۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸
در آیین رونمایی مستند «مرثیه ای برای یک رویا» مطرح شد:

ذبح «سمپاد» با تصویب قانون «تجمیع» در سال ۷۹

شکوهی، از دبیران با سابقه­ سمپاد با نگاهی تاریخی، ریشه افول سمپاد در این سالها را در قانون «تجمیع»، مصوب سال ۱۳۷۹ شورای عالی اداری، جستجو کرد و این قانون را خیانت بزرگی به آموزش و پرورش توصیف کرد.

به گزارش عیارآنلاین، آیین رونمایی از مستند «مرثیه­‌ای بر یک رویا» با حضور دانش­ آموزان و دانش­ آموختگان مدارس سمپاد و کارشناسان حوزه آموزش و پروش برگزار شد. این مستند ۵۹ دقیقه‌­ای که ساخته گروه دانش­‌آموزی روشنا و با حمایت سفیر فیلم است، به موضوع ساختار فرسوده نظام آموزش و پرورش و بررسی شرایط مدارس سمپاد به عنوان یک نمونه­ سابقاً موفق مدارس دولتی می­ پردازد.

سمپاد - مرثیه ای برای یک رویا

پس از پایان مستند، جمعی از بزرگان و اساتید حال حاضر و سابق مدارس سمپاد و صاحب نظران حوزه آموزش و پرورش نظرات خود را در مورد مستند و همچنین موضوع مستند بیان کردند. از مهم­ترین سخنرانی­‌های این میزگرد، شکوهی، از دبیران قدیمی و محبوب مدارس سمپاد بود.

شکوهی با نگاهی تاریخی، ریشه افول سمپاد در این سالها را در قانون «تجمیع»، مصوب سال ۱۳۷۹ شورای عالی اداری، جستجو کرد و این قانون را خیانت بزرگی به آموزش و پرورش توصیف کرد. به موجب این مصوبه، از تجمیع واحدهای استانی وزارت آموزش و پرورش و دستگاه‌های دولتی وابسته به آن در هر استان (سازمان نهضت سوادآموزی، سازمان آموزش و پرورش استثنائی و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)، سازمان آموزش و پرورش استان تشکیل می­ شد. اجرای این طرح نهایتا منجر به واگذاری مدارس تحت پوشش «سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان» به ادارات مناطق وزارت آموزش و پرورش شد. در این واگذاری، انتصاب مدیران، به کارگیری نیروی انسانی و نظارت بر مدارس در حالی به مناطق واگذار شد که مدیران مناطق نسبت به ماهیت تخصصی این مدارس آشنایی کافی نداشتند و به گفته­ شکوهی، حتی یک مقاله­ تخصصی مرتبط با آموزش و پرورش تیزهوشان نیز نخوانده بودند.

وی با بیان اینکه در این سال­ها بر سر سمپاد بلا نازل شده ­است، افزود: این بلاها همچون بادهایی سمی است که از داخل وزارت آموزش و پرورش و خارج آن، بر بوستان سمپاد وزیده است.

شکوهی در ادامه از مقامات عالی وقت کشور در سال­های ۷۵ تا ۷۹ که در طرح و تصویب این قانون نقش داشتند، خواست که در مقابل پیامدهای تصمیم خود پاسخگو باشند. به اعتقاد وی، بسیاری از مسئولین وقت از جمله وزیر آموزش و پرورش و برخی مدیران کل با اصل سمپاد مخالف بودند و علیه آن فعالیت می کردند.

شکوهی در انتها، به تیم تولید مستند پیشنهاد کرد که فیلم دیگری با هدف دمیدن روحیه امید و پیشرفت تهیه کنند. وی همچنین احیای مجدد این سازمان را نیازمند بررسی دقیق قوانین و ارائه پیشنهادی مبتنی بر این قوانین دانست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: