۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵
کارشناس بانکی:

فین‌تک ها بسیاری از خلاء های سیستم بانکی کشور را که بانک‌ها امکان فعالیت در آن‌ها را ندارند، جبران کنند

مهرانی، کارشناس مسائل بانکی: فین تک‌ها پتانسیل بسیار قوی در فضای مجازی هستند که می توانند بسیاری از خلاء های سیستم بانکی کشور را که بانک‌ها امکان فعالیت در آن‌ها را ندارند، جبران کنند./ درحال حاضر با توجه به رشد و توسعه ای که فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه پولی و اقتصادی دارد، نیازمند قانون گذاری هستیم به نظر من قانون گذاری در حوزه فین‌تکهاباید به صورت فراگیر باشد تا از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود .

به گزارش عیارآنلاین، محمدحسین مهرانی با اشاره به اینکه باید اکوسیستم مورد نیاز این سیستم به درستی تعریف و تدوین شود، افزود: مسئله مهم نوع فعالیت فین تک‌ها در دنیای مجازی و انگیزه بالای آن‌ها برای فعالیت‌های پولی اقتصادی است. این شرکت‌ها می‌توانند با پویایی و نوآوری‌های خلاقانه حرکت‌های جدیدی در فضای اقتصادی در کشور ایجاد کنند.

 عضو هیئت مدیره پست بانک ادامه داد: فین تک‌ها اهرم قوی هستند که توان جبران بسیاری از خلاها در این زمینه را دارند ومی‌توانند نقش عملیاتی در پرش واقعی و مورد انتظار برای تغییر مدل‌های کسب و کار سنتی درحوزه پولی و اقتصادی را داشته باشند اما اگر این فعالیت‌ها درچارچوب‌ها و حمایت‌های قانونی دولت نباشد، می‌تواند مشکل آفرین باشد.

 وی با تاکید بر اینکه اگر در این حوزه تعیین تکلیف‌ها و قواعد سلیقه ای اعمال شود، انگیزه، توان و هیجانیکه پشت این فین تک‌ها نهفته است کم رنگ و عامل سرخوردگی خواهد شد، اظهار داشت: درحال حاضر با توجه به رشد و توسعه ای که فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه پولی و اقتصادی دارد، نیازمند قانون گذاری هستیم به نظر من قانون گذاری در این حوزه باید به صورت فراگیر باشد تا از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود .

عضو هیئت مدیره پست بانک افزود: از این رو با توجه به گستره فضای مجازی وفعالان این حوزه که می‌توانند تاثیرگذار بر مولفه‌های اقتصادی باشند نیاز هست که شورای عالی فضای مجازی و سایر نهادهای قانون‌گذار از جمله بانک مرکزی در جهت تسهیل فعالیت‌های پولی و اقتصادی در فضای مجازی اقداماتی را انجام دهند.

 وی با تاکید بر اینکه زمانی که هدف ما تغییر مدل‌های سنتی در کسب و کارهای پولی و اقتصادی است مسلما با مقاومت‌هایی هم مواجه خواهیم شد که به مرور رفع خواهد شد، افزود: فین تک‌ها به دلیل اینکه با دنیای مجازی و فن‌آوری سر و کار دارند، می توانند به سرعت خود را با هرنوع تغییری هماهنگ کنند.

 مهرانی درباره ادغام فین تک‌ها و بانک‌ها گفت: فین تک‌ها اگر با بانک‌ها ادغام شوند، به طور حتم با مشکلاتی مواجه خواهند شد و از سرعت پیشرفت آن‌ها کاسته می‌شود اما اینکه فین تک‌ها در کنار بانک‌ها حرکت کنند می توانند به این حوزه کمک کنند.

 این مسئول شبکه بانکی در پایان اظهار داشت: البته این نوید را هم بدهم که با توجه به مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی برای پست بانک و تعیین ماموریت جدید این بانک بعنوان بانک توسعه ای و تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ، برای سال آینده برنامه هایی در جهت حمایت شرکت‌های این حوزه خصوصا فین تک را در دست بررسی داریم.

 یادآورمی شود، ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، ۱۳ و ۱۴ دی ماه ۹۵ توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

منبع: پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: