعا شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی، ضمن اعتراض به مصوبه شورای اقتصاد، آن را عاملی جهت کاهش انگیزه کشاورزان عنوان کرد. در این میان کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی، بر افزایش نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم تاکید نمود و قیمت ۱۳۷۰ تومان را برای خرید گندم، معقول و مناسب خواند. قنبری، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی نیز از مذاکره حجتی با رئیس جمهور جهت افزایش نرخ خرید تضمینی گندم خبر داده است.

با وجود نظرات مسئولین و کارشناسان، هفته گذشته شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را خیلی با اهمیت ندانست. به بیان شریعتمداری، تنها عامل حمایت از کشاورزی، افزایش نرخ خرید تضمینی نیست. اگر چه نمی‌توان این ادعا را باطل خواند لکن به عقیده منتقدین، با وجود هزینه‌های دولت در اختصاص یارانه به این بخش، تاکنون هزینه‌های اندکی برای نوسازی و بهبود بهره‌وری در بخش کشاورزی اختصاص یافته و به این بخش نیز بی‌توجهی شده است.

کارشناسان بر این باورند که کاهش نرخ رشد خرید تضمینی به بهانه نبود منابع لازم برای خرید محصولات، منطقی نیست؛ زیرا در راستای حمایت از تولیدات کالاهای استراتژیک به ویژه گندم، دولت می‌تواند از محل منابع یارانه‌ها تولید داخل را حمایت کند و مابه‌التفاوت قیمت را از این محل جبران نماید.

در نهایت باید این سوال را از دولت پرسید که با چه منطقی افزایش ۳۰ تومانی برای خرید گندم را حمایت از کشاورز به حساب می‌آورد؛ حال آنکه کشاورزان گندمکار در سال گذشته، زمینه ساز رشد ۵٫۴ درصدی اقتصاد کشاورزی شدند که نتیجه آن رشد اقتصاد کشور و خودکفایی محصول گندم بود.

واکاوی مساله چرای دام در مرتع؛  بقا یا فنای پوشش گیاهی؟

چرای دامدر سال۱۳۷۷، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری طرحی را با نام «تعادل دام و مرتع» تدوین و اجرا کرد؛ طرحی که مدعی بود میزان بهره‌برداری از مراتع، سه برابر ظرفیت مراتع کشور است.

این روزها نیز خلیل پور، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با نگاهی به این قانون، میزان دام های موجود در مراتع مناطق عشایری را بیش از حد ظرفیت عنوان نمود.

 طرح‌های خروج دام از مرتع طی چند سال اخیر با پشتیبانی و حمایت کامل سازمان حفاظت از محیط‌زیست اجرا شد. به واسطه این طرح‌، میزان تولیدات دام سبک ازجمله گوسفند کاهش خواهد یافت. به عقیده ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست تولید گوشت گوسفند در کشور فاقد منطق زیست‌محیطی، اقتصادی و مصداق هدر دادن منابع آب است.

درحالی که به استناد نامه مرکز تحقیقات راهبردی غذا و کشاورزی به خانم ابتکار، تولید پروتئین حیوانی از مسیر دام سبک، نیاز آبی کمی داشته و سازگارترین شیوه‌ی تأمین گوشت قرمز در فلات ایران بوده است.  همچنین قندالی، رئیس سازمان امور عشایر ایران، چرای دام در مراتع را سبب پایداری و بقای پوشش گیاهی دانسته است. به اعتقاد وی، تحت تاثیر حضور دام در مراتع، مواد آلی خاک افزایش می‌یابند و نتیجه آن، بهبود وضعیت رویش و پوشش گیاهی خواهد بود. به عقیده قندالی، حذف دام از مرتع، به اکوسیستم آسیب وارد می‌کند، اما با این حال باید تعادل بین تعداد دام و ظرفیت مراتع را مدنظر داشت.

در رابطه با تعادل بین تعداد دام و مراتع باید عنوان کرد«ایجاد تعادل بین دام و ارزش غذایی مرتع»، اصلی انکارناپذیر در مدیریت مرتع به حساب می‌آید؛ لکن مشکل طرح «تعادل دام و مرتع» آنجاست که به اسم تعادل‌بخشی، گله‌های دام به‌طور کامل از مراتع حذف می‌شوند.

جای تعجب است چرا با وجود تجربه شکست‌خورده غرب در حذف دام از مرتع و نظرات مراکز تحقیقاتی حذف دام سبک از مرتع همچنان توسط برخی مدیران کشور مطرح می‌شود.

یک دقیقه تامل

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پس از شیوع در تهران و البرز به استان‌های قم، اراک، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و مازندران نیز سرایت کرد؛ در این میان سازمان دامپزشکی تنها به انتشار اطلاعیه‌های چند خطی اکتفا کرده و از برقراری ارتباط با مردم جهت ذکر جزئیات شیوع این بیماری و اقدامات متقابل سازمان دامپزشکی امتناع می‌کند.

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: