در گفتگو با عیارآنلاین عنوان شد:

قیمت ۱۳۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم منطقی نیست!

معاون موسسه پژوهش‎های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی ضمن نقد لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی، در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم، گفت: دولت قیمت هر کیلو گندم را ۱۳۰۰ تومان اعلام کرده، ولی ما نمی پذیرم و کارشناسان ما در جهاد کشاورزی افزایش حداقل ده درصدی را منطقی می دانند.

خرید تضمینی گندمبه گزارش عیارآنلاین، مجتبی پالوج، معاون مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی پیرامون برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان، گفت: دولت در هفته گذشته این لایحه را با  هدف ایجاد اشتغال و توانمند‌سازی  روستا، تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد، اما نقدهایی بر آن وارد است.

پالوج در گفتگو با خبرنگار عیارآنلاین، ضمن انتقاد از عدم دقیق بودن جزئیات لایحه پیشنهادی دولت، تصریح کرد: بنده با کلیات این طرح موافق هستم، ولی اعتقاد دارم اگر قرار است بودجه ای به این حوزه اختصاص پیدا کند، مناسب ترین بخش، سرمایه گذاری زیرساختی و زیربنایی است که این نیازمند بازه زمانی چندساله است. بنابراین اگر در این حوزه ها برنامه ریزی کنیم، بازدهی و بهره وری به همراه خواهد داشت و می‌تواند توسعه پایدار روستایی را ایجاد کند. در غیر این صورت مشکلی حل نخواهد شد.

وی در واکنش به این موضوع که در لایحه پیشنهادی دولت، زمان اجرای لایحه تا پایان  سال ۹۵ است، اظهار داشت: این طرح نیاز به کار مطالعاتی و کارشناسی دقیق دارد و در بازه زمانی یک سال نمی شود آن را اجرایی کرد. طرح های شکست خورده قبلی همچون بنگاه های زود بازده، شاهدی بر این مدعا هستند.

این کارشناس حوزه کشاورزی در خصوص افزایش دو درصدی نرخ خرید تضمینی گندم توسط دولت نیز گفت: در قانون آمده است که نرخ خرید تضمینی گندم هر سال، باید با توجه به تورم آن سال باشد. دولت قیمت هر کیلو گندم را ۱۳۰۰ تومان اعلام کرده، ولی ما نمی پذیرم. کارشناسان ما در جهاد کشاورزی افزایش حداقل ده درصدی را معقول و منطقی می دانند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: