۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۰
قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی:

قیمت تضمینی گندم باید با توجه هزینه تمام شده تولید محصول محاسبه شود

در حفظ و پایداری خوداتکایی کشور به گندم نخستین موضوع که باید به آن توجه شود، مسائل اقتصادی کشاورزان است، زیرا اگر تولید یک محصول نیاز معیشتی و مالی کشاورزان را تأمین نکند و برای آنها صرفه اقتصادی نداشته باشد، از ادامه تولید آن خودداری می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع با بیان اینکه کشاورزان نقش بزرگی در رسیدن دوباره کشور به خوداتکایی داشته‌اند، گفت: قیمت تضمینی گندم باید با توجه هزینه تمام شده تولید محصول محاسبه شود و قیمتی برای آن تعیین شود که علاوه بر پوشش هزینه‌های تمام‌شده، بخشی از زحمات کشاورزان را نیز جبران کند.

علی‌اکبر مهرفرد افزود: سیاست دولت تا امروز حمایت از کشاورزان بوده است و رسیدن به این دستاورد بزرگ، نتیجه این سیاست‌هاست، اما باید این حمایت‌ها با تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی و اعلام به‌موقع آن ادامه پیدا کند.

وی توجه به مباحث فنی و مدیریتی را عامل دیگر در ادامه و پایداری خوداتکایی کشور به گندم عنوان کرد و ادامه داد: مدیریت مناسب و درست، دلیل رسیدن به خوداتکایی کشور به تولید این محصول استراتژیک است و برای پایداری آن نیز باید مدیریت در تمام عناصر همچون تأمین نهاده‌های کیفی اعمال شود.

مهرفرد خاطرنشان کرد: رسیدن دوباره به خوداتکایی پس از ۱۲ سال در حالی به ثمر رسیده است که ۵۰۰ هزار هکتار از سطح زیر کشت این محصول کاهش پیدا کرده و می‌توان با مدیریت مناسب همراه با کاهش بیشتر سطح زیر تولید را بیش از این افزایش داد و بهره‌وری آب را نیز بهبود بخشید.

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به جشن شکرگزاری برداشت محصول که فردا دوشنبه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، اظهار داشت: این جشن به شکرانه افزایش تولید محصولات کشاورزی، ارتقای ضریب خوداتکایی و کاهش وابستگی به واردات به‌ویژه در زمینه واردات محصولات راهبردی کشاورزی برگزار می‌شود و امید است شاهد پایداری این دستاورد بزرگ باشیم و در سال‌های آینده این جشن برای محصولات استراتژیک دیگر کشور نیز برگزار شود.

منبع: ایانا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: