طرح تحول نظام سلامت در اغماء

طرح تحول نظام سلامت این روزها با مشکلات مدیریتی چون بدهی ۱۱ هزار میلیارد تومانی بیمه‌ها، تعویق ۹ ماهه حقوق پرستاران و پزشکان و طلب چند هزار میلیارد تومانی شبکه دارویی مواجه است. هریک از مشکلات فوق بخش‌هایی از حوزه‌ی درمان را درگیر کرده است که در صورت عدم رسیدگی به آن‌ها، زمینه‌های بروز بحران در کشور فراهم خواهد آمد.

دارو_تجهیزات پزشکی_آزمایشگاه_بیمارستان_طرح تحول سلامتبه گزارش عیارآنلاین، طرح تحول سلامت از اردیبهشت‌ماه ۹۳ آغاز شد و در آن ایام توانست رضایت نسبی مردم را بابت خدمات ارائه‌شده جلب نماید. لکن طرح مذکور این روزها با مشکلات مدیریتی چون بدهی ۱۱ هزار میلیارد تومانی بیمه‌ها، تعویق ۹ ماهه حقوق پرستاران و پزشکان و طلب چند هزار میلیارد تومانی شبکه دارویی مواجه است. هریک از مشکلات فوق بخش‌هایی از حوزه‌ی درمان را درگیر کرده است که در صورت عدم رسیدگی به آن‌ها، زمینه‌های بروز بحران در کشور فراهم خواهد آمد.

قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان اعلام نمود که برای حل مشکلات فوق، مجلس و دولت تصمیم بهفروش اوراق قرضه ۸ هزار میلیارد تومانی گرفته‌اند. هرچند که طبق گفته‌ی وی این پیشنهاد تنها مشکلات مالی نظام سلامت در سال جاری را بهبود می‌بخشد و نقش یک آرام‌بخش را خواهد داشت.

البته برخی صاحب‌نظران و مسئولین جهت حل بنیادین مشکلات فوق، راه‌حل‌هایی را ارائه نمودند. در این راستا، نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر این باور است که رویه‌های درمان محور (بی‌توجهی به مقوله پیشگیری) مانند یک سیل اعتبارات را می‌بلعد و برای کاهش هزینه‌ها، وزارت بهداشت باید اولویت اصلی خود را در زمینه برنامه‌های بهداشت و پیشگیری پایه‌ریزی کند.

علاوه بر این دیدگاه، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مشکلات موجود در طرح تحول سلامت را ناشی از عدم اجرای «نظام ارجاع» و «پزشک خانواده» برشمرد. وی همچنین تدوین راهنماهای بالینی در بستر پرونده الکترونیکی را به عنوان راهکاری جهت حل مشکلات مالی پیشنهاد نمود.

از جمع‌بندی اظهارات فوق به نظر می‌رسد مسئولین امر باید به جای اتخاذ تدابیر کوتاه مدت و پرداختن مسائل حاشیه‌ای، برای حل ریشه‌ای مشکلات نظام سلامت به راه‌کارهای اساسی‌ بپردازند.

راهکارهایی چون «پزشک خانواده» و «نظام سطح‌بندی»، «تدوین راهنماهای بالینی»، «خرید خدمت راهبردی» و «پرونده الکترونیک سلامت» به عقیده کارشناسان نسخه شفابخش مشکلات هستند. ناگفته نماند که تحقق این راهکارها در برنامه پنجم توسعه نیز به عنوان یک تکلیف قانونی بر دوش وزارت بهداشت نهاده شده‌اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: